Byt Strom

Díky rekonstrukci bytu ve funkcionalistickém domě v centru Prahy získali jeho majitelé vzdušné a prostorné bydlení. Úpravou dispozice dostáli architekti hlavnímu požadavku investora – vytvořit prostor, v němž bude možné oddělit denní aktivity jednotlivých členů domácnosti tak, aby se vzájemně nerušili.

Velký, podélně prosvětlený obytný prostor vznikl jak v souvislosti s úpravou dispozice, tak díky rozměrným oknům, jež mimo jiné umožnila výhledy do korun stromů i z centrální obytné části bytu. Vedle průhledů do exteriéru se architektům povedlo také vizuálně propojit jednotlivé místnosti.

Centrem bytu je kuchyně s masivním dubovým jídelním stolem, která odděluje obývací pokoj a pracovnu, již majitelé časem plánují přebudovat na dětský pokoj. Ložnice, na niž navazuje osvětlená koupelna, je umístěna v samostatném bloku.

Hlavní motiv návrhu interiéru hledali designéři společně s klientem. Zpočátku se žádná z myšlenek nejevila jako vhodná, dokud se náhodou neodhalila krásně zpracovaná betonová trámová stropní konstrukce s částečně viditelnou kresbou dřevěného bednění.

Nový interiér odkazuje na původní bytové prvky

Nový interiér byl vytvořen s ohledem na stávající prvky bytu – betonový trámový strop, masivní dlouhé parapety z černého teraca či renovované dubové parkety. Na všechny tyto detaily bylo navázáno jednoduchými barvami a materiály – bílá, černá, kov, betonové povrchy a dubové dřevo.

Dominantním prvkem nábytku v hlavním obytném prostoru je velká dlouhá knihovna, procházející celou šířkou dispozice. Kabely jsou umístěny v kovových trubkách podél stropních profilů, design vypínačů a zásuvek byl zvolen jako připomínka klasických otočných vypínačů.

Stěny koupelen jsou obloženy matnou keramickou mozaikou v jemných tónech krémové a zelené, doplněné hrubým kontrastem v podobě betonových umyvadel a betonové mazaniny na podlahách v kombinaci s černými kovovými rámy, bateriemi, madly a svítidly.

Fotogalerie

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

1) redakčně upraveno