Retro na vás dýchne uvolněnou a nostalgickou atmosférou. Kdy jindy ho zakomponovat do vašeho interiéru než s přicházejícím nevlídným počasím? Zdroj: Photographee.eu

Trendy v interiérech podzim/zima 2022: Zlatá sedmdesátá jsou zpět!

Zpříjemněte si nadcházející sychravé dny tematickou obměnou interiéru. Právě nyní je ten nejvyšší čas vyměnit lehké dekorativní tkaniny a kvetoucí rostliny za příjemně hřejivé dečky, huňaté koberce a vonné svíčky. Pokud chcete být letos originálnější, podívejte se, co bude podle předních světových designérů v kurzu.

Jak známo, módní trendy se opakují v pravidelných cyklech a jinak tomu není ani v případě interiérového designu. Nadcházející podzimní a zimní období má společného jmenovatele: 70. léta. V kurzu budou vintage obklady, ratan, bambus a z barev hořčicově žlutá, tmavě růžová a tlumená zelená. Designéři letos nedají dopustit ani na tzv. talířové stěny. Hitem budou talíře s portréty, ornamentálními motivy i tradiční české cibuláky.

Letošní podzim bude barevný!

Zatímco minulý podzim se točil především kolem udržitelných materiálů a neutrálních barev, ten letošní má být dle designérů o poznání veselejší. Vedle klasických hnědobílých a černobílých kombinací můžete vsadit třeba na hořčicově žlutou, cihlově oranžovou a petrolejově zelenou. Odvážnější z vás mohou zkusit zakomponovat například tmavě růžovou do ložnice, kam vnese teplo a pozitivní energii. Vínové odstíny se hodí jak na bytové doplňky, tak na velké plochy, zejména pohovky, stěny a závěsy.

Návrat v čase

Styl 70. let je plný barev a motivů. Domov si můžete zařídit dekoracemi z nejrůznějších textur a vzorů, jako jsou zvířecí potisky, puntíky či geometrické tvary. Skvěle sem zapadnou i chlupaté koberce, sametový nábytek nebo staré nádobí. Opomenout nelze ani přírodní materiály,třeba korek, ručně vyráběná keramika, ale i tzv. makramé: Tuto techniku, známou jako uzlíkování čili drhání, znaly už naše babičky a maminky. Zkrátka, zakomponujte do vašeho bydlení vše, co jste měli rádi, když jste byli malí, a co vám připomíná bezstarostné dětství.

Drhané dekorace – makramé si můžete vyrobit i sami doma. Stačí kvalitní provázek a trocha zručnosti. Zdroj: Followtheflow

Hravé dlažby a obklady

U retra ještě chvíli zůstaneme... Již několik posledních let jsou na výsluní kachličky a jejich obliba stále roste. Nadcházející sezóna bude ve znamení klasických cihlových vzorů a takzvaného herringbone (parketový vzor). V kurzu mají být také secesní vzory a patchwork, které se nejlépe kombinují se základní jednobarevnou dlažbou. Použití těchto obkladů v moderně zařízených interiérech se nemusíte bát – naopak! Vintage kachličkám to sluší i ve společnosti moderních materiálů.

Třásně, kam se podíváte

Pokud existuje nějaký retro trend, který si zaslouží návrat do našich domovů, jsou to dekorativní třásně a střapce. Do dějin bytového designu se zapsaly ještě před extravagantními outfity Elvise Presleyho a poté ovládly celá 70. a 80. léta. Nejefektněji vypadají zavěšené na kobercích, polštářcích a záclonách. Se střapci to ale nepřehánějte. Na jednu místnost bohatě postačí maximálně dvě dekorace s tímto výrazným akcentem.

Střapce lze zakoupit i zvlášť a ozdobit jimi okraje nábytku, kterému rázem vdechnete novou tvář. Zdroj: PushAnn

Talířové stěny

Na závěr tu máme tip pro milovníky extravagance, kteří se nebojí experimentovat. Zavěšené kousky nádobí jsou ideálním prvkem pro zkrášlení stěn kuchyní a obývacích pokojů spojených s jídelním koutem. Talířové stěny můžete vytvořit například i v hale u schodiště, fantazii se meze nekladou. Módní budou především ručně malované talíře, sběratelské kousky a porcelán. Opravdové skvosty můžete najít například u babičky na půdě, v bazarech či starožitnictvích. V barevně laděném prostoru nejlépe vyniknou talíře s bílou glazurou. Naopak bílá stěna si žádá pestrobarevné kousky. Co se týče rozmístění, talíře lze ležérně rozhodit na stěnu, případně zvolit pravidelnější kompozici. Záleží jen na vás. Umístění talířů si zkuste předem rozvrhnout například na podlaze.

Fotogalerie

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock