Cihelná dlažba HELUZ pro opravu památek

Dlažba z cihelného materiálu je téměř neodmyslitelnou součástí některých typů staveb. I přes zažitý název půdovka, odvozený od původního účelu použití pro podlahy půdních prostor, se vždy běžně používala např. v církevních stavbách. I dnes nachází své uplatnění při úpravách a rekonstrukcích historických budov, kostelů, hradů i zámků.

Vhodnost jejího použití pro opravu historických staveb potvrdilo získání ocenění „Vhodné pro památky” České stavební akademie.

Obnovení výroby

Přírodní materiály zažívají v současné době renesanci, těší se stále větší oblibě a cihelná dlažba není v tomto výjimkou. Své pevné místo vždy měla při výstavbě a rekonstrukci chalup či selských stavení a využití nachází i v moderních interiérech novostaveb. Firma HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. proto obnovila v roce 2011 – opětovně po osmi letech – její výrobu.

Rozmanité uplatnění

Cihelná dlažba HELUZ nabízí typicky příjemný přírodní povrch a ve skloubení s nadčasovým designem se skvěle hodí jak pro úpravy a rekonstrukce, tak pro novostavby. Její využití je opravdu široké. Lze ji dobře kombinovat například s dřevěnými podlahami, stěnami z nepálených cihel a velmi vkusně působí jako doplněk k hliněným omítkám a marockým štukům. Vedle funkčních vlastností podlahové krytiny má také zajímavý designový potenciál v interiéru. Rozmanité uplatnění nachází např. při realizaci interiérového členění, v zimních zahradách, jako okenní parapet či odkládací deska.

Autor: Věnceslava Šlechtová
Foto: Archiv firmy