Stavba archeoskanzenu v roce 2020

V trocnovském areálu Jana Žižky dnes otevřou středověký archeoskanzen

Trocnov (Českobudějovicko ) 8. září (ČTK) - Jihočeské muzeum dnes otevře středověký archeoskanzen Trocnov v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova na Českobudějovicku. Jsou tam zemanský dvorec z první poloviny 15. století, selský dvorec i replika vesnice vrcholného středověku. Náklady přesáhly 50 milionů Kč. Návštěvnost areálu by postupně měla vzrůst více než o polovinu až na 70.000 lidí ročně, řekl ČTK ředitel Jihočeského muzea František Štangl. V areálu bude dnes rockový festival na louce, v sobotu slavnosti s aktivitami pro rodiny i s hudbou, kam bude vstup zdarma.

Investorem je muzeum, které zřizuje Jihočeský kraj, náklady mírně přesáhly 50 milionů Kč. Ještě budou nutné další investice do zázemí, zhruba za 120 milionů korun, řekl ředitel. Jde o místa pro prodej vstupenek, recepci, záchody, technické zázemí či výstavní prostory. Začít stavět by se mělo začátkem příštího roku.

Loni Jihočeský kraj avizoval, že časem by se v archeoskanzenu mohly objevit i zbraně, kostýmy a rekvizity z filmu Jan Žižka od Petra Jákla. Jihočeské muzeum převzalo památník od státu v roce 2011. Autorem základní expozice je historik Petr Čornej.

Jihočeské muzeum se stará zhruba o milion předmětů. Kraj mu jako zřizovatel dal letos provozní příspěvek 67,4 milionu korun. Loni ho navštívilo 158.660 lidí, což je téměř dvakrát tolik než v posledním předpandemickém roce 2019, vyplývá z výroční zprávy. Akce v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova přilákaly loni 20.381 lidí.

Autor: ČTK
Foto: Radek.Schenk, zdroj: www.wikipedia.org