Není cihla jako cihla, hlídejte si cenu i kvalitu

Celoevropským trendem posledních let jsou nízkoenergetické a pasivní domy. Český trh nabízí pro stavbu takovýchto domů množství materiálů i postupů, proto si každý může vybrat stavební systém podle svých představ. Rozhodování o výběru se však netýká pouze volby mezi dřevem, cihlami či jiným materiálem. Cena, kvalita a jednoduchost výstavby hrají velkou roli i u jednotlivých nabízených produktů. Jak dokázaly teoretické výpočty i praktická měření, cihly jsou jednoznačně vhodným materiálem pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů. Ovšem i mezi jednotlivými cihlami jsou velké rozdíly jak v ceně, tak ve kvalitě.

Kvalita cihel se hodnotí především podle součinitele prostupu tepla (U). Ten vyjadřuje, kolik tepla unikne konstrukcí o ploše 1 m2 při daném rozdílu teplot jejich povrchů. Čím nižší parametr U je, tím má cihla lepší tepelněizolační vlastnosti. Klasické cihly, ze kterých se dříve běžně stavělo, se pro zajištění dobré tepelné izolace zateplovaly samostatným zateplovacím systémem. Revoluci do tohoto způsobu stavění vnesly před několika lety moderní cihly, díky nimž není třeba žádné vnější zateplení. Takové parametry splňují nejen nejmodernější cihly s integrovanou izolací, např. HELUZ Family 38 2in1, U = 0,15 W/m2K1), ale i broušené cihly HELUZ Family 50, které i bez integrované izolace dosahují U = 0,14 W/m2K a s rezervou splňují tepelněizolační parametry potřebné pro pasivní výstavbu. Pro ty, kteří kladou na tepelněizolační vlastnosti zdiva opravdu ty nejvyšší nároky, jsou na trhu cihelné bloky HELUZ Family 44 2in1 a HELUZ Family 50 2in1, které jako jediné na českém trhu dosahují parametru U = 0,13 W/m2K a nižšího, přičemž HELUZ Family 50 2in1 dosahují součinitele prostupu tepla U = 0,11 W/m2K.

Broušený cihelný blok HELUZ Family 38 2in1
Broušený cihelný blok HELUZ Family 44 2in1
Broušený cihelný blok HELUZ Family 50 2in1

Řada významných výhod při použití cihel s integrovanou izolací

Kromě toho, že moderní cihly s integrovanou izolací dosahují lepších tepelněizolačních parametrů než klasické cihly s přidaným zateplovacím systémem, mají i další výhody. Je to tradiční staletími prověřený přírodní materiál. Při jejich použití se vyvarujete kratší životnosti fasády a menší mechanické odolnosti i rychlého zhoršování vzhledu budovy, které jsou s dodatečnými izolačními systémy spojeny. Tepelněizolační cihly mají také vysokou pevnost (8 MPa, v případě HELUZ Family 2in1 dokonce 10 MPa). Konstrukce z nich je masivní, vysoce stabilní, bezpečná a mechanicky odolná – brání např. i proti průstřelu ze střelných zbraní. Výhodou je i rychlá výstavba: broušené cihly se spojují lepidlem nebo pěnou. Velkou předností je také dlouhá životnost zdiva při minimálních nárocích na údržbu.

Založení první řady zdiva z cihel HELUZ Family 38 2in1
HELUZ Family 44 2in1 – zdění na celoplošné lepidlo
HELUZ Family 50 2in1 – zdění na pěnu HELUZ
Rohová vazba u zdiva z cihel HELUZ Family 50

Kromě klasických výhod moderních tepelněizolačních cihel nabízí systém HELUZ Family 2in1 navíc ještě nejlepší tepelněizolační parametry cihel, teplotní setrvačnost a především komplexnost: propracovaný systém pro obvodový plášť budovy bez tepelných mostů. Díky svému složení (keramický střep + paropropustný extrudovaný polystyren chráněný keramickým střepem) zajišťují dlouhodobou trvanlivost a neměnnost parametrů zdiva v průběhu životnosti stavby a chemickou a biologickou odolnost. Navíc jsou čistě českým výrobkem – vyrábí se z české hlíny v závodech v severních Čechách a na jižní Moravě.

Vzorový pasivní dům z cihel HELUZ Family 50 2in1
¹) Hodnoty součinitele prostupu tepla U jsou uváděny u všech cihel v suchém stavu s omítkou
Autor: Věnceslava Šlechtová
Foto: Archiv firmy