Bytové zdroje tepla a teplé vody Vitodens 100-W a 111-W

Nástěnné kotle Vitodens 100-W a Vitodens 111-W patří k nejprodávanějším kotlům Viessmann na našem trhu. Obě zařízení obsahují pozoruhodné množství inovací a řešení, které zvyšují jejich užitnou hodnotu a trvanlivost. Díky malým rozměrům, malé hmotnosti a minimální hlučnosti je lze integrovat do obytné místnosti, mj. i do kuchyňské linky, jako bytový zdroj tepla a teplé vody.

Dnešní trend v bytové výstavbě, nebo aspoň jedna z jeho významných větví, je bydlení s minimem ploch pro technické a skladovací účely. To se týká nejen bytů v bytových domech, ale i rodinných domů. V bytových domech je navíc patrná snaha o vytvoření samostatné bytové energetiky bez prvků sdíleného užívání tepla nebo teplé vody. Na tyto a podobné snahy či chování zákazníků pozorně a dlouhodobě reaguje společnost Viessmann.

Kotle a jejich přednosti

Oba kotle Vitodens 100-W a Vitodens 111-W, které se dodávají ve výkonové řadě od 4,7 až 35,0 kW, mají prostorově vysoce kompaktní uspořádání všech svých součástí a tím také minimální rozměry a nízkou hmotnost. Také jejich provozní hlučnost je – ve srovnání s podobnými zařízeními – minimální. Snadno je lze integrovat v obytném prostoru, dokonce jako součást modulární kuchyňské linky. Vitodens 111-W má navíc nabíjecí zásobník teplé vody z ušlechtilé oceli o objemu 46 litrů.

Normovaný stupeň využití spalného tepla plynu je až 98 %, stupeň využití tepla daného výhřevností plynu je až 109 %. Rozdíl obou čísel, 11 %, představuje teplo uvolněné kondenzací vodní páry ze spalin, které probíhá ještě v kotli a neuniká tak komínem ven. Oba kotle jsou ideální i pro výměnu za stará zařízení díky nízké instalační výšce a bez potřeby montážního odstupu.

Nástěnný kotel Vitodens 100-W lze použít i v kuchyni

Rozsah modulace

U těchto zařízení je až 1:6. Pod pojmem modulace (výkonu) se myslí schopnost kotle plynule pracovat na částečný výkon. Např. při modulaci 1:1 dokáže kotel fungovat jen na plný výkon a v případě, že nám stačí jen poloviční výkon, kotel se střídavě – např. po minutách – vypíná a zapíná.

Při modulaci 1:6 může kotel plynule, bez přerušování, pracovat cca od 15 % do 100 % maximálního výkonu. V předešlém případě může tedy plynule jet na poloviční výkon. Až když klesne potřeba tepla pod 15 % maximálního výkonu kotle, jeho provoz přejde do přerušovaného režimu ON/OFF.

Jedním z důvodů, proč Viessmann zavedl výrobu kotlů s velkým rozsahem modulace, je zvýšení životnosti kotle, který se častými starty více opotřebovává. Jiným důvodem je snížení provozních nákladů: režim častého startování nese vyšší spotřebu plynu. Výhodou méně častého spouštění zařízení je i nižší provozní hluk.

Výhod širokého rozsahu modulace využijí především obyvatelé menších bytů anebo dobře zateplených budov.

Nerezový válcový hořák MatriX

Hořák MatriX představuje špičkovou technologii v oblasti spalování plynu a to nejen svou účinností, rozsahem modulace, ale i dlouhou životností díky své odladěné konstrukci. Matrix je produktem systematického výzkumu a vývoje firmy Viessmann. Spalování plynu na tomto hořáku je dokonalejší, zplodiny hoření obsahují méně „noxů” (NOx) a konstrukce hořáku především lepší přestup tepla z hořícího vzduchu do tělesa výměníku.

Výměníky tepla z ušlechtilé oceli

Kotle Vitodens 100-W/111-W jsou jako všechny plynové kondenzační kotle firmy Viessmann vybaveny patentovaným výměníkem tepla Inox-Radial z nerezové ušlechtilé oceli. Konstrukce výměníku a jeho materiálové provedení zabezpečuje vysokou účinnost až 98 % přestupu tepla, které produkuje hořák do vody na opačné straně výměníku. Výměník má dlouhou životnost a bezpečný, efektivní provoz. Viessmann na něho poskytuje desetiletou záruku na ztrátu těsnosti způsobenou korozí.

Vitodens 100-W

Dotykový displej zvyšuje komfort obsluhy

Nástěnné plynové kondenzační kotle Vitodens 100-W a Vitodens 111-W se ovládají přes nový podsvícený LCD dotykový displej. Displej je snadno čitelný a lze jej komfortně obsluhovat i ve tmě. Lze pomocí něho nastavit požadované režimy vytápění v průběhu dne a týdne; teploty v místnostech lze volitelně ovládat i přes prostorové termostaty.

Záruční výhody

 • 5 let záruka na kondenzační kotle Vitodens do 35 kW
 • 10 let záruka na výměníky tepla Inox-Radial
 • Nástěnné kotle Vitodens 100-W a 111-W v heslech

  • Topný výkon 4,7 až 35,0 kW.
  • Kompaktní rozměry, umožňující montáž v obytném prostoru.
  • Normovaný stupeň využití: až 98 % (Hs)/109 % (Hi).
  • Ideální pro výměnu za stará zařízení díky nízké instalační výšce a bez potřeby montážního odstupu.
  • Výměník tepla Inox-Radial se zárukou 10 let.
  • Nízká hlučnost provozu vlivem rozšířené modulace.
  • Rozsah modulace až 1 : 6.
  • Modulovaný válcový hořák Matrix z ušlechtilé oceli.
  • Jednoduchá obsluha přes podsvícený dotykový LCD displej a (volitelně) přes prostorové termostaty.
  • Nabíjecí zásobník vody o objemu 46 l z ušlechtilé oceli (Vitodens 111-W).
  • Jednoduchý přístup zepředu bez bočních servisních odstupů.
  • Schváleno i pro vícenásobné zapojení do společného odkouření v patrové stavbě.

  Závěr

  Nástěnné plynové kotle Vitodens 100-W a Vitodens 111-W znamenají významné rozšíření tuzemské nabídky o zařízení s novou přidanou hodnotou nebo s vyspělejšími parametry. Obě zařízení mají univerzální použití, cíleně však reagují na vývoj poptávky směrem k samostatným bytovým otopným soustavám nebo k realizaci otopných soustav v domech s nízkou či velmi nízkou potřebou energie, dále v domech bez tradičních kotelen a technických místností.

  Minutová nabídka

  Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
  Foto: Archiv firmy