Bezručovy sady v Olomouci. Foto: BestPhotoStudio, Shutterstock

V olomouckých Bezručových sadech bude obnoven vodopád

Obnovení historického vodního prvku, vodopádu na hradbách v Bezručových sadech, se blíží. Radní už schválili uzavření smlouvy o zhotovení vodopádu.

Chtěl bych zdůraznit, že nám v tomto rozhodnutí pomohla i velkorysá vstřícnost dodavatele technologie, který městu daruje kompletní čerpadlo v hodnotě více než půl milionu korun,“ komentuje rozhodnutí předkladatel návrhu, investiční náměstek primátora Martin Major. Tímto darem se chce prezentovat společnost Sigma Group, která původní vodopád před 56 lety vytvořila.

Z právě schváleného usnesení vyplývá, že levnější budou také práce. Formou přímého zadání totiž dostane tuto zakázku Výstaviště Flora Olomouc, protože jeho odborníci se podíleli spolu se zástupci Sigma Group na návrhu projektu vodopádu, společnost už má uzavřenou dohodu o sponzorském daru a samozřejmě spravuje olomoucké parky, takže se bude starat o vodopád i po jeho dokončení. „Výstaviště Flora může vlastními silami provést zemní a terénní práce, stavbu podzemní šachty, přípojku a konečné sadovnické úpravy, takže i tyto náklady budou levnější,“ dodává Martin Major.

Pod hradbami vznikne malé jezírko, pod ním bude jímací šachta s čerpací technologií. Tuto technologii v hodnotě 480 tisíc korun (581 tisíc korun včetně DPH) věnuje jako sponzorský dar Sigma Group. Na město tak zbyde úhrada stavebních prací ve výši 1,77 milionu korun (2,14 milionu korun včetně DPH).

Vodopád v Bezručových sadech vznikl v roce 1965. V parku jej k příležitosti květinových výstav Flora Olomouc vytvořili odborníci z národního podniku Sigma Olomouc, kteří tak tehdy dostali možnost velmi atraktivní formou propagovat sílu svých čerpadel. Vodopád býval v provozu jen během květinových výstav a také každou neděli, kdy Olomoučané chodívali do Výpadu na sváteční procházky. Konec jeho fungování nastal někdy v závěru 80. let.

Už před pár lety se ale při průzkumu potvrdilo, že jej bude možné obnovit. Proběhla kvůli tomu i sanace narušeného skaliska. Letos by tedy měl být záměr obnovy atraktivního vodního prvku dotažen do úspěšného konce.

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: Shutterstock

1) Zdroj: www.olomouc.eu