Vzhled dřeva a kamene na dlaždicích je naprosto věrohodný. Materiál navíc disponuje špičkovými parametry keramiky, především vysokou odolností. Jejich údržba je také snadná.

V závodě Elpro–Energo se chodí jako doma: po dlaždicích Rako Home

Mnohé firmy již pochopily, že harmonické a zdravé pracovní prostředí ovlivňuje náladu a motivaci zaměstnanců. Pokud se v kanceláři cítí příjemně, budou plni nápadů i energie. Nový výrobní závod společnosti Elpro-Energo Transformers šel ale ve svých vizích ještě mnohem dál.

Tento český výrobce vysokonapěťových transformátorů vybudoval pro své zaměstnance v moravskoslezském Hnojníku nejen zdravé kanceláře, ale kompletně celý výrobní závod. Na neuvěřitelné realizaci se podíleli převážně čeští výrobci a dodavatelé. Keramické obklady Rako najdete v každé místnosti. Nesporně i díky nim se zaměstnanci cítí v závodě jako doma.

Novostavba výrobní haly s administrativní budovou Elpro-Energo v Hnojníku je už na první pohled jiná. Vznikla totiž s cílem poskytnout zaměstnancům zdravý životní prostor. Koncept vyšel z potřeb člověka a dokonale zohlednil jeho vnímání prostoru, tedy barev, materiálů, energií, ale i potřebu denního světla a vzdušnosti. Mezi použitými materiály se vyskytuje kámen, sklo, dřevo i kov. Kov byl však záměrně vynechán v opláštění a zastřešení budov.

Obchodní společnost Elpro-Energo se sídlem v Praze se zabývá dodávkami transformátorů pro vysoké napětí. Jejím smluvním partnerem je například i Skupina ČEZ. Vzhledem k vysokým požadavkům na kvalitu a množství dodávek do celého světa však dlouhodobě jeden hlavní obchodní partner nestačil. Ostatní bohužel nesplňovali kvalitativní požadavky. Po letech soustředěných úvah tedy padlo rozhodnutí zajistit si vlastní výrobu. Nově vzniklá společnost Elpro-Energo Transformers se tak stala zatím jediným výrobcem transformátorů v segmentu výroby středního napětí v České republice. V obci Hnojník byla vystavěna první výrobní hala s administrativní budovou. Kolaudace proběhla v lednu 2021. Technologie jsou zprovozněny a výroba běží ve dvou směnách. Druhá výrobní hala se dostavuje a její kolaudace je plánována na konec tohoto roku. Zatím se počet zaměstnanců zastavil na čísle 27, není ale konečný. Po vybudování celého areálu může dosáhnout až plánovaných 250 pracovníků.

Hala, kde je teplo od nohou

První etapa výstavby nové haly pro výrobu jader a aktivních částí olejových transformátorů s plochou 6500 metrů čtverečních byla zahájena v září roku 2019. Architektonický návrh stavby již od počátku dbal na zdravý životní prostor zaměstnanců, a sice použitím velkého objemu přírodních materiálů, primárně dřeva, ale také přivedením přirozeného světla na pracoviště pomocí velkého množství kopulovitých světlíků. Ty světlo rovnoměrně rozptýlí na pracovní plochu haly a na jednotlivá pracoviště. „Vychytávkou” je provedení podlahového vytápění v betonové desce podlahy.

Zásadním investorovým požadavkem bylo vyhnout se kovu (plechu) v obálce budovy, tedy na fasádě (například sendvičovým panelům) a na střeše (například trapézovým plechům). Investor také vyslovil přání provést objekt v pasivním standardu. Sendvičová konstrukce fasády na bázi dřeva vyhověla jak tepelněizolačním požadavkům pro pasivní domy, tak i požárně bezpečnostnímu řešení. Nosným prvkem jsou svislé dřevěné příhradové nosníky, uzavřené z obou stran sádrovláknitými deskami. Tepelnou izolaci tvoří foukaná celulózová izolace. Ochranou vnější strany fasády je difuzní fólie s UV filtrem, na níž je namontován dřevěný rošt, tvořící provětrávanou mezeru fasády. Na venkovním dřevěném roštu je fasáda pohledově uzavřena fasádními vláknocementovými deskami.

Do vstupní haly vybral investor slinuté keramické dlaždice Quarzit se vzhledem přírodního kamene, které nechávají vyniknout recepci se žluto-červeně zářícím onyxovým stolem.

Denní světlo bez přehřívání interiéru

Svislé sloupy skeletu zůstaly vzhledem ke statice železobetonové, ale celá nosná část střechy je dřevěná (dřevěné lepené nosníky i fošnový záklop). Světlo do haly přivádí 140 světlíků, které však díky své speciální kopuli nepropouštějí dovnitř tepelné záření. Zabraňují tedy nežádoucímu přehřívání interiéru. V nosnosti střechy je započítaná i možnost pozdější instalace fotovoltaických panelů. Velmi důmyslným prvkem haly je vytápění ve formě podlahového topení. Masivní betonová deska haly je využita jako tepelný kapacitor, který dobře zateplenou halu příjemně temperuje a dotápí na požadovanou teplotu. Plocha haly je rozdělena na deset samostatných topných okruhů, každý má možnost své vlastní regulace dle potřeby vytápění v daném místě.

S přírodními materiály ve vnitřních prostorech

Stejně překvapivý jako pohled zvenku je dojem z interiéru. Už vstupní hala vyvolává nečekaný pocit vzdušnosti a volnosti, právě díky velkému množství denního světla, v kombinaci se dřevem, sklem, ale také velkoformátovými keramickými dlaždicemi Rako. Do vstupní haly vybral investor slinuté keramické dlaždice Quarzit ve formátu 60 × 60 centimetrů se vzhledem přírodního kamene. Šedou podlahu zdobí mimořádný šperk, a to recepce se žluto-červeně zářícím onyxovým stolem, která návštěvníka okamžitě upoutá. Vstupní halu ještě čeká dokončení v podobě mramorového schodiště, onyxového obrazu, jenž nad něj bude zavěšen, a uprostřed stojící fontány s otáčející se „levitující” žulovou koulí o průměru 50 centimetrů na třech čedičových nohách.

V zázemí pro přípravu a výdej jídla řádí na keramických obkladech na stěně Bob a Bobek, kteří se u Rako neskrývají v klobouku, ale v sérii s hravým názvem Play.

Reprezentativní jídelna pro stovku strávníků

Kolem recepce dojdete do kuchyně a jídelny, kde nad dřevěnými stoly září křišťálové lustry. Volba tohoto závěsného osvětlení povýší každodenní oběd v práci na společenskou událost. Také podlaha působí reprezentativně – tvoří ji dlaždice o rozměru 60 × 60 centimetrů s kamenným dekorem. Výhodou použité série Random je široká škála barev a struktur. Díky tomu je docíleno toho, že vzhled povrchu působí přirozeně. Prostor je koncipován až pro 100 strávníků. K jídelně náleží také zázemí pro přípravu a výdej jídla, kde na keramických obkladech na stěně řádí Bob a Bobek, králíci ze známé kreslené pohádky. Ti se u Rako neskrývají v klobouku, ale v sérii s hravým názvem Play. V prostoru pomohli zpestřit chladněji působící nerezové vybavení.

V jídelně nad dřevěnými stoly září křišťálové lustry. Podlahu zde tvoří dlaždice 60 × 60 centimetrů v dekoru kamene.

Pro energii a dobré nápady

V práci mnohdy trávíme více času než doma. Pro dobré nápady a energii je potřeba, aby lidé chodili do práce rádi a s úsměvem. V administrativní části závodu Elpro-Energo, tedy ve třech zasedacích místnostech, ve foyer, v šatnách a na chodbách, se chodí po keramické podlaze Saloon z velkoformátových dlaždic. Vzhled dřeva je naprosto věrohodný, avšak má špičkové parametry keramického materiálu, především vysokou odolnost a snadnou údržbu. Rektifikované dlaždice mají rozměr 120 × 30 centimetrů, přičemž při pokládce umožňují různorodé skladby. Součástí série Saloon jsou schodovky, které se uplatnily i na schodištích. Pomyslnou tečkou k dokonalosti jsou energetické obrazy od malířky Sylvy Česlarové umístěné v zasedacích místnostech.

Stěny v prostoru toalet zkrášlují obkládačky Rush s kovovým vzhledem.

Šatny zaměstnanců sousedí v každé hale s minimalisticky řešenými sprchami a umývárnami a určeny jsou přibližně pro 60 osob, prostory pro muže a ženy jsou oddělené. Stěny pokrývají obkládačky Blend moderního formátu 20 × 60 centimetrů. Na neutrálním pozadí vynikají syté barvy puntíkatých a pruhovaných dekorací, modré a bordó. Barevně zajímavý je prostor toalet, kde stěny zkrášlují obkládačky Rush s kovovým vzhledem. V ploše je kombinován výraznější tmavší odstín společně s velmi jemným světlým odstínem.

V nejbližší budoucnosti interiér závodu doplní živá zeleň, se kterou se počítá také v exteriéru, například na venkovní terase. Ta je realizována s využitím venkovních dlaždic Rako Outdoor tloušťky dva centimetry, položených na terasové terče. V blízkosti první haly vyrostou postupně další dvě.

Více o materiálech Rako na www.rako.cz. O společnosti Elpro-Energo Transformers na www.czechtrafo.cz.

Autor: Ing. Marie Hodačová Šimonovská
Foto: archiv společnosti Lasselsberger