Seznamte se se zateplovacím systémem Interstone

Obkladové fasádní systémy získávají více popularity než to v předešlých letech. Lze jich směle použít pro obkládání fasád moderních objektů, pro zateplování fasád historických a starších budov. Velmi elegantně působí na stavbách pro trvalé bydlení. Pražská společnost IKS marketing je výrobcem a montážní společností, která se především realizuje v oblasti otvorových výplní. Zároveň také jako novinku letošního roku v České republice představuje zateplovací systém INTERSTONE.

  Systém Intestone, prováděný firmou IKS Marketing s.r.o., je založen na principu odvětrané, tzn. oddilatované fasády. Skládá se z nosné konstrukce, obkladového kamene a tepelné izolace (schéma je zřetelné z obrázku svislého řezu). Je použitelný především pro zateplování budov, případně i jako dekorativní úprava průčelí bez tepelné izolace. Lze jej aplikovat nejen při rekonstrukci, tj. při dodatečném zateplení objektů, ale i při nové výstavbě. Nosná konstrukce je buď kovová nebo dřevěná. Schéma kovové konstrukce je znázorněno axonometrickým znázorněním. Systém je vhodný pro zateplování plášťů budov schopných přenášet vertikální přetížení cca 47 kg/m2, především při zateplování montovaných plášťů z velkoplošných panelů. V současné době se ovšem také výrazně rozšiřuje jeho použití pro novostavby s dřevěnou nosnou konstrukcí. Také se projevuje zájem zákazníků použít jej při změně užívání rekreačních staveb (individuálních chat a chalup) na stavby pro trvalé bydlení - například z důvodu uvolnění bytu ve městě ve prospěch dospělých dětí. Systém je vhodný i pro nástavby budov, kde není problém na základě dilatování přejít z jednoho nosného systému (panel) na jiný (dřevo, ocel atd.)
   Nebudeme se zdržovat podrobnými stavebně fyzikálními údaji. Seznámíme se jen s principem konstrukčního provedení, který je patrný z obrázku svislého řezu. Obkladové kameny Interstone nemají žádné přímé spojení s původní nosnou stěnou. Pohyby a napětí stavby se proto nepřenášejí na fasádu. Eventuální nerovnosti na objektu je možné vyrovnat pomocí montážních profilů. Tepelně izolační desky volitelné tloušťky umožňují dosáhnou téměř libovolného tepelného odporu. Mezi tepelně izolačními deskami a obkladovými kameny vzniká svislá mezera; tah vzduchu v ní podstatně omezuje či znemožňuje kondenzaci vodních par, a tím ojínění či orosení. Tato vzduchová mezera také pozitivně ovlivňuje teplotní režim uvnitř budovy, například omezuje vliv vysokých letních teplot na osluněných stranách fasády. Další výrazný efekt přináší u starých objektů, které nemají vodotěsnou izolaci a vzlínající podzemní voda narušuje nejen omítku a vzhled budovy, ale také komfort bydlení. Takzvaný komínový efekt, vytvořený právě touto mezerou, tento závažný problém odstraňuje a postupně stavbu vysuší. Naproti tomu kontaktní zateplovací systémy stavbu nevysouší naopak mohou příčinu vzniku plísní několikanásobně znásobit.
   Do spár mezi jednotlivé kameny se nedostane žádná voda. Rovněž jsou touto konstrukcí přerušené tepelné a vlhkostní mosty.

Přednosti systému
• prodloužení životnosti budov;
• reprezentativní vzhled fasády;
• zvýšená termoizolační schopnost;
• možnost provádění prací za mrazu;
• jednoduchá suchá montáž;
• relativně nízká cena;
• úspora nákladů na vytápění – vynikající izolační vlastnosti;
• zvýšení stupně neprůzvučnosti;
• dekorativní paleta barev;
• mrazuvzdornost;
• ekologická nezávadnost;
• nehořlavost;
• zabránění kondenzace vodních par;
• dlouhá životnost;
• záruka 10 let.

   V prospektech společnosti IKS marketing s.r.o. jsou blíže popsány a vysvětleny další přednosti systému. Tento systém má i určité nevýhody – není vhodný na velmi členité fasády, především u historických budov, kde není zajištěna přilnavost ke spodní vrstvě fasády.

Ekologické hledisko a údržba fasádního systému
   Systém je z hlediska ekologie nezávadný. Jemně drcený dolomit se používá k zabránění překyselení vodních toků, jezer, lesů a polí, protože jeho chemická reakce je alkalická. Zdokonalený Interstone používá obkladové kameny z přírodních materiálů (drceného dolomitu smíšeného s vodou a cementem), na jejichž výrobu je spotřeba energie velmi malá. Interstone kameny lze tedy bez negativního dopadu vrátit do přírody. V severních zemích (Švédsko, Dánsko, Norsko) je systém aplikován s maximálním úspěchem už přes třicet let. V poslední době se systém výrazně prosazuje i v zemích na východě, kde systém výborně zvládá vysoké teplotní výkyvy včetně tuhých zim. Interstone systém nevyžaduje žádnou údržbu, lze ho použít i do velmi prašného prostředí. Jako ochranu se doporučuje nátěr bránící zaprášení. Povrch fasády je omyvatelný tlakovou vodou, vodní paprsek musí směřovat k povrchu shora či kolmo, aby nedošlo ke shození obkladových desek a mohlo tak dojít k poškození fasády.

Co okna od Salamandera?
   V současné době převažují tři materiály, které se používají k výrobě oken - hliník, dřevo a plast. Dřevo je velmi příjemný materiál, ale je dražší než plast, použitelnější než hliník, ale vyžaduje pravidelnou údržbu. Plast je nejlevnější, nevyžaduje žádné nátěry, pouze občas umýt teplou vodou, je tvarově stabilní, naprosto odolný vůči vlivům prostředí, včetně UV záření. Minimální životnost se udává 40 až 60 let. Svou schopností 100% recyklace splňuje i požadavky na ochranu životního prostředí. Německá společnost SALAMANDER dodává na náš trh více jak 2000 různých profilů okenních systémů. Vynikají vysokou tuhostí, neboť nejsou z recyklátu. Mají optimální statické vlastnosti, splňují všechny náročné požadavky dané současnými normami v Evropě. Právě spojení okenních profilů SALAMANDER s nízkoemisivní vrstvou tvoří dokonalé spojení v otvorových výplní.
   Při stále stoupajících nákladech na energii se investice do skel s nízkoemisivní vrstvou (tzv. teplých skel) vrátí v úsporách asi za 1,5 roku. Skla s nízkoemisivní vrstvou jsou účinná díky nanesené transparentní průhledné vrstvě stříbra a oxidů kovů. Tato vrstva výrazně snižuje průchod dlouhovlnného tepelného záření přes sklo – zabraňuje jeho průniku a odráží ho zpět do místnosti. Je-li místnost zasklena standardním izolačním dvojsklem, vytvářejí se v zimě v blízkosti oken nepříjemné studené zóny a nemůže se tak využít celého vnitřního prostoru místnosti. Při zasklení sklem s nízkoemisivní vrstvou – teplým sklem – se teplota v těsné blízkosti vnitřní tabule zvýší natolik, že je možno využití celého vnitřního prostoru bez pocitu zvýšeného chladu v blízkosti okna. Při velmi nízkých teplotách kondenzují na vnitřní straně standardního zasklení vodní páry a ty pak stékají po okně nebo namrzají v důsledku nízké teploty vnitřní tabule skla. Při nahrazení standardního zasklení skly s nízkoemisivní vrstvou je možné omezit srážení vody i její zamrzání. Během letních měsíců naopak kumuluje teplé sklo do místnosti velké množství slunečního záření z venkovního prostředí a vyhřívá tak vnitřní prostory. 
Autor:
Foto: Archiv firmy