Letohrádek Bellarie

Zámek Český Krumlov chystá novou prohlídkovou trasu letohrádkem a zahradou

České Budějovice 17. března (ČTK) - Na zámku Český Krumlov letos vrcholí obnova letohrádku Bellarie. Příští rok na jaře tam památkáři otevřou novou prohlídkovou trasu. Několikaletá oprava letohrádku v zámecké zahradě u otáčivého hlediště bude stát zhruba 50 milionů korun. Jihočeští památkáři budou letos opravovat i hráz zámeckého rybníka na Červené Lhotě, kde práce vyjdou na víc než 50 milionů Kč, v dubnu otevřou budějovický kostelík Nejsvětější trojice. Hlavní sezona začne 1. dubna, základní vstupné zůstává stejné jako loni, řekli dnes novinářům památkáři.

Oprava Bellarie je jedna z největších stavebních a restaurátorských prací poslední doby, řekl ČTK krumlovský kastelán Pavel Slavko. "Doufáme, že výsledek bude skutečně impozantní. Po celkové obnově Bellarie bude návštěvník plně překvapen. Představme si funkční barokní kuchyni; návštěvník vejde do Bellarie a bude cítit vanilku, zeleninu, ovoce. Představíme zdviže na jídlo, naprosto mimořádné mechanismy, když to porovnáme s Evropou. Představíme úžasné sály s původní rokokovou výmalbou malíře Prokyše. V přízemí a suterénu budeme mít připravené víceúčelové zařízení pro semináře, workshopy. Vznikne prohlídková trasa Zámecká zahrada a Bellarie," doplnil.

control advert:addDfpUnit, 'si-mob-smr-article'}

Bellarii začali památkáři opravovat na podzim 2021. Renovují umělou jeskyni zvanou grotta, kamenné dlažby i fasádu. Lidé spatří po opravě památku tak, jak ji 50 let neviděli, podotkl Slavko. K zajímavostem letohrádku patří třeba takzvaný kouzelný stůl, který bylo možné pomocí výtahu přesunovat z kuchyně do jednotlivých pater. Ojedinělá je podle památkářů také umělá jeskyně, která byla ozdobená lasturami perlorodek říčních.

Stavební a restaurátorské práce se chystají také jinde v kraji. Na hradě Rožmberk nad Vltavou pokračuje čtvrtým rokem obnova původní výmalby místností někdejšího Buquoyského muzea v prvním patře. Na zámku Vimperk zahájí letos památkáři druhou část oprav. První, která skončila v roce 2021, stála téměř 140 milionů korun. Druhá, naplánovaná na dva roky, vyjde na zhruba 350 milionů, z toho letos investují památkáři 100 milionů do zázemí, fasád a střech, jak řekl ČTK vimperský kastelán Vojtěch Brož. Ve Vimperku je od léta 2021 opravený horní zámek. Nabízí dvě prohlídkové trasy, sály Muzea Vimperska s originálem díla Josefa Váchala Šumava umírající a romantická. Obnovené jsou také dvě kaple a středověká Vlčkova věž.

Jihočeští památkáři letos nechají stejné základní vstupné jako loni. Dětem od šesti do 17 let ho zlevní, bude 30 procent ze základního vstupného, loni to bylo 40 procent. Děti do šesti let mají nadále vstup zdarma. ČTK to sdělila mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová.

Jihočeské státní památky navštívilo loni 732.053 lidí, meziročně o 16 procent víc. V posledním předcovidovém roce 2019 to bylo od ledna do září 1,05 milionu lidí. Výnosy ze vstupného byly loni 104,6 milionu Kč, meziročně stouply o 38 procent, vyplývá z informací památkářů.

Autor: ČTK
Foto: Diego Grandi, zdroj: Shutterstock