Brno - Pavilon A

Do krovů i do podzemí! Den architektury zve zdarma na 450 akcí

V Praze 26. září 2023 – Architektonické skvosty, nejmodernější i zapomenuté stavby, paláce, bývalé továrny i bankovní domy, výpravy po věžích, klášterech a kostelech nebo mostech, ale i sportovních stadionech, výstavních pavilonech i nemocničních budovách. V pátek odstartuje největší architektonický festival u nás Den architektury a až do 5. října nabídne zdarma více jak 450 akcí po celé České republice i na Slovensku. Návštěvníci mohou vybírat z exkurzí do běžně nepřístupných budov, architektonických procházek či cyklovyjížděk, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Nechybí ani program pro děti.

Mottem 13. ročníku festivalu je Objev konstrukce! a v hlavním programu se zaměří na mimořádná konstrukční řešení z nejrůznějších pohledů, a to jak v historické architektuře, tak u staveb z 20. a 21. století. Program zájemce provede nejrůznějšími architektonickými styly od baroka přes funkcionalismus a brutalismus, až po současnost. Návštěvníci se mohou vydat také po stopách výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela,, od jehož úmrtí letos uplyne 300 let, a po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil přesně před 100 lety. Na programu festivalu ale nechybí ani nejnovější stavby či zdařilé rekonstrukce.

Programovou nabídku doplňují i divadelní představení či koncerty. Například bude uvedeno představení divadla JEDL Santini nebo autorský projekt Jiřího Havlíčka, Petry Hůlové a Petra Vrby Analýza bydlení.

Cílem festivalu je upozorňovat na kvalitní architekturu a představovat ji v širších souvislostech, s důrazem na architekturu poválečnou a současnou. Řada akcí se věnuje i proměnám jednotlivých lokalit či potřebným změnám ve veřejném prostoru, jak po společenské stránce, tak i z hlediska udržitelnosti. Akce jsou realizovány ve spolupráci s místními spolky a architekty.

Současně se Dnem architektury se i letos uskuteční festival Film a architektura. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz

Hlavní festivalová linka má letos v hledáčku zajímavá konstrukční řešení v architektuře. V Praze mohou zájemci zavítat například na prohlídky Fakulty architektury ČVUT, Klementina, areálu Pragovky nebo na Zámek Veleslavín. V Brně se program zaměří mimo jiné na architektonicky unikátní výstaviště či sportovní halu Rondo, dále umožní navštívit budovu legendárního Prioru nedlouho před jeho stržením. V Ostravě festival nabídne mimo jiné prohlídku oblasti Dolní Vítkovice a ve Zlíně otevře veřejnosti budovu Centroprojektu. V Mníšku pod Brdy zvou pořadatelé do krovů kostela sv. Václava a v Olomouci nabízejí mimořádnou příležitost prohlédnout si krovy radnice.

Program zahrnuje i mimořádná řešení rekonstrukcí historických budov. Pozve například do nově zrekonstruovaného modernistického Wenkeova domu v Jaroměři od Josefa Gočára nebo na radnici do Moravské Třebové, kde unikátní konstrukční technologie na přelomu 50. a 60. let 20. století zachránila významnou městskou renesanční památku. Další festivalové cesty povedou po bývalých továrnách, například do tkalcovny v Náměšti nad Oslavou, areálu niťárny v Kyjově u Krásné Lípy, továrny Tesla v Lanškrouně, tkalcovny v Lomnici nad Popelkou, historické papírny ve Vraném nad Vltavou nebo do bývalé přádelny ve Strakonicích.

Kladrubský klášter patří mezi vrcholná díla Jana Blažeje Santiniho

Současná architektura

Festivalový program pravidelně sleduje i nejaktuálnější architektonické počiny a představí hned několik realizací nominovaných v letošním roce na Českou cenu za architekturu, jimiž provedou jejich architekti. Nechá tak nahlédnout například do nového obecního domu Skalička, novostavby radnice města Lázně Bělohrad či dřevěného sídla Kloboucké lesní v Bylnici. Osobně autoři představí i novou lávku v Litomyšli nebo vodojem s výhledem na hrad v Markvarticích u Sobotky. Program na celé řadě míst doplní i výstavy představující stavby nominované na Českou cenu za architekturu. Dále zve festivalový program k návštěvě nově otevřené kaple Panny Marie Bolestné v Nesvačilce u Brna nebo sídla sklárny Lasvit v Novém Boru.

Po stopách Jana Blažeje Santiniho-Aichela

Za odkazem geniálního architekta a výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí letos uplyne 300 let, se festival vydá po nejrůznějších místech České republiky. Vedle slavných realizací sleduje i méně známé stavby a budovy, ve kterých se otiskl Santiniho rukopis. Zamíří do klášterního kostela Narození Panny Marie v Želivě, nebude chybět ani kostel Nejsvětější Trojice ve Žďáru nad Sázavou, zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech, poutní kostel Zvěstování Panny Marie nebo běžně nepřístupný zámek v Lázních Bělohrad. V Hradci Králové nabídne prohlídky nejstarších církevních staveb kaple sv. Klimenta, kterou Santini přestavěl z gotické do barokní podoby, a biskupské rezidence. Díky festivalu může veřejnost zavítat například i do běžně nepřístupného hospodářského domu Hubenov či hospodářského domu Kalec. Den architektury se vydá také po Santiniho pražských stopách. Mimo jiné bude možné navštívit kostel Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána, kde bude k vidění běžně nepřístupné Santiniho schodiště.

Za Karlem Pragerem známým i neznámým

V letošním roce Den architektury připomíná také 100 let od narození Karla Pragera, jehož jméno je spojováno zejména s mezinárodním proudem brutalismu. Program však pokryje celé jeho tvůrčí období, od rané tvorby po vizionářské přístupy. V rámci festivalu mohou zájemci zavítat například do Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, areálu Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji či do někdejšího sídla Sdružení projektových ateliérů (v současnosti sídlo IPRu). Program představí i Pragerovy mimopražské realizace. Například Kulturní dům ve Veselí nad Lužnicí a Kulturní dům v Březnici, které nesou jeho charakteristický rukopis. Festival připomene i jeho tvorbu ve stylu socialistického realismu v padesátých letech. Ve Strakonicích a Ostravě-Porubě představí soubory bytových domů a v Otrokovicích experimentální panelový dům.

Divadelní představení a koncerty

Festival každoročně nabízí i doprovodné programy. Dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela připomene v Praze, Hradci Králové a ve Žďáru nad Sázavou divadlo JEDL. Inscenace Santini režiséra Jana Nebeského s Lucií Trmíkovou a Miloslavem Königem mapuje v rámci intervence do prostoru sakrálních staveb Santiniho významné realizace na území Čech a Moravy. Letošní výročí Santiniho připomene i koncert Českého rozhlasu Vltava v Karlově Koruně v Chlumci nad Cidlinou. V Praze v novostavbě Technologického centra UMPRUM a v Brně v unikátním prostoru bývalého Prioru bude také uveden autorský projekt Jiřího Havlíčka, Petry Hůlové a Petra Vrby Analýza bydlení, který si v představení na pomezí mluveného slova, experimentální hudby a videa bere na mušku fungování veřejného prostoru jako místa aktivismů.

Přednášky

Vedle exkurzí či architektonických procházek nabízí festival Den architektury od 29. září do 5. října i desítky přednášek věnovaných nejen architektuře Karla Pragera, Jana Blažeje Santiniho-Aichela nebo Ivara Otruby, jejichž dílo v letošním roce připomíná. V programu najdeme i celou řadu dalších přednášek osobností z Čech i ze zahraničí, které se budou věnovat konkrétním stavbám, ale i celým městským celkům z pohledu architektonického, urbanistické i sociologického. Program v Praze mimo jiné nabídne přednášku Radomíry Sedlákové o odkazu Karla Pragera, Vladimira 518 k poválečné architektuře v unikátní brutalistní sportovní hale Folimanka. Přímo ve Volmanově vile v Čelákovicích se uskuteční přednáška Maxima Foresta, francouzského specialisty na architekturu Le Corbusiera. Opavský program nabídne mimo jiné přednášku o postavení architektek za první republiky. Další z přednášek, kterou povede spoluzakladatelka projektu Uzhhorod Modernism Lina Degtiarova, bude věnovaná ukrajinské architektuře během ruské války.

Program pro děti

Festival tradičně myslí také na rodiče s dětmi. Na řadě míst po celé republice program nabízí nejrůznější workshopy, na kterých si mohou děti vyzkoušet práci architektů nebo rozličné výtvarné techniky. Konkrétní místa pak mohou poznat díky dobrodružným pátracím hrám.

Festival Film a architektura

Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Jeho 12. ročník zamíří v termínu 29. 9. – 4. 10. 2023 do 26 měst po celé republice, na Slovensku i do Berlína. Letos představí 38 krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design v celkem čtyřech festivalových sekcích – Konstrukce, Limity originality, Persony a Inspirace Adama Štěcha. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci, přednášky a další speciální akce. Program je k dispozici na filmarchitektura.cz.

Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.

Místa konání v České republice i na Slovensku:

Adolfov-Větrov, Banská Bystrica, Bardejov, Bílovec, Boskovice, Bratislava, Brno, Brumov-Bylnice, Březnice, Bublava, Bylany u Kutné Hory, Čáslav, Čelákovice, České Budějovice, Český Krumlov, Chlumec nad Cidlinou, Chotouň, Dobříš, Dolní Maxov, Galanta, Gelnica, Hradec Králové, Hodonín, Hodslavice, Humpolec, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Kamenický Šenov, Karlovy Vary, Kladno, Kladruby, Klatovy, Kolín, Kopřivnice, Košice, Kralovice, Krásná pod Lysou horou, Kroměříž, Kutná Hora, Kyjov u Krásné Lípy, Kremnica, Krupina, Lanškroun, Lázně Bělohrad, Liberec, Lidice, Lipnice nad Sázavou, Litoměřice, Litomyšl, Litovel, Lomnice nad Popelkou, Mariánské Lázně, Markvartice u Sobotky, Martin, Mělník, Mikulov, Mnichovo Hradiště, Mníšek pod Brdy, Moravská Třebová, Most, Náchod, Náměšť nad Oslavou, Nesvačilka, Nitra, Nový Bor, Nymburk, Olomouc, Ondřejovice v Jeseníkách, Opava, Opočno, Ostopovice, Ostrava, Otrokovice, Pardubice, Partizánske, Pavlov, Piešťany, Písek, Plzeň, Plavecký Štvrtok, Poděbrady, Poprad, Praha, Prostějov, Příbram, Rajecké Teplice, Roudnice nad Labem, Rožnov pod Radhoštěm, Ružomberok, Řevnice, Sázava, Semily, Skalička, Slaný, Slavonice, Stoječín, Strakonice, Šediviny, Šaľa, Štiavnica, Šumperk, Tábor, Teplice, Terezín, Topoľčany, Trenčín, Třebíč, Turnov, Týn nad Bečvou, Týn nad Vltavou, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Valašské Meziříčí, Varnsdorf, Velké Losiny, Veselí nad Lužnicí, Vimperk, Volyně, Vratislavice nad Nisou, Vranov nad Dyjí, Vrané nad Vltavou, Vysoké Mýto, Vysoké Tatry, Zlín, Žamberk, Žatec, Žebrák, Želiv, Zvolen, Žďár nad Sázavou, Žihle, Žilina

Areál Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji
  • Pořádá: Kruh z.s.
  • Pod záštitou: Česká komora architektů, Svaz měst a obcí České republiky
  • Za finanční podpory: Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha, statutární město Brno, Státní fond kultury ČR, Nadace české architektury, Městská část Praha 5, Městská část Praha 7, Městská část Praha 10
  • Základní partner: KOMA
  • Partner: Národní knihovna České republiky, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Centrum architektury a městského plánování
  • Cyklo partner: Rekola Bikesharing s.r.o.
  • Hlavní mediální partner: Dolce Vita
  • Mediální partneři: Český rozhlas Vltava, Rádio Praha, Radio 1, Deník N, ASB, Architect+, Archiweb.cz, ArtMap, ERA 21, EARCH, GoOut.net, PROPAMÁTKY, Stavba, StavbaWEB
  • Mediální partneři Slovensko: ASB, archinfo.sk, Projekt, SAB/STAVEBNICTVO a BYVANIE, ročenka TOP TRENDY
Autor: Silvie Marková
Foto: Kryštof Knoflíček, Viktor Mácha, Michal Váchal