Modelová řada Modus E přináší snížený průtok vody ze standardních 5 l/min. na pouhé 3 l/min.

Umyvadlové armatury Schell s úspornými perlátory pro veřejné sanitární prostory

Ekonomika provozu v sanitárních prostorech je čím dál pečlivěji hlídaným parametrem ve veřejných a komerčních budovách. Schell těmto požadavkům vychází vstříc maximálně úspornými armaturami.

Úspornost a hygiena – tak lze ve zkratce shrnout hlavní výhody umyvadlových armatur Schell nabízených v sedmi originálních produktových řadách: Xeris, Puris, Celis, Vitus, Linus, Modus a Petit. S neustále se zvyšujícími nároky na úspory se vyrovnávají komerční budovy nejen typu nákupních center, restaurací, hotelů, filmových multiplexů, divadel a sportovních center, ale také veřejné objekty, jako jsou letiště, nádraží, školy, úřady nebo jídelny.

Úspora vody a energie ovšem nejsou jedinými sledovanými parametry. Stejně tak hledí investoři na dlouholetý bezproblémový provoz a snadnou údržbu. I v tomto směru nabízí Schell preciznost a kvalitu „made in Germany“ a dělá z těchto výrobků evropskou špičku. Armatury jsou vyráběny z hygienicky nezávadné mosazi, lesk jim dodává chromová povrchová úprava. Kvalitní materiály a robustnost armatur zajišťují vysokou odolnost během dlouhodobého a často nepříliš šetrného používání.

Umyvadlové armatury Schell jsou nabízeny v sedmi originálních produktových řadách. Obrázek zachycuje model řady Xeris.

„Zelené“ certifikace

V čem konkrétně tedy spočívají výhody nové generace umyvadlových armatur Schell? Například modelová řada Modus E přináší snížený průtok vody ze standardních 5 l/min. na pouhé 3 l/min. – i laikovi je tak zřejmé, že jde o výraznou úsporu vody. Ekoperlátory, zajišťující zmíněnou úsporu, lze objednat ke kterékoli armatuře.

U elektronických armatur lze tímto způsobem snížit průtok vody dokonce na hodnotu 1,3 l/min., požadovanou pro certifikaci LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Díky tomu tyto armatury přispívají k „zelené“ certifikaci budov celosvětovým standardem LEED, případně britským BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). Stejně tak se pyšní neméně ceněnou nálepkou WELL (Water Efficiency Label).

Technologická ochrana proti mikroorganismům

Většina elektronických baterií Schell je také vybavena technologií, která umožňuje naprogramovat hygienický proplach v případě delšího nepoužívání. Konkrétně dochází k třicetivteřinovému proplachu po 24 hodinách od posledního použití armatury – parametry lze měnit a nastavovat například pomocí Bluetooth® Modulu přes aplikaci mobilního telefonu. To minimalizuje tvorbu mikroorganismů a vy se můžete spolehnout, že z baterie poteče nezávadná pitná voda. V případě detekce nebezpečné bakterie rodu Legionella nabízejí armatury k její eliminaci možnost takzvané termické dezinfekce.

Trend elektronických armatur

V aktuální nabídce umyvadlových baterií Schell najdete jak armatury tlačné samouzavírací, tak bezdotykové senzorové ve verzích na baterie anebo s připojením k síti. Právě elektronické armatury jsou ve světle probíhající covidové pandemie čím dál žádanější, protože garantují maximálně možnou hygienu. „Omezení kontaktu rukou s armaturami je jednou z nejdůležitějších zásad hygieny sanitárních prostor,“ vysvětluje Aleš Řezáč, obchodní zástupce Schell pro Českou republiku. „Je známo, že hodně přenosných nemocí vzniká právě kvůli kontaktu s armaturami ve veřejných prostorách. Proto firma Schell vyvíjí elektronické armatury, u kterých ke kontaktu nedochází, a proto může klesat počet onemocnění způsobených nedostatečnou hygienou veřejných sanitárních prostor,“ dodává. Pro zajímavost WHO (Světová zdravotnická organizace) uvádí, že přibližně 80 procent infekčních onemocnění se šíří dotykem.

V neposlední řadě zaujmou umyvadlové baterie Schell svým elegantním designem, a po právu proto byly oceněny prestižními cenami, jako jsou Red Dot Design Award, German Design Award, iF Product Design Award, Design Plus nebo Iconic Awards.

Více informací o umyvadlových armaturách Schell a dalších produktech tohoto tradičního německého výrobce najdete na stránkách www.schell.eu, případně můžete kontaktovat přímo obchodního zástupce Schell pro Českou republiku.

Autor: Ing. Jan Řezáč
Foto: archiv Schell