Neomezená záruka na pásky Strait-Flex v suché výstavbě

S pásky Streit-Flex je práce snazší, přesnější a rychlejší; řeč je o práci se sádrokartonem, sádrovláknitými a jinými deskami, zejména na bázi dřeva, cementu apod. Výsledné dílo výrazně odolává vzniku prasklin a nástrahám provozu, je tedy trvanlivější. Na první pohled nás upoutá vysoká čistota, chcete-li elegance řemeslného provedení. Práce s páskami vyžaduje jen obyčejné nůžky.

Stejnojmenná americká společnost Strait-Flex dodává do ČR díky firmě Jan Strnad – Dýhy pět typů těchto pásků, které v souhrnu pokrývají široké možnosti použití. Jsou to pásky
 • Strait-Flex Original,
 • Strait-Flex Medium,
 • Tuff-Tape,
 • Flex Medium,
 • Arch-Flex a
 • Big Stick.

Straitflex je značka profesionálních sádrokartonářských výstužných pásek. Prohlédněte si naše instruktážní video k použití pásek.

Z historie pásků Streit-Flex

„Naše přání a hlavní cíl je vyvíjet produkty pro technologii suché výstavby, které se snadno instalují a vykazují vysokou efektivitu. A skrze ně podporovat vaše projekty a realizace,“ znějí – volně přeloženo – slova, jimiž společnost Strait-Flex vyjadřuje to, co cítí jako svou misi. Zakladatel dnešní společnosti Strait-Flex International, Inc., pan John S. Conboy působil 20 let jako profesionální stavitel. Rychle si všiml problémů, kterým čelí suchá výstavba, v Americe velmi oblíbená. Provádění vnějších a vnitřních rohů nebo obloukových prvků, např. nad okny, bylo často velkým kompromisem. John se tedy pustil do vývoje výrobku, který by přímo ovlivnil a řešil problémy praskání rohů, zpřesnil provádění přímých linií, zajišťoval jejich pevnost a pružnost apod. V roce 1995 získal patent za pásku pro sádrokarton STRAIT-FLEX, kterou začal vyrábět a distribuovat v oblasti St Louis. Strait-Flex se v suché výstavbě rychle prosazoval a postupně se rozšířil z původně malé oblasti v Spojených států do celého světa.

Obr.1: Pásky Strait-Flex Original

Páska Streit-Flex Original – páska pro napojení stěn a stropů

Jde o pásku, která je nejvíce používaná, ve světě i v České republice, a která je blízká původní patentované pásce z roku 1995. U nás jsme ji popsali v článcích [1] až [3].

Sádrokartonářské pásky Straitflex Original jsou vyrobeny na bázi neměkčeného PVC, celulózy a skleněného vlákna. Materiál se nekroutí, netrhá, nevytváří prohlubně. Pásky jsou snadno tvarovatelné do koutů i rohů, díky tomu jsou vhodné pro úhly 90°, větší i menší. Použití sádrokartonářských pásek v interiérech vyloučí riziko vytvoření trhlin ve spojích desek na ploše i  v rozích a koutech. Jedinečnou výhodou pásky Straitflex Original je její odolnost vůči vodě. Sádrokartonářská páska Straitflex Oiginal se využívá při:

 • napojení stěn a stropů v úhlech ostrých, tupých, 90°,
 • napojení vnitřních a  vnějších rohů ve všech úhlech,
 • pro arkýře, vikýře, nepravidelné úhly,
 • na okenní špalety.

Přibližme si nyní další typy pásků Strait-Flex, které jsme u nás ještě nepublikovali.

Obr. 2: Pásky Strait-Flex Medium

Strait-Flex Medium - sádrokartonářská páska pro napojení stěn a stropů

Co se týče materiálu, ten je stejný jako předešlém případě a tomu odpovídají i základní mechanické a montážní vlastnosti. Od základního typu Straitflex Original se páska Medium na první pohled liší perforací okrajů. To jí propůjčuje až o 30 % větší přídržnost k podkladu než provedení bez otvorů. Stavebníkům a montážníkům bez předchozí zkušenosti s výztužnými páskami to významně usnadňuje montáž a zároveň nabízí vyšší jistotu kvalitního výsledku.. Jedinečnou výhodou pásky Straitflex Medium je její odolnost vůči vodě. Páska Straitflex Medium se využívá při:

 • napojení stěn a stropů v úhlech ostrých, tupých, 90°, 
 • napojení vnitřních a  vnějších rohů ve všech úhlech, 
 • pro arkýře, vikýře, nepravidelné úhly.

Strait-Flex Tuff-Tape - izolační páska pro vany, sprchové kouty

Izolační páska Straitflex Tuff-Tape má, oproti ostatním páskám, ještě lepší  voděodolný povrch. Je maximálně odolná proti vlhku, a proto je vhodná pro použití například v koupelnách a dalších místech, kde by jiné pásky mohly být narušeny vodou.

Páska je také extrémně tenká, díky čemuž může být využita na místech, kde by jiné izolační pásky nebyly vhodné. Neviditelnost pásky na použitých spojích je velmi důležitá.

Všechny pásky Straitflex Tuff, tedy i tato, mají dokonalou přilnavost. Překrytí této izolační pásky je velmi snadné, nijak nenaruší vzhled interiéru. Páska Straitflex Tuff-Tape je možné zakoupit v rolích po 30,5 bm pásky nebo po celých kartonech, které obsahují 12 rolí, tedy 366 m pásky. Izolační páska Straitflex Tuff-Tape je vhodná pro:

 • sprchové kouty, vany,
 • vlhká prostředí,
 • aplikace na všechny desky vč. cementových,
 • různé opravy a místa, kde je nutné použití tenkých materiálů.

Straitflex Big Stick - mimořádně pevná těsnící páska na zpevnění rohů

Tato těsnící páska je nejodolnější a nejpevnější páskou v sortimentu Streit-Flex. Je doporučena pro vnější rohy od 90°, ideální je do prostor vysokého namáhaní vnějších rohů jako jsou např. kanceláře, zdravotnická zařízení a další místa se zvýšeným provozem.

I tato páska se velmi snadno používá a pro instalaci není potřeba žádného speciálního nářadí, sponek ani lepidla. Kvalita pásky není negativně ovlivňována působením vody – páska odolává působení je vody je standardně parotěsná. Výhody nejpevnější pásky značky Straitflex:

 • vhodná pro rohy 90°,
 • mimořádně pevná,
 • jednoduchá montáž,
 • použití zejména na vnější rohy,
 • k dodání v délkách 245, 275 cm,
 • při větších objednávkách možnost výroby individuálních délek.

Také na tuto pásku poskytuje výrobce doživotní záruku. Těsnící páska Big Stick se prodává v pásech, které jsou 270 cm dlouhé.

Zkušenosti s páskami Steit-Flex v České republice

„Naše firma používá pásky Straitflex již 8 let při výstavbě rodinných domků a za celou dobu jsme neměli žádnou reklamaci na praskliny nebo vlasové trhliny. Páska je pevná, vytváří dokonalý vnitřní nebo vnější roh, dále je výborná pro použití na napojení libovolných úhlů. Pro snadnou aplikaci je vhodná i pro domácí kutily.“ (DAM-STAVBY s.r.o.)

Obr. 3: Ukázka řešení vnějších i vnitřních rohů s páskou Strait-Flex u interiérových detailů střešní šikminy s okny a napojení střechy na svislou stěnu. Foto Zdeněk Poláček – Sádrokarton-Interiér.

„S páskami Straitfex pracujeme cca 4 roky, jsou použitelné jak na vnější rohy, kde odolávají mnohem většímu zatížení než klasické hliníkové ochrany rohů, tak do vnitřních koutů, zde nahrazují akrylový tmel. Aplikovat se mohou bez ohledu na úhel. Práce s páskami je vcelku jednoduchá, při aplikaci se používá klasická sádrokartonářská špachtle nebo speciální aplikátor. Pro zákazníka je hlavní výhodou to že dostává neomezenou záruku na takto ošetřené rohy nebo kouty je li páska správně aplikovaná. Oproti standardně používaným akrylovým tmelům páska nepraská, nežloutne a hned po přebroušení je přetíratelná. Na správně aplikovanou pásku Straitflex je dávána neomezená záruka. Další výhodou je že lze aplikovat na různé druhy stavebních materiálů.“ (Zdeněk Poláček – Sádrokarton-Interiér)

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy