Bohatka se nachází nedaleko zámku kněžny Kateřiny Vilemíny Zaháňské, bělidla či slavného sousoší Babičky a jejich vnoučat.

V České Skalici otevřeli kavárnu na počest Boženy Němcové

V České Skalici poblíž Ratibořic mají novou stylovou kavárnu, která připomíná odkaz nejznámější české spisovatelky, Boženy Němcové. Nahlédněte s námi do citlivě zrenovovaných prostor kubistické vily, kde na vás i přes moderní úpravy dýchne nostalgická atmosféra.

V rámci našeho seriálu o prvorepublikových vilách tentokrát zavítáme na východ Čech, konkrétně do České Skalice. Chátrající kubistický dům, v němž sídlila ještě donedávna prodejna domácích potřeb, v sobě nyní ukrývá stylovou kavárnu KAFÉ BOHATKA odkazující na život a tvorbu Boženy Němcové, která kraj proslavila. Prostředí je navrhnuté tak, aby upoutalo i ty nejnáročnější hosty. „Naším přáním bylo, aby si návštěvníci nad šálkem lahodné kávy připomenuli silnou a talentovanou ženu, jakou Božena Němcová byla,” říkají majitelé kavárny.

Z chátrající prodejny je moderní kavárna

Začátkem roku 2021 oslovili investoři Radka a Milana Šolcovi designéra MgA. Ondřeje Borovce z ateliéru ANDY DESIGN s.r.o. s vizí vybudovat v České Skalici novou kavárnu. Unikátní kubistická budově, která v rukou bývalého majitele dlouhá léta chátrala, dostala šanci na druhý život v podobě rozsáhlé rekonstrukce a zabezpečení statického narušení vlivem zatékající dešťové vody. Kavárna s apartmány v patře byla dokončena a otevřena v květnu roku 2022.

Název Bohatka byl odvozen ze slangového označení místních obyvatel pro ulici, která byla centrem bohatého obchodu ve městě.

Interiéru dominují obklady s obrazem slavné spisovatelky

Prostor kavárny rozkládající se na ploše 65 m² je členitý, oddělený dvěma stropními překlady. V hlavní části se nacházejí stoly a podél stěny je sedací box se samozavlažovacím květinovým obkladem a bar, který na první pohled zaujme zaoblenými rohy, horizontálními obkladovými lamelami a kruhovým logem. Prostor osvětluje kombinace přímých a nepřímých svítidel. Hlavní stropní osvětlení respektuje původní kazetový strop. Doplňkové osvětlení tvoří na míru vyrobené trubice s bodovými žárovkami v obkladech a LED pásky. Ty jsou zapracované do baru, obrazu Boženy Němcové, nabídkové tabule, kruhového loga, ale i obkladů sedacích boxů. Kavárnu přirozeně prosvětlují velkoformátová okna, kompletně obložena obklady. Díky nízkým parapetům nabízejí možnost posezení v oknech s výhledem do ulice.

LED pásky jsou zapracované do baru, obrazu Boženy Němcové, nabídkové tabule, kruhového loga, ale i obkladů sedacích boxů.

Každý kousek vybavení je originál

Většina vybavení Bohatky byla řešena na míru – od baru, přes obklady, po sedací čalouněné boxy a svítidla. Interiéru dominuje dýha hnědého ořechu v kombinaci s tmavě bronzovým odstínem laminátu. Stěny jsou vymalované v jemně béžovém odstínu a na podlaze je použitá velkoformátová dlažba v odstínech designu kavárny. Na jedné ze stěn naleznete citát Boženy Němcové, který vybrala sama majitelka a vyplnila tak přání proslulé spisovatelky: „Kdybych měla volit, tedy bych si přála narodit se znovu a za dvě stě let. Anebo ještě později.

Ondřej Borovec navrhl design lustrů odpovídající charakteru a rozměru původního stropu.

Nové místo pro kulturní setkání ve městě

V rodinné kavárně, která je navíc bezbariérová, narazíte na čerstvé domácí produkty a výběrovou kávu. Ochutnat tu můžete různé druhy dortů, zákusků, plněných croissantů, ale i sýrů a proscuitta, k nimž zde pečou vlastní domácí chléb. Podnik nabízí kromě gastronomických zážitků také kulturní vyžití – majitelé zde pořádají výstavy fotografií a obrazů, hudební večery, ale i ochutnávky kvalitních vín nebo nevšedních lihovin. O víkendech se zde rovněž konají soukromé akce, pracovní večírky nebo oslavy narozenin.

Kvůli vysokému stropu bylo nutné všechny obklady speciálně odýhovat nad běžný rozměr formátu dodávaný výrobci.

Více o Bohatce nám prozradila v malém rozhovoru sama majitelka kavárny, paní Radka Šolcová.

Když jste přemýšleli, co udělat s nevyužívanou prodejnou, byla kavárna jasnou volbou, nebo jste uvažovali i o jiných možnostech?

Kavárna pro nás byla neodmyslitelně volbou číslo 1. Chtěli jsme vytvořit moderní kavárenský prostor, který bude dělat život zákazníkům radostnější a hezčí.

Interiéry pro Vás navrhoval designér MgA. Ondřej Borovec. Lze říci, jaké místo nebo designový prvek máte v kavárně nejraději?

Za mě je to rozhodně ikonický obraz s portrétem Boženy Němcové v obkladu interiéru.

Nechali jste panu designéru Borkovci při návrhu „volnou ruku”, nebo jste měli nějaké specifické požadavky (například výběr barev, atd.)?

Designér MgA. Ondřej Borovec měl při zpracování návrhu volnou ruku, avšak přáli jsme si zapracovat pár prvků. Ohledně barev jsme kolektivně diskutovali, než došlo k výsledné realizaci.

V kavárně pořádáte řadu kulturních akcí. Jaké eventy Vás čekají v nejbližší době a na co se příchozí mohou třeba ještě během léta těšit?

V současné době probíhá výstava obrazů s názvem „Rozdílné světy”, která je veřejnosti přístupná do konce srpna. Během prázdnin nás čekají degustace míchaných nápojů a beseda o kávě. Na podzim připravujeme další ochutnávky vín.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: MgA. Ondřej Borovec, ANDY DESIGN s.r.o., www.andy-design.cz