Ilustrační foto

Zájem o dotace na obnovitelné zdroje vzrostl o desítky procent

Praha 25. července (ČTK) - Zájem o obnovitelné zdroje energie v Česku dál roste, což se projevilo i v počtu žádostí o dotaci. Tuzemské úřady zaznamenaly oproti loňsku více než dvojnásobný nárůst počtu žádostí na fotovoltaiku, o desítky procent stoupl i počet žádostí u fototermiky a tepelných čerpadel. Celkově bylo podáno přes 76.000 žádostí. Vyplývá to z dat Státního fondu životního prostředí a Komory obnovitelných zdrojů energie.

Největší poptávku po dotaci úřady zaznamenaly u fotovoltaiky. Zájemci v tomto případě podali téměř 61.000 žádostí o dotaci, jejich počet tak v pololetí meziročně stoupl o 109 procent. Podle Cechu akumulace a fotovoltaiky poptávku posílila lednová úprava legislativy, která zjednodušila papírování a umožnila sdílení v bytových domech. Další rozvoj však podle cechu brzdí nejednotnost přístupu stavebních úřadů. "Úředníci na stavebních úřadech nevědí, jak se k novým pravidlům postavit,” uvedl předseda cechu Aleš Hradecký.

V případě tepelných čerpadel úřady zaevidovaly 11.800 žádostí o dotaci, meziročně o deset procent více. Do budoucna se však situace může podle zástupců obnovitelných zdrojů zkomplikovat kvůli požadavku na energetickou třídu domu A až D, který bude nově požadován u výměny za plynový kotel nebo elektrokotel. Komora zároveň varuje před vyloučením tepelných čerpadel vyžadujících realizaci vrtu z podpory.

"Při novém nastavení Nové zelené úsporám se obáváme, že spousta domácností zůstane u neefektivních a na provoz drahých elektrokotlů nebo u plynových kotlů závislých na cenově volatilním a fosilním zdroji, neboť velké množství domů na úroveň třídy D nedosáhne," řekl předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel Radek Červín.

U fototermických systémů počet žádostí meziročně stoupl o 71 procent, bylo jich 1847. Systémy ohřívají vodu a přitápějí. "Správně navržené fototermické systémy mohou od jara do podzimu z velké části nahradit provoz zdroje tepla pro přípravu teplé vody a lidé na tuhle dobrou zkušenost prověřenou desítkami let provozu fototermických systémů evidentně slyší,” podotkl předseda Československé společnosti pro sluneční energii Tomáš Matuška.

Pokračující boom obnovitelných zdrojů v Česku, zejména pak solární energetiky potvrzují i statistiky instalací za první pololetí. V České republice bylo v tomto období zprovozněno 45.197 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 487 megawattů (MW). Počet instalovaných zařízení je téměř o čtvrtinu vyšší než za celý loňský rok.

Autor: ČTK
Foto: Studio Harmony, zdroj: Shutterstock