Směr v technických zařízeních budov: rozšířená realita!

Název rozšířená realita pochází z anglického Augmented Reality (AR), za nímž hledejme hlavně způsob, jak umísťovat zpočátku jen uvažované či plánované objekty do reálného prostředí. Přes displej smartphonu, tabletu nebo přes speciální brýle pro rozšířenou realitu tato služba umožňuje vizualizovat zamýšlená technologická zařízení v reálné velikosti a představit si jejich umístění přímo v reálném prostoru ještě před koupí.

Jde o prostředí, v němž jsou téměř smazávány hranice mezi skutečným světem a realitou. Přesněji jde o prostředí, kdy do skutečné reality, například přímo ve vašem domě, umísťujete různá nová technická zařízení z katalogu, abyste pro ně nalezli nejlepší umístění v daném prostoru i s ohledem na jeho výbavu stávajícími předměty a zařízeními.

Systém VIAR umožňuje investorovi pohybujícímu se v reálném prostředí vnímat objekty vytvořené v digitálním světě.

Lze říci, že rozšířená realita je jistým druhem virtuální reality, která nevyužívá úplného nahrazení reálného světa virtuálním, jen realitu doplňuje nebo pozměňuje. Virtuální realita (VR) už ze své definice úplně nahrazuje reálný svět virtuálním, a tím vytrhává uživatele z reálného prostředí. Rozšířená realita „jen“ doplňuje reálný svět o prvky světa virtuálního. Umožňuje například osobě pohybující se v reálném prostředí vnímat objekty vytvořené v digitálním světě. Proto se také rychle stala velmi atraktivní pro tvůrce on-line aplikací, které umožňují spotřebitelům vizualizovat produkty v reálné velikosti a představit si jejich umístění přímo v reálném prostoru.

VIAR - rozšířená realita 3D produktů Viessmann

Jmenovaná společnost je světově známá a technologicky možná nejvyspělejší v oblasti vytápění, chlazení a s tím souvisejících technologií. Příznačně se zaměřuje hlavně na rodinné domy a bytová řešení. Možná právě nebo také proto vznikla VIAR…

VIAR umožňuje unikátní zobrazení 3D modelů – produktů Viessmann - v rozšířené realitě, které si může uživatel umístit do svého reálného prostředí. Stačí se projít s tabletem nebo smartphonem vlastním bytovým prostorem, v němž uživatel hodlá své 3D modely umístit, a potom je v aplikaci jednotlivě přidat do naskenovaného prostoru v měřítku 1:1.

VIAR umožňuje unikátní zobrazení 3D modelů, které si může uživatel umístit do svého reálného prostředí.

Všechna zařízení podporující Augmented Reality využívají kameru na snímání prostoru a na rozpoznávání rovných ploch. Na těchto plochách dokáže následně zařízení vykreslit nějaký virtuální objekt, který díky datům z kamery a pohybových senzorů utkví na stejném místě i tehdy, když se uživatel pohybuje a objekt si prohlíží z různých úhlů a vzdáleností.

Uživateli se naskytne pohled na sestavu složenou z topných zařízení Viessmann, jako by byla zařízení už zabudována v rodinném domě, kotelně apod.

Nabídka aplikace VIAR

  • Virtuální katalog 3D produktů firmy Viessmann (aktuálně dostupných více než 180 3D modelů)
  • Detail produktu 3D modelu s popisem
  • Interaktivní zobrazení a fotografie 3D modelů
  • Umístění 3D modelů v jejich reálné velikosti v rozšířené realitě
  • Umístění 3D modelů v reálném prostoru
  • Vytvoření sestav z 3D modelů

Bezplatná aplikace pro koncového uživatele

Uživatel si může vytvořit nebo od své montážní firmy získat 3D model sestavy topného systému nebo jiného zařízení Viessmann umístěného v reálném prostředí svého domu. Dále navrhnout různé alternativy a vybrat tu správnou. A konečně si detailně prohlédnout 3D modely zařízení Viessmann.

Placená Profi verze s vlastním účtem pro odborného montážního partnera nabízí:

  • možnost vytváření libovolných 3D modelů sestav z aktuálního katalogu v různých reálných prostorech, jejich ukládání a zasílání koncovým spotřebitelům jako přílohu nabídky,
  • možnost vytvářet libovolné 3D modely sestav z aktuálního katalogu v různých reálných prostorech a jejich zasílání investorovi v rámci prohlídky stavby. Dále ukládat, posílat a sdílet uložené scény s montážními pracovníky a investory za účelem realizace,
  • možnost vytváření vlastního 3D virtuálního showroomu se zařízeními z aktuálního katalogu,
  • možnost vytvářet a ukládat na svém účtu vlastní scény a sdílet je (např. vzorové technické místnosti),
  • možnost vybírat oblíbené modely a označit si je ikonkou srdíčka. Tyto oblíbené modely se budou zobrazovat v hlavním výběru modelů v dolní liště aplikace.

Jak používat aplikaci VIAR

  • Naskenujte podlahu, stěnu, strop, fasádu nebo střechu, vyvarujte se jednobarevných (čistě bílých) a monotematických ploch.
  • Vyberte 3D model z virtuálního katalogu produktů.
  • V režimu ukázky je možné zobrazit náhled 3D modelu.
  • Umístěte 3D model na vhodnou pozici, nabízí se také možnost rotace v rozmezí až 360°, přiblížení nebo posunutí.
  • Vytvořte sestavu 3D modelů v reálném prostoru.
  • Uložte a sdílejte sestavu.
  • Více informací k používání je dostupných v tutoriálu samotné aplikace VIAR.
  • Instruktážní video k aplikaci VIAR je dostupné i na YouTube kanálu Viessmann Česká republika.

Minutová nabídka

Závěr

Díky aplikaci VIAR si uživatel především vytvoří svou vlastní představu o umístění vybraných technických zařízení Viessmann. Povolaný technik může tuto představu buď přijmout, a nebo s ohledem na technologické a montážní možnosti je po dohodě s uživatelem upravit k jeho maximální spokojenosti.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: archiv společnosti Viessmann