Dveře MASTER DOOR jsou bez nadpraží a disponují skrytou zárubní.

Císařovy nové šaty

Za devatero horami a devatero řekami... ale klidně i u vás doma! Milovníkem různého ošacení totiž není pouze císař z pohádky, stejnou lásku k mnohému odění a rozmanitým materiálům chovají i některé interiérové prvky. Pojďme je převlékat podle naší fantazie a potřeb interiéru.

Dveře = praví mistři v převlékání

Jedním z interiérových prvků, který se může obléci do pestré škály materiálů a má prakticky neomezené možnosti vzezření, jsou interiérové dveře. Mít bohatý šatník jim umožňuje jejich vnitřní konstrukce, a to především varianta vyrobená z pevného hliníku, který vytváří potřebnou oporu v podobě rámu pro umístění povrchových materiálů. Příkladem takovýchto dveří jsou designové MASTER DOOR, jejichž povrch lze zahalit do dýhy, lakovaného skla, grafoskla, zrcadla, laminátu v podobě kamenné dýhy, magnetické tabule nebo i kůže. Lze též zvolit jen penetrované MDF desky připravené k nanesení tapety, výmalby či stěrky ze sousedící stěny, díky čemuž se dveře hned stávají tajnými. „Vnitřní hliníková konstrukce dokonce umožňuje libovolnou kombinaci těchto materiálů na povrchu dveřního křídla, a to jak ve vertikální, tak v horizontální rovině,” říká Petr Paksi, obchodní ředitel přerovské společnosti JAP FUTURE, uceleného výrobce designových dveřních systémů, a dodává: „Nenechte se spoutat konvenčností a kombinujte například různobarevně lakovaná skla nebo i na první pohled nesourodé materiály jako sklo a kůži nebo kámen a dýhu...

Designovou klidu MAXIMAL lze též převléknout do broušené mědi.

Jedna klika s více převleky

Ruku v ruce s dveřmi jde samozřejmě dveřní kování a to se v možných převlecích rozhodně nenechá zahanbit. Správná klika na sebe totiž umí vzít mnoho podob. Příkladem je dveřní kování MAXIMAL, jehož pevné mosazné tělo samo o sobě nabízí hned několik povrchových úprav – stříbrný matný nikl či lesklý chrom, černý titan, hnědý titan braun či do zlata zabarvený titan mosaz. Ovšem hlavním uměním tohoto kování je obléknout svoji pohledovou stranu do nejrůznějších materiálů. „Klika MAXIMAL může na své ploše nést dýhu, sklo, kůži i broušený nerez. Je tak možné ji zahalit do zcela identického povrchu, jaký mají dveře, a díky tomu ji s nimi pohledově sladit, nebo naopak záměrně zvolit odlišný povrch, aby byla s dveřním křídlem v kontrastu,” uvádí pan Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování.

Kování typu MAXIMAL je v tomto případě v provedení černý titan mat a vyplněno dýhou.

Převlékněte i vypínače

Do šatníku pro různé materiály mohou sáhnout i domovní vypínače. Doba se totiž mění a jednotvárnou tvář plastových rámečků domovní elektroinstalace začínají silně upozaďovat ušlechtilejší materiály. Ukázkovými příklady jsou vypínače a zásuvky řady RETRO. Jejím tradičním materiálem je keramika, a to jak v černé, tak i v bílé barvě. Oblíbené je také masivní dřevo ve třech variantách – buk, světlý dub a tmavě mořený dub. Pro nadšence retra v moderním pojetí se umí typicky kulatý rámeček obléci do skla, a milovníci industriálně laděných interiérů zase určitě ocení rámečky v betonovém převleku. „Rámečky z betonu vyrábíme ručně ze speciální směsi s polyvinylalkoholovými vlákny. Beton je voděodolný a UV stabilní, takže je postaráno o vysokou užitkovost,” říká Ing. Martina Obadalová, vedoucí marketingu společnosti OBZOR Zlín.

Stěna posetá retro vypínači a zásuvkami značky OBZOR zahrnuje rozmanitá vyhotovení, která efektně doplní moderní i tradiční interiéry.

Mezi různými převlečeními si vybírají i čisté linie vypínačů a zásuvek modelu DECENTE. Kromě moderního betonu jde také o sklo, dřevo, nebo kovy v různém provedení. „Velice variabilní jsou v tomto směru skleněné rámečky, na které je zespodu nanášena vrstva stálobarevného laku, jehož odstíny mohou být jemně pastelové i syté, dokonce mohou mít i zrcadlový efekt. Dřevěné rámečky tohoto modelu zase halí svůj povrch do stromových vláken dubu, ořechu a mahagonu. Kov je zde prémiovým materiálem nabízejícím dvojí provedení – nerez upravený do vysokého lesku a hliník v matné povrchové úpravě,” popisuje Ing. Obadalová ze společnosti OBZOR Zlín. Rámečky tohoto typu je navíc možné kombinovat s bílými, černými, nebo metalickými středovými kryty v provedení zlaté, hliníku, grafitu či titanu. A pokud vás zvolené vypínače po čase omrzí, lze je jednoduše převléknout no nového. Tedy přesněji řečeno vyměnit jejich pohledové části, kterými jsou rámečky a kryty. Strojek zůstává na svém místě, takže je tato změna možná bez složitých zásahů do elektroinstalace.

Hravá variabilita materiálového povrchu jednoho produktu může být až překvapivá! Ačkoliv skutečné neviditelné šaty pro císaře ani pro interiérové prvky ještě asi dlouho nikdo nevymyslí...

Související články

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: archiv Dendrit Consulting, s. r. o.

1) redakčně upraveno