Sněhově bílé kouličky v kombinaci se stříbrnými detaily jsou elegantní a nadčasové zároveň. Zdroj: Alena Ozerova

Dekorace dotváří kouzlo Vánoc. Letos oprašte retro foukané ozdoby

Vhodně zvolené bytové dekorace vyčarují u vás doma pravou sváteční atmosféru. Ať už patříte mezi ty, kteří každý rok sáhnou po krabici s ozdobami po babičce, nebo mezi milovníky trendů, kteří naopak pokaždé překvapí novou výzdobou, čtěte dále...

Vánoce patří k nejočekávanějším svátkům roku. Každou sezónu přichází designéři s novými barvami a materiály. Letos se ale mnozí z nich drželi při zemi. Na místo utrácení úspor doporučují recyklovat výzdobu našich babiček a dědečků. Papírové a retro skleněné ozdoby doplněné klasickými teplými žlutými světýlky budou hitem číslo jedna. Módní budou ale i křiklavé kombinace, které promění interiér v barevnou džungli.

Nostalgická červená a zelená

Letos sází designéři na osvědčené barvy jako je bílá, modrá, červená a zelená. V kurzu má být též ručně vyráběná výzdoba z papíru a dřeva, která vás přenese v čase zpátky do dětských let a díky které ušetříte přírodu i svou peněženku. Vystřihnout z papíru sněhové vločky nebo vyrobit řetěz na stromek ze starých novin zvládne každý. Odvážnější z vás se mohou pustit do papírového betlému.

Češi jako mistrní skláři

Vůbec první skleněnou kouličku vyfoukl v polovině 19. století jistý sklář z Goetzenbrucku, aby měl čím ozdobit stromek, když se toho roku urodilo málo ovoce. O pár desetiletí později zasáhla tato móda již celou Evropu, včetně našich krajin. Mezi tradiční tvary patří zvonky, šišky, muchomůrky, Mikulášové a sněhuláci. Kromě skleněných figurek možná na půdě svých prarodičů najdete též známé perličkové ozdoby.

U nás se do 1. světové války foukaly pouze skleněné, duté perle. Postupem času se začaly vyrábět další tvary. Zdroj: Pryimachuk Mariana

Pro milovníky přírody

Přírodní výzdoba je skvělou volbou pro všechny, kteří milují minimalismus a čisté tvary. Pusťte se do výroby věnce z borových či smrkových šišek a ořechů. Na stromek můžete navěsit šišky, perníčky, skořicové tyčinky nebo sušené ovoce, které získáte tak, že pokrájíte jablka a pomeranče na tenká kolečka a necháte je několik dní sušit na radiátoru. Pak už je jen stačí pověsit na nitku. Bonusem bude krásně provoněný interiér.

Krajina za vaším oknem je hotová studnice nápadů. K větvičkám přidejte čajové svíčky a výzdoba je na světě. Zdroj: Maria Evseyeva

Stromek oděný v černé? Proč ne!

Kromě osvědčených barev s sebou trendy přinášejí elegantní šedou, černou a hnědou, které ve spojení s lesklými prvky vytvoří nevšední interiér. K černé a šedé se hodí bílá, zlatá a stříbrná. Co se týká hnědé, ta nejvíce vynikne s bílou nebo zlatou – pro nepřeplácaný vzhled mezi sebou kombinujte vždy maximálně dvě barvy.

Černá není běžně spojována s Vánocemi, ale v kombinaci s elegantní stříbrnou bude vypadat sofistikovaně a slavnostně. Zdroj: JaneJJ

Optimistická 20. léta

Vraťte se do energických a hravých 20. let a dejte šanci extravagantním dekoracím v podobě zlatých a stříbrných kouliček, korálků, andělských křídel a peříček. Chybět by neměly ani flitry a křišťálové girlandy, které připomínají opojné poválečné období. Tento trend u vás doma zaručeně nastolí optimistickou atmosféru.

Opojný mix neonových světýlek a duhových odstínů potěší nejen děti, ale i dospělé s hravou duší. Zdroj: Vitalinka

Návštěva ze severských zemí

Že už jste tyhle skřítky někde viděli? Není divu! Minulý rok se s nimi roztrhl pytel. Zakoupit jste je mohli v obchodech s bytovými doplňky, na vánočních trzích a internetových tržištích. Takzvaní Gonkové, inspirovaní gnómy a skřety ze skandinávské a severské mytologie, se hodí jako originální dekorace před dveře, na schody nebo jako zátiší do dětských pokojů. Skřítky si můžete vyrobit doma. Postačí vám na ně stará pletená ponožka, výstřižek tělové látky na nos, vatelín jako výplň do nosu, kožešina na vousy, nůžky, jehla, nit a tavná pistole.

Kouzelní pidimužíci si našli cestu do našich domovů stejně jako stále oblíbenější severský styl. Zdroj: Serenko Natalia
Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock