Slezská gotika Filipa Nádvorníka

Ve výstavní síni Sokolská 26 v Ostravě je až do 26. listopadu instalována výstava Slezská gotika Filipa Nádvorníka (1995, Broumov), mj. absolventa Ateliéru kresby Fakulty umění Ostravské univerzity. Název výstavy i jednoho z děl odkazuje na malbu Americká gotika z roku 1930 regionalisty Granta Wooda parodující život amerického venkova.

Obrazy a objekty Filipa Nádvorníka se vyznačují rurální tématikou. Dalším aspektem jeho tvorby je melancholie vystupující obzvlášť v obrazech, které kombinují vizuální formu s textem v tzv. pseudošvabachu. Ruční forma psaní připomíná německé grafiky i malby z období 15. a 16. století. Motivy obrazů poukazují i na scény ze zapadlých vesnic z 20. století.

Autorova forma malby čerpá z progresivního období modernismu. Nádvorník ovládá kresebnou kompozici obrazů. Ve svých malířských realizacích používá klasické renesanční schéma i fotografický výřezový pohled, typický pro impresionisty. Díla jsou atraktivní také svou světelností a plnobarevností, až reálnou prosvětleností – chcete-li dlouhé ranní paprsky, denní opar i melancholický podvečer.

V malbě i na maketě střechy dominuje štípaná krytina z břidlice. Každá střešní taška píše příběhy rodin žijící pod ní. Taková je Slezská gotika Filipa Nádvorníka, mladého umělce žijícího a tvořícího ve slezské obci Písečná.

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: archiv autora