Sádrovláknité desky FERMACELL v suché výstavbě

Sádrokartonové desky - takřka po patnácti letech jejich vstupu na naše trhy - již zdomácněly v našich interiérech. Jejich hlavní výhody jsou známé a využívané. Jsou ale požadavky na konstrukce stěn, stropů a podlah, jako je vyšší pevnost, vyšší statická zatížitelnost, vyšší požární odolnost nebo zvuková izolace, které sádrokarton neplní nebo je plní jen s náročnými úpravami. Zde nachází své uplatnění sádrovláknitá stavební deska FERMACELL, používaná v Evropě od roku 1971 a v České republice od roku 1996.

Hlavní rozdíly mezi sádrokartonem a sádrovláknitými deskami

  • Rozdíl mezi sádrokartonem a sádrovláknem je v technologii výroby - sádrokarton je sádra obalená papírem a sádrovlákno je sádra armovaná celulózovými vlákny.
  • Sádrovláknitá deska je dokonale homogenní (v každém bodě průřezu má stejné vlastnosti).
  • Sádrovláknitá deska má objemovou hmotnost 1150 kg/m3, sádrokarton podle označení od 640 kg/m3 u obyčejné desky (ozn. GKB, resp. RB pro Rigips), až do 900 kg/m3 u protipožární impregnované desky (ozn. GKFI, resp. RFI pro Rigips).
  • Od objemové hmotnosti se odvíjejí lepší protipožární a vlastnosti sádrovláknitých desek.
  • Sádrovláknité desky jsou výrazně tvrdší, pevnější a jsou odolnější proti proražení proti sádrokartonovým deskám.

Odolnost vůči nárazu jedné desky FERMACELL tl. 12,5 mm je větší, než dvou desek tl. 12,5 mm ze sádrokartonu typu GKF, resp. RF (protipožární sádrokartonová deska se skelným vláknem). Každá deska FERMACELL je protipožární deskou a zároveň i deskou impregnovanou, tj. vhodnou do vlhkých prostorů.

Oblasti použití sádrovláknitých desek

  • pro montáž dělicích nosných nebo nenosných příček a předsazených stěn,
  • pro montáž zavěšených podhledů,
  • pro montáž stropních konstrukcí,
  • pro montáž podlahových systémů.

Stavební desky Fermacell

Stavební desky Fermacell se používají na montáž stěnových a stropních konstrukcí a to zejména tam, kde jsou kladeny na tyto konstrukce zvláštní nároky. Vzhledem ke své pevnosti jsou vhodné na konstrukce mezibytových stěn, protože splňují požadavky na pevnost i na zvukovou izolaci. Zároveň malá tloušťka těchto konstrukcí přispívá ke zvětšení obytné plochy a tím i ke snížení nákladů na výstavbu. Stěnové konstrukce opláštěné deskami Fermacell mají natolik výborné akustické vlastnosti, že jsou využívány pro akustické stěny v multikinech a koncertních sálech.

Podlahové desky Fermacell

Při rekonstrukcích a na starých trámových stropech se uplatňují podlahové systémy FERMACELL, které splňují jak požadavky na omezené zatížení stávající nosné konstrukce, tak i požadavek na minimální konstrukční výšku. Tam, kde plovoucí podlaha s kročejovou izolací a betonovým potěrem má tloušťku 60 až 80 mm a hmotnost zhruba 120 kg/m2, má podlahový systém FERMACELL při stejné tloušťce hmotnost pouhých 35 kg/m2.

Pomocí vyrovnávacího podsypu lze bez hutnění srovnat až šesticentimetrový výškový rozdíl původní podlahy. S využitím desek typu TS je možné vyrovnat výškový rozdíl až 12 cm. Vysoká pevnost podlahových desek FERMACELL se v tomto případě projevuje doslova „na každém kroku“. Možnost vysokého zatížení umožňuje jejich využití i v takových prostorách, jako jsou obchody, školy, nemocnice, administrativní budovy, úřady apod. Podlahové desky FERMACELL se používají všude tam, kde jsou na stavební konstrukce kladeny vysoké požadavky.

Např. podlahové vytápění s nízkou stavební výškou, provedení podlahy bez technologických přestávek, zlepšení zvukových vlastností dřevěných stropů, vyrovnání nerovností stropu bez zásadního přitížení atd. Na podlahové desky FERMACELL lze lepit dlažbu, PVC krytinu, koberce, parkety i dřevěné podlahové panely. Podlahové desky FERMACELL mají, bez dalších povrchových úprav, atest na zatížení kolečkovou židlí.

Podlahové vytápění

Podlahové desky FERMACELL lze kombinovat i se systémy podlahového vytápění s předností rychlého náběhu teplot a nízké stavební výšky. Zejména v přechodném období, na jaře a na podzim, ocení uživatelé možnost rychlého vyhřátí obytného prostoru, kde by jinak u podlahového vytápění s betonovým potěrem museli přitápět klasickými radiátory. Renomovaní výrobci podlahového topení, např. REHAU, ROTH, GABOTHERTM aj., zařadili desky FERMACELL do svého programu pro jejich výše uvedené výhody.

Systém dutých podlah FERMACELL MAXIfloor

Novinkou je v tomto roce dutá podlaha FERMACELL MAXIfloor. Technický pokrok žádá ve větší míře bezproblémové zabudování domovních technických rozvodů, stejně tak jako informačních a počítačových sítí do podlahového systému.

Suchá dutá podlaha Fermacell MAXifloor se hodí zejména pro rekonstrukce a také přestavby a novou výstavbu bank, spořitelen, pojiš.oven, kancelářských a správních budov, starých budov, nástaveb, moderních bytových domů. Výška duté podlahy se pohybuje od 65 do 280 mm. Únosnost podlah je dostatečná pro běžné zatížení v kancelářích a pro bodové zatížení má hodnotu 3,0 kN, pro pásové zatížení 5,0 kN/m a plošné zatížení 20,0 kN/ m2. Celý systém je nehořlavý zatříděný do stavební třídy A - nehořlavý.

Výhody použití sádrovláknitých desek FERMACELL při suché výstavbě

  • Především skutečně suchý stavební proces, kde voda je potřebná pouze k rozmíchání spárovacího tmelu a u technologie lepených spár ani to ne.
  • Pevnost desek umožňující provádět lehké konstrukce.
  • Pevnost desek umožňující pod obklady v koupelnách jen jednovrstvé opláštění a to bez zhuštění nosných profilů.
  • Výborné akustické vlastnosti díky sendvičové konstrukci, vyplněné minerální izolací.
  • Vysoká požární odolnost konstrukcí.
  • Lehkost resp. nízká hmotnost konstrukcí, pohybující se u příček od hodnoty 27 kg/m2 a u nosných konstrukcí od 40 kg/m2.
  • Rychlost montáže díky použití deskového materiálu.
  • Možnost vedení všech instalací v příčkách bez vysekávání drážek.
  • Použití těchto subtilních konstrukcí zvyšuje obytnou plochu podkroví o několik čtverečních metrů (až 10%).

Zpracování

Svými technickými a mechanickými vlastnostmi leží oblast využití sádrovláknitých desek mezi sádrokartonem a dřevotřískovými resp. dřevoštěpkovými deskami. Sádrovláknité desky lze zpracovávat stejným způsobem jako se zpracovává sádrokarton tj. naříznutím a zlomením nebo je lze opracovávat jako výrobky ze dřeva tj. řezáním, frézováním ap.

Unikátní lepená spára

Spárování sádrovláknitých desek lze provádět dvěma různými způsoby. První z nich je klasické tmelení spárovacím tmelem tak, jak se provádí u sádrokartonových desek. Kdo se bojí praskání spár, zvolí lepení hran desek lepidlem na polyuretanové bázi.

Na desku, která je již připevněna na spodní konstrukci, se nanese lepidlo na celou šířku hrany a další deska se přitlačí na sraz a připevní na spodní konstrukci. U tohoto způsobu spárování je spára široká 1 mm. Pevnost lepeného spoje je pak vyšší než pevnost desky.

Slepená spára se nakonec přetmelí jemným finálním tmelem nebo finální pastou. Lepením spár desek na stěnách ušetří zpracovatel čas potřebný pro tmelení. Zejména u dvouvrstvých opláštění není třeba první vrstvu desek vůbec tmelit a to i u požárně odolných konstrukcí. Zde postačuje desky montovat pouze na sraz a lepit až druhou vrstvu. Finálním krokem je jemné tmelení a vybroušení.

Závěrem

Sádrovláknité desky FERMACELL patří k ověřeným a technicky dokonalým materiálům naší doby. Dokonalý materiál je ale pouze jednou polovinou úspěchu. Sebedokonalejší materiál, ale nevhodně použitý nebo neodborně zpracovaný, je v konečném důsledku jen k zlosti. Je nutné zároveň vyžadovat od montážních firem doklad o proškolení a o způsobilosti montovat zpracovávaný materiál.

V každém případě se neváhejte obracet na pracovníky výrobce, kteří vám poradí jak s výběrem vhodné konstrukce a řešením detailů, tak s výběrem odborné montážní firmy. Jen tak bude tento systém sloužit k vaší plné spokojenosti.

Autor: Ing. Tomáš Holenda
Foto: Archiv firmy