Ventilace s rekuperací tepla

Pasivní dům vyžaduje zásadní omezení tepelných ztrát větráním. Centrální větrací jednotka Air Minder se zpětným získáváním tepla, kterou vyrábí společnost Regulus, je novou generací rekuperačních a ventilačních systémů pro rodinné domy a menší komerční objekty s účinností rekuperace až 93 %.

Systém Air Minder kombinuje nepřetržitou ventilaci s progresivním rekuperačním systémem. Bez ztrát energie lehce z domu odstraní znečištěný vzduch a nepříjemné pachy z kuchyní, koupelen i WC a zajistí stálý přísun čistého filtrovaného vzduchu.

Model Větrací výkon Objem místností Příkon – min/max Rozměry (mm)
AM 290 F290 m3/hod100-580 m314 W/163 W1440/700/525
AM 400 F400 m3/hod300-800 m320 W/286 W1500/700/605

Stále čerstvý a čistý vzduch

Udržuje tak v místnostech stále čerstvý vzduch při zachování optimální tepelné pohody v domě a minimálních provozních nákladech. Zajišťuje nepřetržité větrání i v době, kdy je dům zcela uzavřen například v době dovolené, nebo v rekreačních objektech, které nejsou trvale využívány.

Kvalita vnitřního prostředí v domě se také významně zlepšuje tím, že se vlhkost vzduchu udržuje na nízké hodnotě a do domu se přivádí ohřátý (nebo v létě ochlazený) čerstvý filtrovaný vzduch.

Nepřetržité větrání celého domu snižuje relativní vlhkost, a tím odstraňuje vhodné podmínky pro množení roztočů a vznik plísní. Je ideální pro astmatiky, alergiky a při problémech s radonem.

Dálkové ovládání s LCD displejem

Výpočet: Stanovení intenzity větrání v místnosti

Snadná instalace

Rekuperační zařízení Air Minder se lehce instaluje a lze jej namontovat v mnoha různých polohách díky připojovacím hrdlům otočným do libovolných úhlů a velké variabilitě vývodů pro odvod kondenzátu. Jeho jednoduchá konstrukce, založená na pouhém zaklapnutí jednotlivých modulů, umožňuje snadnou montáž v horizontální i vertikální poloze.

Rekuperační jednotka Air Minder

Další vlastnosti

Rekuperační systém Air Minder s nízkými provozními náklady (desítky wattů) a možnou účinností rekuperace až 93 % splňuje i budoucí evropské předpisy účinnosti. Pro dodržení pasivního standardu domu je použití takovéhoto systému nutností.

Velmi příjemná je jeho nízká hlučnost, neboť při výrobě byly použity moderní stejnosměrné motory a patentované uložení ventilátorů. Systém obsahuje ochranu proti mrazu a ochranu při poruše topného okruhu. Pro větrání není potřeba otevírat okna a dům je tak chráněn proti prachu a hluku zvenku.

Schéma větraného objektu a vhodné umístění rekuperační jednotky

Údržba je snadná, neboť výrobek má lehce omyvatelný plastový výměník a výměna filtrů je bezproblémová.

Rekuperační a ventilační systém Air Minder je doplněn dálkovým ovládáním s LCD displejem. Automaticky přepíná mezi jednotlivými režimy – pomalý (noc), střední (den) a manuálně je možno zap-nout intenzivní režim.

Autor: Tomáš Straka
Foto: Archiv firmy