Secesní Přívoz Camilla Sitteho. Ostravská čtvrť v mnohém podobná Vídni

Když se řekne přívoz, vybaví se nám ponejvíce nějaké místo na řece, kde se převáží. V našem případě jde ale o Přívoz, městskou část Ostravy, dříve samostatnou obec. Pomineme její začátky i vývojová stádia a přeneseme se do 19. století, kdy se naplno rozjela průmyslová revoluce. Od roku 1924 je Přívoz součástí nynějšího obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Na současné podobě tehdejšího, potažmo dnešního Přívozu, měl rozhodující podíl vídeňský rodák a architekt Camillo Sitte (1843 – 1903). V ose Nádražní třídy spojující hlavní vlakové nádraží s centrem Ostravy usadil sedm uzavřených domovních bloků (v nepravidelném čtverci kolem obdélníkového náměstí Svatopluka Čecha).

Začneme popisem dominanty zmíněného náměstí – kostela Neposkvrněného početí Panny Marie. Jednolodní novogoticko-románské stavbě vévodí dvě hranolové věže výšky 67 metrů. A nyní nastává nejvyšší čas věnovat se vysvětlení titulku, který vychází ze secesní architektury nájemních domů přilehlých ke kostelu. Dovolíme si i malé vysvětlení pojmu secese, neboli stylu Art Nouveau (nové umění). Architekti té doby nešetřili ornamenty, neobvyklými barvami a materiály. Příkladnou stavbou tohoto slohu a skutečně opravdovou perlou secese je i Obecní dům v Praze, na jehož bohaté výzdobě pracovali velikáni českého malířství a sochařství – Max Švabinský, Mikoláš Aleš, Josef Myslbek, Alfons Mucha a další.

A rychle zpět do „Sitteho“ Přívozu. Vidíme zde množství secesních architektonických prvků - např. štuky s hlavami obojího pohlaví nebo stylizovaných rostlin. Nechybí tepaná zábradlí i venkovní dveře. Bohužel ne všechny fasády a jejich secesní výzdoba jsou v bezvadném stavu. Objevili jsme dva domy, na kterých se zub času podepsal významně a je na nich patrná zanedbaná údržba. Nicméně celkový dojem je pro pozorného návštěvníka velkolepý. Nehynoucí zásluhu na tom má „Vídeňák“ Sitte, který zde stvořil čtvrť v mnohém podobnou jeho rodnému městu na přelomu 19. a 20. století.

Fotogalerie

Související články

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Zdeněk Svoboda