Metoda BIM jako revoluční technologie přispívající k efektivitě ve stavebnictví

Ještě před několika lety byl BIM (Building Information Model) ve stavebnictví, a digitalizace obecně, spíše sci-fi. Dnes právě BIM patří k upřednostňovaným metodám. Minimalizuje chyby v projektu, celý proces urychluje a šetří náklady.

Na českém trhu tuto inovativní technologii využívá například společnost Ruukki, dodavatel ocelových stavebních produktů a služeb pro fasádní systémy ekologicky udržitelných budov. Má k tomu spoustu praktických důvodů.

BIM a virtuální realita – nepostradatelná dvojice

Díky BIM získává developer komplexní obraz stavebního projektu a zákazníci, projektanti či architekti zase rychlý přístup ke všem informacím, pokud potřebují vědět, co Ruukki do projektu dodává,“ říká Mattias Hägerlund, oblastní manažer prodeje společnosti Ruukki.

Projekt přitom nemusí zůstat jen modelem v počítači. V současné době už je možné propojit BIM s virtuální realitou. Všichni zúčastnění tak mohou vidět realistickou podobu stavby dříve, než se kopne do země. Je tak možné eliminovat případné nedostatky nebo provést jakékoliv změny, aniž by to negativně ovlivnilo termín, kvalitu či finanční výdaje spojené s projektem. S BIM a virtuální realitou se nositel 3D brýlí stává běžným uživatelem budovy a dokáže detekovat i funkční zádrhely, které by se jen v technickém výkresu nemusely ukázat.

Výhody metody BIM

BIM je digitalizovaný soubor, který obsahuje veškeré informace týkající se procesu stavby, následného životního cyklu budovy i případné demolice a recyklace materiálů. Zjednodušeně řečeno si to můžete představit jako velmi inteligentní, informacemi nabitý 3D model.

Pokud si zákazník přeje provést u projektu nějakou změnu, okamžitě se dozví nejen to, jak bude výsledná stavba vypadat, ale i jak to ovlivní další navazující úkony a materiály. Data se totiž ani po dokončení projektu nikam neztrácí, a tak je následná správa budovy o poznání jednodušším procesem. Pokud je například potřeba oprava nebo servis fasády, BIM poskytne její přesnou specifikaci – informace o materiálu, barvě, povrchové úpravě, rozměru, návaznosti na další konstrukce a podobně. Tím dochází k výrazné úspoře času, lidských i finančních zdrojů.

Přesná data umožňují stavebně výrobním společnostem efektivně plánovat výrobu i distribuci. Dodávky na stavbu jsou předvídatelné a informace generované systémem zároveň ukazují, na jaká místa a jak mají být produkty instalované. Především v městské zástavbě není prostor pro uskladnění velkého množství materiálu, proto i takový typ instrukcí výrazně zefektivňuje celý proces výstavby.

Není proto divu, že firem, které s BIM pracují, přibývá. A přispívá k tomu také aktuální legislativa, která stanovuje, aby se veškeré nadlimitní veřejné zakázky od roku 2022 zpracovávaly právě pomocí BIM.

Plánujete nějaký projekt a efektivita je pro vás klíčová? Kontaktujte Ruukki, experta na BIM i fasádní systémy. Anebo se na jejich produkty jako modely BIM ve 3D rovnou můžete podívat. Veškeré produkty Ruukki jsou totiž dostupné na platformě ProdLib, která je zpřístupňuje pro návrhové programy AutoCad, Autodesk Revit, Archicad i Tekla. Knihovny obsahují veškeré potřebné informace na jednom místě, a tak můžete svoji stavbu budoucnosti začít klidně tvořit už dnes.

Autor: tisková zpráva
Foto: archiv Ruukki