Zloději vnikají do domácností nejčastěji okny a balkonovými dveřmi, aniž by přitom rozbili sklo. (foto: Lisa S., Shutterstock)

Bezpečnostní hliníková konstrukce proti zlodějům

Policejní statistiky uvádějí, že zloději vnikají do domácností nejčastěji okny a balkonovými dveřmi. Nerozbijí přitom sklo, vloupání provádějí v tichosti tak, že vysadí okenní křídlo. Aby bylo možné jejich počínání zabránit, je nutné objekt lépe zabezpečit.

Čím více času zloděj potřebuje ke zdolání použitých zábran, tím větší je pravděpodobnost, že ho to od jeho úmyslu odradí nebo bude při činu přistižen. Pokud se mu zdá, že mechanické zábrany jsou pro něj těžko zdolatelné, často od svého záměru dostat se dovnitř upustí. Lze tedy usoudit, že velkému počtu vloupání je zabráněno díky nejrůznější zabezpečovací technice na oknech či dveřích.

Jak se však pozná, že daný výrobek skutečně splňuje požadavky třídy odolnosti proti vloupání? Na tuto otázku odpověděla Bożena Ryszka z firmy Aluprof, která se podílí na programu Bezpečný dům a v jejíž nabídce hliníkových systémů je spousta řešení posilujících bezpečnost domů a bytů.

V profilech MB70, MB86 a MB104 Passive byly použity prvky zvyšující odolnost proti zásahu zvenčí, jako jsou bezpečnostní sklo, elementy proti vysazení a kování určené pro tento typ využití.

Ověření bezpečnosti

V dnešní době existují autorizované instituce, jako jsou polské ITB, IMP a ROMB S.A., německé PIV, nizozemské SKG-IKOB a české TREZOR TEST s.r.o., které testují bezpečnostní okna a dveře. Při nákupu daného výrobku zamezujícího vloupání tedy stojí za to si ověřit, zda má certifikát potvrzující jeho vlastnosti, vydaný příslušnou institucí.

Nejčastějším způsobem, jak do objektu vniknout oknem, je ho vysadit. Klíčovou úlohu v zabezpečení proto sehrávají systémy okenních profilů a v nich použité mechanismy. „V systémech Aluprof využíváme velice inovativní řešení usnadňující pohodlné ovládání a seřízení. Hliník se vyznačuje jednou z nejvyšších odolností ze všech materiálů, ze kterých se okna vyrábějí,“ říká Bożena Ryszka, marketingová manažerka Aluprof S.A.

Konstrukce zamezující vloupání vhodně doplňují bezpečnostní rolety.

Hliníkové konstrukce oken a dveří této společnosti jsou založeny na standardních systémových řešeních: MB-60, MB-70, MB-86 a MB-104 Passive, v nichž byly použity prvky zvyšující odolnost proti zásahu zvenčí, jako jsou bezpečností sklo, prvky proti vysazení a kování určené pro tento typ použití. „Naše systémy mají třídy odolnosti proti vloupání od RC1 po RC3. Dostupná jsou také speciální řešení oken ve třídách RC3i a RC4, která nacházejí uplatnění v situacích, kde se vyžaduje odolnost proti zdolání oken zvnitřku – třída RC3i –, nebo pro prostory vyžadující zvýšenou ochranu – třída RC4,“ dodává Bożena Ryszka.

Konstrukce zamezující vloupání lze vyrobit v rámci řešení zdvižně-posuvných terasových dveří MB-77HS a také sloupkovo-příčkových stěn založených na systému MB-SR50N nebo MB-TT50.

Ochrana terasových dveří a velkých prosklení

Terasové dveře jsou elegantní a nadčasovou záležitostí. Pokud se rozhodneme pro velká prosklení, musíme mít záruku, že jejich konstrukce bude nejen pevná, ale také bezpečnostní. Měli bychom tedy věnovat pozornost odolnosti profilů a kování zamezujícího vloupání. „Konstrukce zamezující vloupání lze vyrobit v rámci řešení zdvižně-posuvných terasových dveří MB-77HS a také sloupkovo-příčkových stěn založených na systému MB-SR50N nebo MB-TT50. V portfoliu Aluprof doplňují tyto výrobky bezpečnostní rolety,“ upřesňuje Bożena Ryszka. Výběr vhodných konstrukcí však není to jediné, na co je třeba myslet. Důležitá je i odborná montáž, díky níž bude celý systém správně osazen ve stěně.

Systém sloupkovo-příčkových fasád MB-TT50 je moderní konstrukcí splňující čím dál vyšší nároky, které jsou požadovány po současných fasádních systémech.

Při rozhodování, zda bezpečností konstrukci využít, je třeba si uvědomit, že konstrukce v závislosti na třídě chrání hlavně proti příležitostným zlodějům, kteří používají sílu nebo běžně dostupné nářadí. V konfrontaci s „profesionály“, kteří jsou vhodně vybaveni a mají dostatek času, nemá šanci žádný výrobek. Úkolem bezpečnostních konstrukcí je především prodloužit čas potřebný k jejich zdolání, během něhož mohou zasáhnout majitelé objektu nebo policie.

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv Aluprof, Shutterstock