Cihla stavební materiál budoucnosti

České a moravské cihlářské firmy sdružené v Cihlářském svazu Čech a Moravy si na valné hromadě 20. března 2013 v Hotelu Zámek v Čejkovicích připomněli 20. výročí založení svazu. Za dobu jejího působení zaznamenala cihlářská výroba v České republice pozoruhodný vývoj, který ji vynesl na samou technickou i technologickou špičku ve světě.

Cihláři dnes nabízejí nejen cihly pro obvodové a vnitřní stěny. Také stropy lze stavět z keramických (tedy cihlových) vložek a keramicko-betonových nosníků s příhradovou ocelovou výztuhou. Ozdobou domu bývá velmi často pálená krytina. Fasády domů mohou zdobit cihelné (keramické) obklady z pohledových cihel nebo obkladových desek, lepené nebo zavěšované.

Předseda Cihlářského svazu Čech a Moravy, Ing. Jiří Matějka, CSc. shrnuje výsledky dvacetiletého působení Svazu

Dominantní postavení

Pálená cihla je v České republice tradiční stavební materiál s dominantním postavením. Platí to i dnes, v době již takřka permanentní odbytové krize. Roste však podíl řady jiných stavebních systémů, prezentujících se přírodně a vezoucích se na vlně afektovaného úsilí o „zastavení klimatických změn”, které je masivně inzerováno z veřejných peněz.

Cihláři dokázali zareagovat prakticky na všechny výzvy uplynulé doby. Ty se z pohledu odběratelů většinou týkaly zlepšování tepelné izolace obvodových stěn, ale ne pouze jich. Důmyslné cihlové zdicí systémy vznikaly s jasným záměrem. Aby ten, kdo volí cihlu a chce stavět co nejrychleji, nejpřesněji a nejjednodušeji, měl na výběr pouze správnou techniku stavění. A naopak, aby správná technika vždy vedla k velmi rychlé, přesné a snadné práci. A k nejvyšším parametrům, včetně vysoké tepelné izolace bez tepelných mostů. To se týká jak dodavatelské, tak – u nás velmi oblíbené – svépomocné výstavby. V tomto ohledu nasadili cihláři vysokou laťku, kterou jiné systémy zdění stačily jen napodobovat.

Členové Svazu si vyzvedávají hlasovací lístky, aby si zvolili nového předsedu

Ohleduplnost k životnímu prostředí

Cihláři také ukázali, že cihelný stavební systém, posuzovaný technikou LCA (posuzování jeho ekologických dopadů od kolébky až po rakev, tedy od těžby surovin až po likvidaci stavby), nemá o nic horší známku, než jiné stavby, včetně staveb z hlíny, slámy, dřeva, sádry, betonu apod. Podepisuje se na tom více faktorů. Mimo jiné dlouhá životnost cihlových staveb (i tisíce let) a jednoduchá likvidace.

O výsledcích hlasování informuje Josef Kotek, generální ředitel společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, a.s. ... a divme se, Ing. Jiří Matějka, CSc. se stává znovu jejím předsedou

Nízká potřeba tepla

Cihlové stavby a zejména jejich výjimečný konstrukční prvek, jednovrstvé cihelné zdivo, dlouho čelily výtkám, že se nedokáží přizpůsobit rostoucím požadavkům na vysokou tepelně izolační účinnost obvodových stěn. Nebyla to pravda.

Vylehčením cihelného střepu zapracováním dřevěných pilin do cihlářské hlíny před výpalem a vhodným děrováním cihel se jejich tepelný odpor dostal téměř na úroveň pěnového polystyrénu poloviční tloušťky. Další podstatné zlepšení nastalo vyplněním dutin tepelným izolantem (pěnovým polystyrénem, minerální vlnou apod.), kdy se podařilo dosáhnout součinitele tepelné vodivosti až 0,058 W/(mK). To je hodnota už na úrovni čistých tepelných izolací; s tím, že si cihly spolehlivě drží svou pevnost a cihlové stavby jedinečnou prostorovou tuhost.

Nejen nízkoenergetický, ale i pasivní dům je nyní možné postavit z cihel technikou jednovrstvého zdění bez dodatečné izolace, vnější (ETICS) nebo vnitřní. Zjednodušení, urychlení a zlevnění takové stavby je obrovské. Vzhledem k tomu, že obvodové stěny musejí plnit i nosnou funkci, nabízejí dnes cihly velmi příznivý poměr velikost tepelné izolace ku celkové tloušťce stěny.

Vysoká tepelná izolace domu umožňuje v zimě vytápět s minimálními náklady. A v létě se většinou úplně obejít bez chlazení.

Technický přínos a praktický význam cihel s izolační výplní dutin je srovnatelný s objevem Neoporu, šedého polystyrénu, možná větší. Dodnes však zůstal prakticky nepovšimnut naší akademickou obcí. Ta se svým výpočetním nářadím, vytesaným do norem, nedokázala vliv izolačních výplní v dutinách cihel ani předpovědět a nyní ho nedovede ani vysvětlit. Stejně, jako u Neoporu.

Trvalá hodnota

Cihláři často tvrdí, že cihlové stavby jsou masívní, pevné, tuhé, trvanlivé atp. a znamenají pro majitele i zájemce významně vyšší hodnotu, která, podobně jako u vzácných kovů či pozemků, nezaniká s přibývajícím časem. Ale nejde jen o peníze.

Příjemné bydlení

Cihlová stavba nabízí příjemné a stabilní vnitřní teplotní klima, které vzniká jako výslednice výborné tepelné izolace venkovních cihlových stěn a vysoké tepelné akumulace všech cihlových konstrukcí, včetně stropů, vnitřních nosných stěn, příček.

V cihlových stavbách se příjemně dýchá. Zdivo, pojiva a omítky jsou zásadité povahy, které zlepšují kvalitu vzduchu. Zejména však nejsou náchylné na vznik vlhkostních vad, které by přecházely v procesy zahnívání či tlení, které jsou zdrojem kyselých produktů a jsou pak nepříjemně cítit. A jsou také zdrojem, jak někdo říká, kladných (vodíkových H+) iontů, které mají nepříznivý vliv na zdraví.

Jednou z mnoha předností cihlových staveb je jejich dlouhá životnost (150 let i více). Zde interiér zrekonstruovaného a dostavěného kulturního domu v Chebu, kde jsou přiznané lícové cihly

Cihla – nehořlavý materiál

Vzhledem k tomu, že televize dnes nevynechá jedinou příležitost, kdy může představit požár, který se šíří od domu k domu, až mu podlehne celá vesnice nebo město, je dobré připomenout, že cihlové stavby a konstrukce nehoří, ani nešíří oheň.

Stavění s rozumem

K roli dominantního zdicího systému patří, že cihláři často čelí citově podbarveným výtkám a výzvám, na které většinou nemá smysl reagovat. Výjimečně je však potřeba zaujmout jasné stanovisko. Stalo se tak v případě, kdy někteří autoři požadují zvyšovat tepelnou izolaci obvodových stěn až na úroveň součinitele prostupu tepla 0,09 W/(m2K) a níže.

Technický přínos a praktický význam cihel s izolační výplní dutin je srovnatelný s objevem Neoporu, šedého polystyrénu, možná větší (cihla Heluz Family 2in1)

S cihelným zdivem lze takovou stěnu řešit, teoreticky dokonce v jednovrstvém provedení (cihla Heluz vyplněná polystyrenem by musela mít tloušťku asi 65 cm, zatím se nevyrábí). Zákazník by měl vědět, co se tím vlastně řeší. Stručně řečeno, pouze odbyt dodavatelů izolací. Hodnotu prostupu tepla na úrovni 0,09 W/(m2K) reprezentuje cca 45 cm pěnového polystyrénu bez nosné zdi. Potřeba i spotřeba energie na vytápění, která se tím řeší, je zcela zanedbatelná s reálnou spotřebou provozní energie (na osvětlení, ohřev vody, vaření, pračky, ledničky, televize, počítače, mikrovlnky, pečicí trouby atd.). A i v samé spotřebě tepla hrají větší roli úniky tepla okny a pohon strojů na umělé větrání.

Jedním z velkých přínosů českých a moravských cihlářů pro normální lidi je koncept energeticky efektivního domu, který je vyvážen tak, aby byl výhodný zejména pro ně.

Technický přínos a praktický význam cihel s izolační výplní dutin je srovnatelný s objevem Neoporu, šedého polystyrénu, možná větší (cihla POROTHERM T Profi 36,5)
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Helena Hejhálková, archivy cihlářských firem