Objekt byl bíle omítnut a zčásti opatřen dřevěným svislým obkladem ze sibiřského modřínu.

Horská chata jako z pohádky

Zvenčí nenápadná chata Beldov situovaná v podhůří Jizerských hor působí skromně až pokorně. Nedávno zrekonstruovaný objekt zapadá do charakteru převážně rekreační lokality, v níž je umístěn, navíc svým uživatelům poskytuje maximální komfort. Nové exteriéry nabízejí tvarově čistou formu, interiéry v barevné škále vycházející z původních odstínů jsou minimalisticky zařízeny, převažuje dřevo s několika výraznějšími detaily.

Před započetím příprav rekonstrukce zděné chaty z 50. let, ležící na severním svahu Černé Studnice v katastru Nové Vsi nad Nisou, oslovil majitel objektu architektku Kateřinu Margoldovou. S ohledem na rodinné vazby k tomuto místu si přál zachránit původní objekt a vyslovil přitom vlídné přání, aby každý člověk, který přijede na Beldov, měl radost z toho, že prší a může zůstat doma. Zároveň měly být na domě použity zejména snadno nahraditelné materiály a dům měl od svých uživatelů vyžadovat jen jednoduchou obsluhu. Nejen toho se autorce návrhu podařilo dosáhnout.

Stavět nové, nebo rekonstruovat?

Původní objekt utrpěl za dobu své existence velké množství úprav. Slovo utrpěl je přitom více než na místě. Šlo vesměs o několik necitlivých a nekoncepčních přístaveb – koupelny, zádveří, kuchyně a kůlny –, které byly k původní chatě postupně „nalepovány”. Základní hmota a nosné konstrukce dvoupodlažní zděné stavby i vysoká sedlová střecha však zůstaly nenarušeny a bylo možné je zachovat.

Nová čistá forma

Během oprav došlo v první řadě k podřezání spodní stavby a očištění chaty o nepatřičné přístavky. Na základě nového projektu byl objekt protažen ve směru hřebene k jihu, tedy směrem k bývalým kůlnám (do pravidelného obdélníkového tvaru). Na místě původní kuchyňské přístavby vzniklo zastřešené zápraží. Pod novou hmotou byla realizována táž kamenná podezdívka, jako se nachází pod původní konstrukcí chaty. Aktuální užitná plocha činí 105 metrů čtverečních a nabízí dostatek obytného prostoru až šesti osobám.

Tepelný a světelný komfort za každého počasí

Nová přístavba chaty byla zateplena minerální vatou tloušťky 120 milimetrů, stejný izolační materiál byl v tloušťce 240 milimetrů použit i mezi a pod střešními krokvemi, které jsou nyní ukryty pod šedou falcovanou krytinou. Zásahy byly nutné také v případě stropních konstrukcí v přízemí. Tyto konstrukce byly kompletně nahrazeny novými dřevěnými, ze spodní strany natřenými na bílo. Objekt byl bíle omítnut a zčásti opatřen dřevěným svislým obkladem ze sibiřského modřínu (viditelný při pohledu z jihu).

Stropní konstrukce v přízemí byly kompletně nahrazeny novými dřevěnými, ze spodní strany natřenými na bílo.

Nová jsou též okna s trojskly, a to včetně velkoformátového zasklení ve společenské místnosti, které umožňuje přímý vstup na zápraží. Autorce návrhu se také podařilo dosáhnout celkového rozvolnění interiérového prostoru a jeho „otevření” do tří světových stran (především na západ – přes zápraží), čímž došlo k intenzivnímu prosvětlení domu a propojení vnitřních částí s venkem. Díky zateplení a efektivnímu topnému systému sestávajícímu z elektrokotle jako základu teplovodního vytápění a doplňkovým krbovým kamnům je uvnitř vždy tepelná pohoda.

Střídmý design

Jednoduše zařízené interiéry s vestavěným nábytkem (vyrobeným na míru dle návrhu Kateřiny Margoldové) a stěnovými obklady ze světlého dřeva lehce podtrhují a obohacují doplňky, jako jsou výrazná svítidla nad jídelním stolem a posezením v hlavní obytné místnosti nebo retro vypínače. Pozornost poutá též jemný vzor smrků na koupelnových stěnách. Do všeho vhodně zapadá zelené zbarvení okenních rámů, dveří či kuchyňských skříněk. Efektní je i kontrastní černá ocelová konstrukce schodiště s dřevěnými stupni. Architektka Margoldová, která je autorkou návrhu přestavby i interiérů, kladla důraz i na dostatek úložných prostor.

Interiéry jsou jednoduše zařízeny a vybaveny vestavěným nábytkem vyrobeným na míru dle návrhu Kateřiny Margoldové.

Využití šedé vody

Zajímavostí je též instalovaná vegetační kořenová čistírna. Je složena z potrubního vedení, biologického septiku o objemu 4 metry krychlové, pulzní šachty, vertikálně skrápěného kořenového filtru o užitné ploše 16 metrů čtverečních, měrné a recirkulační šachty, akumulační jímky o objemu 6 metrů čtverečních a zasakovacího objektu. Odpadní voda putuje z chaty do tohoto systému a následně zpět do objektu, kde se využívá ke splachování toalety v přízemí. Za tím účelem jsou k WC vedeny dvojí rozvody.

Rekonstrukce chaty Beldov:

  • Lokalita: Nová Ves nad Nisou, severní svah hory Černá Studnice
  • Realizace: 2021
  • Zastavěná plocha: 95 m2
  • Užitná plocha: 105 m2
  • Autorka návrhu: Ing. arch. Kateřina Margoldová
  • Spolupracovala: Ing. Lada Kotláříková
  • Kontakt: www.beldov.com

Propracovaná ve všech směrech

Chata, jež je součástí rozptýlené zástavby horských chalup v turisticky oblíbené oblasti, slouží v současnosti jak samotným majitelům, tak k pronájmu. Při její rekonstrukci byl aplikován princip důležitosti kvalitních materiálů na velkých plochách a dotažených detailů, interiéry jsou protkány plochami jednoduchých barev vycházejících z původních odstínů. Vnitřní prostředí objektu se tak stává univerzálním a vyhovuje rozmanitým nárokům střídajících se uživatelů.

Prostor koupelen obohacuje jemný vzor smrků na stěnách.

Při každé rekonstrukci je nutno předvídat a předpokládat potenciální zádrhely. Stejně tak tomu bylo i při realizaci chaty Beldov. „U každé rekonstrukce počítám s tím, že to bude z velké části improvizace podle zjištěných skutečností,” říká k tomu Kateřina Margoldová. Na dotaz, co by doporučila majitelům podobných objektů, kteří se rozmýšlejí, zdali bourat nebo rekonstruovat, a nač je potřeba klást důraz při tomto druhu rekonstrukcí, pak na závěr odpovídá: „Těžko dávat univerzální rady. Záleží objekt od objektu, člověk od člověka. Je potřeba umět pracovat s omezením vlhkosti u původních částí a dobře navrhnout případné přístavby. Když vezmu v úvahu, že většina stavebníků nemá neomezený rozpočet, tak bych raději udělala menší stavbu kvalitně než honit metry čtvereční a dělat to polovičatě. Je potřeba počítat s finanční i časovou rezervou.”

Fotogalerie

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv Ing. arch. Kateřiny Margoldové