Vestibul Teoretických ústavů Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, architekti Jiří Kroha a Václav Roštlapil, 1950-52

V Olomouci se chystá stavba nové budovy pro výuku studentů v lékařských oborech

Olomouc 4. srpna (ČTK) - Studenti Lékařské fakulty (LF UP) a Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci by se měli za necelé tři roky dočkat nové moderní čtyřpatrové budovy pro teoretickou a praktickou výuku. Vyrůst by měla v těsné blízkosti Teoretických ústavů LF UP. Budova, která se stane nepřehlédnutelnou součástí olomoucké Hněvotínské ulice, by měla být do užívání předána v roce 2026. Náklady vyjdou na zhruba 640 milionů korun, informovali o tom zástupci UP na svých stránkách.

"Jsem velmi rád, že se podařilo tento záměr uskutečnit. Hlavním záměrem je vybudování posluchárny s dostatečnou kapacitou bezmála 400 míst pro potřeby naší fakulty, kompletní menzy a adekvátního prostoru pro moderní výuku na simulátorech. Jedno patro budovy bude patřit fakultě zdravotnických věd, která je naší nejbližší spolupracující fakultou," uvedl děkan LF UP Milan Kolář.

Novostavba, za jejíž podobou stojí Ateliér Velehradský, je dispozičně řešena jako pětitrakt s učebnami po obvodu a hygienickými a komunikačními jádry ve středové části budovy. Náklady stavby včetně veškeré infrastruktury a interiérového vybavení přesáhnou částku 640 milionů korun; přibližně dvě třetiny pokryje dotace ze státního rozpočtu, univerzita z vlastních zdrojů uhradí zbývající třetinu.

Podle děkana Milana Koláře budou s novou budovou prostorové požadavky lékařské fakulty zajištěny na dalších 20 až 30 let. "Jde o třetí velký milník v historii naší fakulty. Tím prvním byla v 60. letech výstavba Teoretických ústavů, druhým před deseti lety jejich moderní dostavba. Společně s tím, jak se proměňuje Fakultní nemocnice Olomouc, věřím, že tento areál bude excelentním centrem výuky, vědy a zdravotnické péče nejen v rámci Olomouckého kraje, ale celé České republiky," dodal.

Stavebníci nyní na místě bourají objekty někdejšího vojenského prostoru. Výstavba nové budovy slavnostně začne na začátku září. Objekt by měl být postaven na začátku roku 2026, po dovybavení interiérů by studenti obou fakult mohli nové prostory začít využívat v květnu téhož roku.

Autor: ČTK
Foto: Jan Jeništa, zdroj: www.wikipedia.org