Ilustrační foto

Stavba úseku dálnice D3 Nažidla - Dolní Dvořiště bude stát téměř 875 mil. Kč

České Budějovice 3. listopadu (ČTK) - Stavba úseku dálnice D3 Nažidla - Dolní Dvořiště na Českokrumlovsku bude stát téměř 875 milionů korun bez daně. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vybralo na stavbu 3,1 km dlouhou část dálnice firmu, kterou se stala společnost Swietelsky. Ředitel ŘSD Radek Mátl o tom dnes informoval na síti X. Stavební povolení získala také Severní spojka, která bude tvořit část obchvatu Českých Budějovic, informoval jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

"Na stavbu úseku D3 je vydáno stavební povolení v právní moci a dokončuje se majetkoprávní příprava," uvedl Mátl. Předpokládaná cena před soutěží, do níž se přihlásilo pět firem, byla 1,24 miliardy korun bez daně. Jde o poslední úsek jihočeské části D3, která tak povede až ke státní hranici s Rakouskem. Zčásti povede v trase silnice I/3 a začne mezi obcemi Suchdol a Trojany u Dolního Dvořiště a skončí asi 400 metrů od státní hranice.

ŘSD staví v jižních Čechách několik úseků D3 ve směru z Českých Budějovic k hranici s Rakouskem. Loni v únoru začalo stavět část mezi Třebonínem a Kaplicí za 1,87 miliardy Kč bez DPH. Úsek dlouhý 8,6 kilometru chce zprovoznit koncem roku 2024. Stavba navazuje na budovaný dálniční obchvat Českých Budějovic. Obchvat bude mít dvě části. Úsek Hodějovice - Třebonín bude dlouhý 12,5 kilometru, původní náklady na něj byly sedm miliard korun, a 7,2 kilometru dlouhý úsek Úsilné - Staré Hodějovice za 5,28 miliardy.

ŘSD dostalo již také čtyři nabídky na stavbu části dálnice D3 Kaplice nádraží - Nažidla. Jde o novostavbu čtyřpruhové dálnice, úsek dlouhý 12 kilometrů z Kaplice k Nažidlům.

V provozu je 70 kilometrů D3, která má v budoucnu spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. Celou D3 z Prahy k hranicím včetně středočeských částí chce stát podle ministerstva dopravy dokončit do roku 2030, jihočeskou část do roku 2026.

Stavební povolení získala také další důležitá dopravní stavba, a to Severní spojka, která bude tvořit část obchvatu Českých Budějovic. "Díky tomuhle kroku, tedy pořád trvá to, že by se stavba dala zahájit někdy kolem poloviny příštího roku. Slíbil jsem, že pro to udělám maximum, co budu moct, a mám radost, že to vyšlo," uvedl hejtman Kuba.

Severní spojka v Českých Budějovicích má měřit 2,3 kilometru. Propojí silnici I/20 v úseku od okružní křižovatky u Globusu po Pražskou třídu. Bude to dvoupruhová silnice I. třídy, jejíž součástí se stane devět mostů. Stavba spolu s navazujícím úsekem Okružní ulice vytvoří severní obchvat města. V praxi to znamená, že propojí dopravu mezi dálnicí D3 na Prahu a silnicí I/20, která vede na Plzeň. Transit se tak vyhne městu, kterým nyní musí projíždět.

Autor: ČTK
Foto: Dinesh Hukmani, zdroj: Shutterstock