Architekt Steven Holl besedoval v Ostravě

Jedinečné architektonické řešení, nevídaně moderní technologie, osobitý styl – to vše se odráží v návrhu světoznámého amerického architekta Stevena Holla. Bude uplatněn ve velkém koncertním sále, postaveném do letos šedesátiletého Kulturního domu města Ostravy. O tom i dalších aktivitách profesor Holl besedoval 14. října 2021 v hlavním sále zmíněného domu kultury, zcela zaplněném zejména studenty vysokých škol z Prahy, Brna a Ostravy.

Projekt budoucího velkého koncertního sálu nejen s unikátní akustikou byl zařazen mezi deset nejočekávanějších staveb světa. K tomu podrobněji: Velký sál s kapacitou 1 300 sedadel, uspořádaných do takzvaného vinohradu, bude rozčleněn do menších sekcí. Část hlediště má místo i za samotným pódiem. Ve výšce 15 metrů bude zavěšen audioreflektor odrážející zvuk s ideálním časovým zpožděním pro hudebníky i návštěvníky. Už tak kvalitní zvuk umocní obložení z javorového dřeva, které tak dobře znají výrobci houslí. Dokonalost akustiky ještě vylepší pravoúhlé podhledy, takže hudebníci uslyší sami sebe i své spoluhráče.

Kromě velkého koncertního sálu bude vytvořeno zázemí pro stočlenný orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava i hostující tělesa, dále komorní sál s kapacitou 475 míst, edukační centrum pro 300 účastníků, nahrávací studio světových parametrů, divadelní sál s 570 místy, kino náročného diváka a restaurace.

Steven Holl během své přednášky v Ostravě.

Steven Holl připomněl, že ostravský projekt je jeho druhým v České republice, přičemž prvním dílem byla Kafkova knihovna v Praze. "Nikdy jsem velký koncertní sál nepostavil, jen jeden menší v Dánsku," navázal architekt Holl a pokračoval: "nezajímá mě architektura jen jako obor podnikání, nýbrž hledám vždy hlubší souvislosti s hudbou, literaturou, malířstvím i sochařstvím. Architektura nás obklopuje úplně všude. Od soch i od obrazů se můžete odvrátit, ale architektura vás pohltí, stejně tak i hudba. Proto byla hudba vybrána při návrhu ostravského koncertního sálu jako analogie."

K osobě Stevena Holla dodáváme, že je současně pedagogem a milovníkem hudby. Jeho přednášky na Columbia University v New Yorku jsou propojením architektury s hudbou. Přítomným několika stovkám studentů na zmíněné besedě zdůraznil význam osobní návštěvy budov, poznávání slohů, poslech padajícího deště na vodu, zapojení všech smyslů... Aby v architektuře viděli poslání, začínali svoji tvůrčí činnost na malých stavbách, v malých kancelářích. To virtuální obrázky nemohou nahradit.

S tvorbou Stevena Holla se až do 5. prosince mohou blíže seznámit návštěvníci ostravského Domu umění. Na zdejší výstavě jsou k vidění exponáty od skic po dokonalé modely a ilustrující velkoplošné fotografie. A samozřejmě též a především výše popisovaná koncertní hala od nápadu až po hotové dílo.

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: archiv autora a Magistrátu města Ostravy