Bydlení v domě z cihel nabízí komfort i úspory energií

Úspora energií při bydlení je tématem číslo jedna. Významný vliv na to, kolik v budoucím domě protopíme, má i výběr stavebního materiálu. Přestože tomu mnozí nechtějí věřit, čísla hovoří jasně: energeticky úsporné bydlení lze pořídit i z jednovrstvého zdiva z cihel – tedy bez dodatečného zateplení!

Dnešní moderní cihlové systémy mají takové vlastnosti, že výstavba energeticky úsporného bydlení v podobě jednovrstvého zdiva opravdu není problém,” upozorňuje Richard Slavík ze společnosti Wienerberger, výrobce zdicího systému POROTHERM.

Hlavní výhodou podobného typu bydlení je skutečnost, že při dobře provedené výstavbě a vhodném způsobu větrání zaručuje minimální energetickou náročnost. „Spotřeba energie na vytápění je v těchto domech opravdu velmi nízká,” potvrzuje Slavík.

Dům z cihel dýchá

Pro výstavbu energeticky úsporných domů jsou v rámci sortimentu POROTHERM určeny speciální superizolační cihly POROTHERM Si a broušené cihly POROTHERM Ti. V obou případech se jedná o výrobky, které vyšly vstříc požadavkům stavebníků na cihlu, která v maximální možné míře zabraňuje únikům tepla zdivem a zároveň nebrání v odpařování vodních par.

Ačkoli mnohým se může zdát požadavek na propustnost páry zbytečným luxusem, jedná se o naprosto zásadní podmínku spokojenosti při bydlení, neboť jen tak může dům dýchat,” podotýká Petr Veleba, který se ve společnosti Wienerberger zabývá vnitřním klimatem bydlení. „Ve spojení s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi cihly tak vzniká ideální předpoklad pro vytvoření příjemného a energeticky nenáročného bydlení.”

POROTHERM Si nebo POROTHERM Ti

Speciální tepelně superizolační cihlové bloky POROTHERM Si je možné pořídit ve dvou variantách pro šířku zdiva 40 nebo 44 centimetrů. V případě doplnění zdiva správně provedenými omítkami se jeho schopnosti zvyšují, překračují požadované hodnoty i hodnoty normou doporučované.

Cihly POROTHERM Si jsou určeny výhradně pro vnější nosné zdivo. Díky široké nabídce doplňků, mezi něž patří koncové, poloviční a rohové cihly, nabízejí zjednodušení vyzdívaní jinak náročných míst, kde se stěny spojují v rozích nebo v oblasti zabudování oken a dveří.

Specifikem nedávno představených cihel POROTHERM 36,5 Ti je vnitřní perlitová výplň již přímo z výroby. „Stavebníci nemusí cihly nijak plnit ani zateplovat a mají jistotu, že všechny cihly jsou stejně kvalitní,” uvádí Richard Slavík.

Broušené cihly POROTHERM 36,5 Ti v sobě spojují výhody masivního cihlového zdiva a zdiva s tepelnou izolací, která zde není potřebná. Životnost stavby je stejně vysoká jako v případě klasického cihlového zdiva.

Při nákupu cihel obdrží stavebníci zdarma speciální maltu pro zdění. Nanášecí soupravu (maltovací vozík), která je pro zdění na tenkou spáru potřebná, si mohou na vyžádání zapůjčit u technických poradců společnosti Wienerberger.

POROmetr pro dokonalý přehled

Pokud chtějí mít stavebníci přehled o tom, kolik tepla jim zdivem uteče, pomůže jim naše poslední novinka – POROmetr,” říká Petr Veleba. „POROmetr umožňuje také přepočítat ztracené teplo do peněz.” Unikátní měřítko přitom nabízí srovnání zdiva ze všech typů cihel POROTHERM, jež jsou určeny pro výstavbu obvodových zdí.

Pro vlastní výpočet stačí znát pouze velikost plochy vnějších stěn domu, a to bez plochy oken a dveří. V pravém horním políčku POROmetru stačí tuto hodnotu plochy zadat. Z dat, jež se zobrazí v ostatních okénkách, ihned dostáváte přehled o nárocích na roční energetickou spotřebu domu. Horní údaj přitom udává potřebu tepla na vytápění, která pokrývá ztráty za únik tepla zdivem, dolní údaj tuto hodnotu přepočítává „do peněz” při využití klasického plynového kotle.

Více informací naleznete na www.porotherm.cz,www.porometr.cz a www.stavebnictvi3000.cz/c3469.


Související odkazy a doplňky:

POROmetr − porovnejte úspory se stěnou POROTHERM.

Stavebníci, kteří staví z POROTHERMU, mohou díky pomůcce od společnosti Wienerberger zjistit, na jaké výdaje se připravit a zda má vůbec smysl zateplovat nebo raději investovat do kvalitních oken. Na základě informace o velikosti vnější stěny domu POROmetr snadno vypočítá, kolik tepla "uteče" zdmi a kolik.

Vliv oken na tepelnou náročnost obvodové stěny

Vliv oken na tepelnou náročnost celé stěny z tepelně izolačních cihel POROTHERM je větší, než jak bývá známo. Proto je místo zateplení takové stěny účinnější a často levnější volit okna pro pasivní nebo nízkoenergetické domy s hodnotou UW od 0,5 do 0,85 W/(m2K)) místo standardních oken (UW = 1,3) nebo normou ještě přípustných (UW = 1,7). Ukazuje to program Vliv oken na tepelnou náročnost obvodové stěny, kde jsou přednastaveny U-hodnoty pro zdivo z cihel POROTHERM 44 Si (0,24 W/(m2K)).
Autor:
Foto: Archiv WCP