Akrylátová dvířka pro skvělý vzhled i odolnost

Společnost Trachea, která je největším českým výrobcem nábytkových dvířek, se jako jedna z mála tuzemských firem zabývá výrobou vysoce kvalitních akrylátových dvířek hraněných s pomocí technologie PUR. Na specifika jejich výroby i jejich unikátní vlastnosti jsme se proto podívali blíže.

Základ úspěchu = kvalita výrobní zázemí

Nábytková dvířka s akrylátovým povrchem, která jsou v holešovském závodě vyráběna pod názvem T.acrylic, se řadí k těm nejkvalitnějším na českém trhu. Aby bylo možné je vyrobit, je potřeba velmi kvalitní výrobní zázemí, kterým však ne každý výrobce disponuje. „Dvířka T.acrylic jsou vyhledávána nejen pro svůj vzhled, ale zejména pro vysokou odolnost vůči teplu a vlhkosti. Za tu vděčí kromě kvalitního povrchu také způsobu lepení ABS hran za použití technologie PUR, která je vysoce náročná z pohledu požadavků na kvalitní strojový park,” vysvětluje pan Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, a doplňuje: „V našem výrobním závodě v současnosti disponujeme nejmodernější PUR olepovačkou v České republice, která jako jedna z mála dokáže těmto náročným požadavkům vyhovět. Jednou z jejích největších předností je to, že dovoluje měnit barvu PUR lepidel v závislosti na barvě povrchu dvířek T.acrylic, což poskytuje dvířkům široké designové možnosti.

Kuchyňská dvířka T.acryl s dekorem královská šedá a čokoláda

Kouzlo ztracené spáry

Velkou výhodou technologie PUR je, že při olepování dvířek se spotřebuje daleko menší množství lepidla než při použití jiné technologie. „Pro olepení dvířek T.acrylic je potřeba asi 160 až 200 g PUR lepidla na metr čtvereční olepené hrany. To je přibližně o 40 % méně oproti běžným EVA lepidlům. V důsledku toho se šíře lepené spáry pohybuje v rozpětí 0,1 až 0,3 mm a ABS hrana tak těsně nasedá na čelní plochu dvířek,” popisuje pan Martin Dusík.

Vzniklá spára je díky tomu téměř neviditelná – ztracená, což kromě vysoce estetického designu dodává dvířkům také skvělé užitné vlastnosti. „Spoj lepený PUR vyniká vysokou voděodolností. Pokud dojde ke kontaktu dvířek s vodou, PUR lepidlo spáru mezi hranou a čelní plochou uzavře a nedovolí tak dvířkům nasát nežádoucí vodu a nabobtnat. Dvířka jsou proto velmi vhodná například do vlhkého prostředí koupelny nebo kuchyně,” uvádí pan Martin Dusík. Nespornou výhodou je také jednoduchá údržba, protože ztracená spára se nezanáší prachem ani jinými nečistotami. Kromě vysoké vlhkosti odolají dvířka T.acrylic hraněná PUR také teplu. „PUR lepidla mají po vytvrdnutí vysokou tepelnou odolnost a to až do 100 °C. Hrany dvířek tak působení tepla z domácích spotřebičů jen tak neohrozí,” informuje pan Martin Dusík.

PUR olepovačka pro dvířka T.acrylic ve výrobním závodě Trachea v Holešově

Velká variabilita provedení

Akrylátová dvířka T.acrylic dnes tvoří významnou součást portfolia společnosti Trachea a zákazník tak má možnost si vybírat z celé řady různých provedení. „V současnosti nabízíme pro akrylátová dvířka velký výběr nejrůznějších odstínů a dekorů a to jak v lesklé, tak i stále populárnější matné variantě,” uvádí pan Martin Dusík a pokračuje: „V nedávné době jsme například uvedli na trh nové dekory, které odrážející současné trendy v interiérovém designu, jež byly prezentovány na dubnovém veletrhu v Miláně. Jde o dekory jako královská šedá, cihlová nebo čokoláda.

Detail záporného úhlu

Kromě toho je možné vybírat také z široké nabídky úchytkových tvarů a způsobů otevírání, od klasických úchytek přes různé formy integrovaného kování až po bezúchytkové otevírání pomocí záporného úhlu. „Inspirovali jsme se současnými minimalistickými trendy a pro akrylátová dvířka v bílém lesku jsme zavedli možnost zvolit si záporný úhel. Ten je tvořen zkosenou hranou dvířek pod úhlem 30 stupňů, jež poskytuje dostatečný prostor pro uchopení dvířek a jejich bezpečné a pohodlné otevření bez toho, aby na povrchu zůstávaly nevzhledné šmouhy a otisky prstů,” vysvětluje pan Martin Dusík. Pro ty, kteří hledají kompromis mezi kovovou úchytkou a bezúchytkovým otevíráním s pomocí záporného úhlu, jsou pak určeny nové úchytkové tvary, u kterých je v místě úchopové hrany po celé její délce umístěna kovová úchytka, která vytváří na pohledové straně dvířek působivý minimalistický detail.

Dvířka T.acrylic olepená pomocí technologie PUR

Kvalitní výrobní zázemí a používání prvotřídních materiálů tak činí z dvířek T.acrylic unikátní produkt, který v sobě spojuje zajímavé designové možnosti a jedinečné užitkové vlastnosti. Garancí jejich vysoké kvality je i skutečnost, že se na ně nyní vztahuje zdarma prodloužená pětiletá záruka.

Více informací naleznete na webových stránkách www.trachea.cz.

Autor: Stanislava Telecká
Foto: Archiv firmy