Ukázka zdění s maltou HELUZ Sidi, která získala čestné uznání poroty v rámci soutěže Grand Prix
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Tradice i inovace na jubilejním 30. ročníku veletrhu For Arch

Další ročník největšího českého stavebního veletrhu For Arch je za námi. Ti, kteří se této akce zúčastnili i v předchozích letech, nepochybně narazili na spoustu tradičních produktů, jež jsou na výstavě z oprávněných důvodů prezentovány opakovaně. I letos však dorazili také výrobci zcela nových či inovovaných výrobků. Právě na ty jsme se zaměřili a nyní vám představíme jejich „vzorek“.

Ocenění

Jedním z pilířů veletrhu je hlavní soutěž – Grand Prix. Několik desítek produktů bylo přihlášeno zejména pro novátorské přístupy jejich výrobců. Mezi vítěze se jich zařadilo jen několik, avšak nutno říci, že čerstvý vzduch přináší do stavebního oboru většina z nich.

Stánek firmy AITAA system, s. r. o. prezentoval modulární plotový systém s mnoha možnostmi využití

Hlavní cena byla udělena společnosti ABB, s. r. o., za systémový modul ABB-free@home®, který umožňuje zapojit až 150 prvků inteligentní elektroinstalace v jediném systému. Oblíbeným místem, kde si návštěvníci mohli odpočinout, či si dokonce užít kontakt s kočkami, byla expozice druhého oceněného – firmy AITAA system, s. r. o. Ta prezentovala modulární plotový systém s možností jeho využití též jako balkonového předělu, zahradního posezení, dětského hřiště, sušáku a dalších. Zajímavostí také je, že plot lze z každé jeho strany využívat jiným způsobem. Profitují tak oba sousedé, kteří si mohou rozdělit investici, a tak ušetřit. Z vystavovatelů z oboru vytápění byla cena udělena i firmě Hede kamna, s. r. o., za koncept hybridních krbových kamen, jež umožňují kombinované spalování kusového dřeva s automatizovaným provozem. Ze vzduchotechnických zařízení porotu zaujala větrací jednotka Schiedel KombiAir (Schiedel, s. r. o.), která se může pochlubit vynikajícími akustickými vlastnostmi a minimalizací zabraného užitného prostoru. Posledním oceněným v rámci soutěže Grand Prix pak byla mladá společnost Isignus, s. r. o. Cenu obdržela za přínos v oblasti městských orientačních systémů. Vyvinula unikátní samosvorný zámkový spoj profilu umožňující snadnou montáž a flexibilitu dodatečných úprav.

Systémový modul ABB-free@home® umožňuje zapojit až 150 prvků inteligentní elektroinstalace

Čestná uznání a TOP EXPO

Předána byla také čestná uznání, z nichž je potřeba jmenovat zejména produkt HELUZ Sidi. Jde o zdicí maltu pro tenkou spáru na bázi vodního skla a alkalivzdorné polymerní disperze s propracovaným systémem nanášení lepicí hmoty. Jedna z výhod, kterou tento produkt českého tradičního cihlářského producenta přináší, je možnost zdění bez potřeby elektrického proudu a vody na staveništi.

Redakci našeho časopisu zaujal například také chytrý kontejner Tučňák – též obdařen čestným uznáním –, který je řešením energeticky soběstačného městského mobiliáře. Zajišťuje variabilitu pro sběr textilu, distribuci a skladování zásilek. Inovativní systém předsazené montáže oken do budov s nízkou energetickou náročností přinesl čestnou cenu i firmě Messenburg, s. r. o. Oceněny byly i další výrobky a expozice. V kategorii TOP EXPO do 60 m2 se umístily stánky Cechu kamnářů ČR, o. s., výrobce solárních technologií a tepelných čerpadel S-Power Energies, s. r. o., a také COBRA, spol. s r. o., výrobce designových dveřních klik. Mezi expozicemi nad 60 m2 se na veletrhu vyjímaly, a proto zvítězily, zázemí firem BEST, a. s., GEBERIT, spol. s r. o., a JABLOTRON.

Expozice společnosti BEST, a. s. byla jednou z oceněných v rámci soutěže TOP EXPO

Vedle zmíněných oceněných nabídl veletrh For Arch v podstatě kousek z každé oblasti stavebnictví. Bohatou účast prokázaly firmy z oboru inteligentního řízení domu, hustě osídlena byla také hala 7, v níž návštěvníci nalezli rozmanité možnosti topných systémů a zdrojů. Účastnilo se samozřejmě i velké množství výrobců hrubých stavebních materiálů a pomůcek. Halu 3 si rozdělili producenti stínicí techniky, plotů a vrat. Na výstavě participovali výrobci otvorových výplní, bazénů i saun, obsazena byla také venkovní plocha areálu. V hale 6 proběhla soutěžní přehlídka stavebních řemesel (SUSO), kde své schopnosti prokázali mladí studenti středoškolských oborů zedník, pokrývač, tesař či kameník.

Jednou z vítězů Grand Prix se stala mladá společnost Isignus, která přivezla na veletrh unikátní nosič městského orientačního systému

Inovace a zajímavosti

Mezi těmi, kteří se neumístili, ale přesto oslňovali, zaujali naši redakci například zástupci menší expozice pod názvem Moisture Guard. Tento systém pro průběžné monitorování vlhkosti určený nejen, avšak zejména pro dřevostavby, napomáhá udržet zdravou stavební konstrukci domu, v němž je instalována. Předchází tak například nákladným rekonstrukcím z důvodu nejen větších, ale i nenápadných havárií vodovodního potrubí. Fronty stály často také na prohlídku prefabrikovaného zahradního sklepa Kellari. Jde o konstrukci z homogenního polypropylenu, který je velmi snadno instalovatelný. Bez jakéhokoli betonování je jednoduše uložen do vyhloubené díry a zasypán. Základní výbava zahrnuje vše potřebné včetně schodiště, polic, systému přirozeného oběhu vzduchu či osvětlení.

Oceněná větrací jednotka Schiedel KombiAir se může pochlubit vynikajícími akustickými vlastnostmi a minimalizací zabraného užitného prostoru

Design

Také design hrál na veletrhu For Arch podstatnou roli. Jeho zástupci předvedli velmi povedené výtvory. Na první pohled upoutal každého kolemjdoucího stánek firmy Li-Go, v němž byly k vidění skutečně působivé světelné obrazy nejrůznějších tvarů, rozměrů a vzorů. Malá rodinná porcelánka Mulier ze středních Čech přivezla na veletrh originální malované vypínače a zásuvky. Kvalitní elektroinstalace této značky je vyráběna ručně a jejím účelem je zdobit prostor a sloužit po několik generací. Design účinkoval i v případě rozměrnějších předmětů, jako jsou dveře. Firma Eclisse představila hliníkovou zárubeň, která je z jedné strany plně zapuštěná ve stěně a ze strany druhé tvoří šikmou geometrickou linii. Zdobný efekt je značný, avšak díky minimalistickému pojetí se nepodbízí.

Společnost Mulier přivezla na For Arch ručně vyráběné, porcelánové vypínače a zásuvky

To a mnoho dalšího bylo k vidění na veletrhu For Arch. Akce trvala již tradičně 5 dní (17.–21. 9. 2019) a mimo jiné hostila též desítky konferencí, seminářů a workshopů. Výstava, která se tradičně odehrála na pražském výstavišti PVA EXPO v Letňanech, naplnila očekávání. Těšíme se, co přinese další ročník.

Fotogalerie

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Helena Široká