Ilustrační foto: Mystic Stock Photography

V Jihlavě dostanou velcí odběratelé vody vodoměry, které umožní odečty on-line

Jihlava 15. ledna (ČTK) - Radnice v Jihlavě nechá letos u velkých odběratelů vody osadit vodoměry a snímače, které umožní on-line odečty odebrané vody a sledování případných úniků vody. "Chytré" vodoměry dostanou například podniky, školy nebo nemocnice, řekl ČTK mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. Uvedl, že jde o pilotní projekt. Nákup a osazení 99 moderních vodoměrů a 178 snímačů pulsů už schválila rada města. Zakázku za 1,4 milionu korun bez daně dostala firma Softlink.

"Radní schválili výsledek zadávacího řízení veřejné zakázky, jejím předmětem byl nákup technologie, zpracovávání dat, provoz systému a vybudování radiové sítě pro přenos dat," uvedl vedoucí odboru technických služeb Michal Horňák na webu města. Nová měřidla budou podle radnice nepřetržitě komunikovat s dispečinkem a budou schopná odhalit nežádoucí úniky vody, například z toalet a koupelen.

Nové vodoměry a snímače podle Málka dostanou velcí odběratelé pitné vody, jimž městská firma posílá faktury každý měsíc. Kvůli odečtům je zatím pracovníci musí objíždět. Průběžné informace poskytované novým systémem podle něj budou moci dostávat i odběratelé. "Firmy budou schopné třeba i zjistit, v jaké denní či noční době mají velký odběr vody, a mohou touto cestou třeba také začít šetřit," uvedl.

Padesátitisícová Jihlava si spravuje svůj vodohospodářský majetek od ledna 2021. Převzala ho po letech sporů se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK), z něhož krajské město vystoupilo ke konci roku 2012. Provoz vodovodů a kanalizací tak třetím rokem zajišťují Služby města Jihlavy. Firma také nedávno ve spolupráci s městským odborem informatiky zadala vyhledávání poruch na vodovodním řadu pomocí dronu.

Autor: ČTK
Foto: Shutterstock