Přehradní nádrž Mšeno

U přehrady v Jablonci nad Nisou dokončují stavbaři nové zázemí pro návštěvníky

Jablonec nad Nisou 28. května (ČTK) - U přehrady Mšeno v Jablonci nad Nisou dokončují stavbaři před zahájením letní sezony nové zázemí pro návštěvníky. Na hrázi finišují práce na budově sezonního občerstvení s toaletami, o kus dál u Základny dodělávají stavbaři dřevostavbu s celoročními toaletami, pergolu a pískoviště. Hotovo by mělo být do konce května, stánek s občerstvením se ale otevře až v červnu, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Přehrada Mšeno je oblíbeným místem ke koupání nejen pro téměř 45.000 obyvatel Jablonce, ale sjíždějí se tam lidé z širokého okolí. V parných dnech k ní míří denně až 5000 lidí. Zázemí je ale nedostatečné, různorodé a právě to se radnice rozhodla změnit. Architektonickou soutěž na novou podobu zázemí vyhrál v roce 2020 Marek Přikryl z ateliéru Prokš Přikryl architekti s nápadem využít dřevěné moduly a stavbám dát jednotnou podobu.

Od loňska slouží v lokalitě U Prutu na opačné straně přehrady stánek s občerstvením, toaletami a úložnými boxy, který město přišel na 12 milionů korun. Za další dva objekty zaplatí radnice 19 milionů korun, zakázku získala společnost RD Rýmařov, která se na dřevostavby specializuje. "Harmonogram jde bez větších změn, jen u Základny narazili na starou jímku, tak to museli vyčistit, naproti na hrázi zase životní prostředí vyžadovalo větší ochranu stromů," řekla mluvčí města.

Budova u hráze nabídne v letní sezoně kromě občerstvení návštěvníkům přehrady také toalety, převlékárnu, místa k odložení věcí a venkovní sprchu. V budově u Základny budou toalety, které budou sloužit celoročně. Architektonická soutěž navrhla řešení ještě pro území pod sídlem Povodí Labe. "Mělo by tam být občerstvení, krytá terasa, skříňky na ukládání věcí, sprcha a převlékárna, to čeká na příští rok, pokud se dohodneme s povodím, pozemky patří jim," dodala Fričová.

Město navíc letos u přehrady odkoupilo za 35 milionů korun od soukromého vlastníka pozemky na poloostrově Tajvan a zahájilo architektonicko-stavební očistu území. Skončilo už rozebírání stavebních zbytků někdejší výletní restaurace. "Zdemolovaný byl i stánek občerstvení a okolní asfaltové plochy. Obnovená je přístupová cesta na Tajvan a je tam i lépe zorganizované parkování," řekl náměstek primátora Petr Roubíček (ODS). Kameny z budov využije radnice na vybudování posezení kolem veřejného ohniště, ošetřit chce město i tamní zeleň.

Autor: ČTK
Foto: Pavel Taibr, volné dílo, zdroj: www.wikipedia.org