71 milionů do fotovoltaiky

Již dvanáct úspěšných žadatelů o příspěvek z Modernizačního fondu na výstavbu fotovoltaických elektráren se může pustit do realizace svých projektů.

Jsem rád, že jsme tak rychle dokázali Modernizační fond rozjet a že peníze k prvním žadatelům jsou už na cestě. Je to jasný důkaz, že to s revoluční přeměnou energetiky myslíme vážně a že našim podnikatelům poskytneme jasnou a hmatatelnou podporu. Věřím, že se do seznamu za první úspěšné žadatele brzy přidají další z nejrůznějších oborů budoucí české energetiky,” řekl v říjnu letošního roku ministr životního prostředí Richard Brabec.

Na aktuálně schválených dvanáct fotovoltaických elektráren dostanou žadatelé celkovou dotaci přes 71 milionů korun. Fotovoltaické panely budou vyrábět udržitelnou energii na různých místech republiky. Mezi úspěšnými žadateli je například jihočeské Zemědělské družstvo Brloh, které chce vybudovat solární elektrárnu, jež bude mít 1 850 fotovoltaických panelů. Část z nich umístí na střechách svých objektů, část na svých pozemcích, které nelze zemědělsky využívat a nejsou již součástí zemědělského půdního fondu. Celkové náklady odhaduje na 21 milionů korun, dotace dosáhne více než sedmi milionů korun. Podobná elektrárna vznikne i v Lubech na Klatovsku nebo v Novosedlech na Strakonicku.

Na první rozdělené peníze mohou navázat další projekty Modernizačního fondu. „V současnosti je otevřeno sedm dotačních výzev. Vedle již zmiňovaných malých solárních elektráren do výkonu 1 MWp se podpora týká i velkých fotovoltaických elektráren. Další dvě výzvy podporují přechod tepláren na čistší energii, o peníze je možné žádat i v dalších třech výzvách na modernizaci technologií a zdrojů ve výrobním nebo zpracovatelském průmyslu, a to u malých i velkých projektů,” shrnuje současnou nabídku Modernizačního fondu Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. Celkem je v aktuálních výzvách připraveno 18,3 miliardy korun.

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: RenataP, Shutterstock

1) redakčně zkráceno