Oheň člověka provází od nepaměti. Přináší mu teplo, světlo a pocit bezpečí. Nechte si tuto příjemnou atmosféru vnést domů i vy. Na fotografii realizace firmy KrbyNej s.r.o. (foto KrbyNej)

Při stavbě krbu svépomocí si hrajete s ohněm, říká kamnář Karel Slezák

Toužíte mít doma krásný krb? Pokud plánujete krb v novém domě, měli byste za kamnářem zajít již ve fázi projektové dokumentace. Krb totiž může mít značný vliv na další navazující konstrukce i na dispozici interiéru.

Po první schůzce od kamnáře nebudete odcházet – alespoň v mém případě – s přesnou cenovou nabídkou, ani s konkrétní vizualizací, ale ujasníte si, zda má topidlo ve vašem novém domě smysl, co od něj budete chtít a také jaký typ pro vás bude nejlepší volbou,” říká Karel Slezák, člen Cechu kamnářů a jeden z majitelů společnosti KrbyNej s.r.o. Aby vše fungovalo tak, jak má a byla zachovaná bezpečnost, je nezbytné provést řadu kroků již během stavby domu. Co je nutné před stavbou krbu vyřešit, mezi jakými druhy topidel můžete vybírat a jak správně a efektivně topit?

Co vše je z hlediska stavební připravenosti potřeba, když uvažujeme o krbu?

(Karel Slezák) Dobře zvládnutá stavební příprava je klíčem k úspěchu. Podceněná připravenost znamená přinejmenším problémy na stavbě, často ale i velké kompromisy ve volbě funkce i designu krbu. Základními otázkami, které s vámi bude kamnář řešit, je přívod vzduchu, nosný základ a samozřejmě komín, který následně dimenzuje podle toho, jaký typ krbu zvolíme. Ve stávajících domech počítejte s většími či menšími stavebními úpravami v závislosti na náročnosti zvoleného topného systému.

Promyšlená technologie hoření a čisté sklo. To jsou některá z témat, která sleduje HOXTER v koncepci vývoje krbových vložek. Na fotografii krbová vložka s třístranným prosklením Hoxter UKA 37/75/37/57h.

Lze říci, do kolika stupňů Celsia lze ještě krb stavět?

(KS) Minimální teplota na realizaci krbů by měla být cca 10 °C. Nižší teplota není vhodná kvůli pojivům, navíc ani není pro kamnáře komfortní v takové zimě pracovat.

Jaký výkon krbu a kolik tepla potřebujeme na vytopení místnosti?

(KS) Toto je otázka výpočtu tepelné ztráty objektu (či místností, kde je krb umístěn). Představte si, že vám výrobce volně stojících krbových kamnech řekne, že jsou určená pro vytopení prostoru o rozloze 100 m³. Tento údaj nám ale prakticky nic neříká. Jiná situace nastává, pokud dáme tento krb do nezaizolované chaty na horách, jež má značnou tepelnou ztrátu. Úplně jiná situace nastává v případě, když jej umístíme do pasivního domu postaveného v nížině. Opět je tedy třeba uvažovat dle konkrétního prostoru, kam chceme topidlo umístit. Krb není určen pro primární vytápění domů, i když víme, že je toho mnohdy komfortně schopen.

Společnost KrbyNej s.r.o. se zabývá realizací krbů a kamen s ohledem na technické možnosti a individuální požadavky zákazníka. Majitelé si zakládají na spokojenosti zákazníka, které docilují kvalitní, precizní a bezpečnou stavbou s prověřenými postupy. (zdroj: krbynej.cz)

Jaké druhy krbů nabízíte a jak se liší?

(KS) Pokud se budeme bavit čistě o krbech, máme 4 možnosti. Zkusím vám přiblížit jednotlivé druhy v praxi:

Prvním typem je konvekční (horkovzdušný) krb založený na proudění vzduchu. Tento typ, kde je plamen nadřazený výkonu, se hodí pro zákazníky, kteří si budou chtít zatopit jen jednou za čas (pár hodin týdně) – například pro romantické chvíle.

Stejně jako dobrý dům stojí na stabilních základech, staví krbové vložky HOXTER na robustní konstrukci. Model HAKA 150/51h (na fotografii realizace v Jinačovicích) může být proveden buď v čistě teplovzdušné variantě, nebo jako akumulační krb.

Dalším typem jsou krby teplovodní fungující prostřednictvím teplovodního výměníku – ty jsou vhodné do rozsáhlých patrových budov nebo do objektů stodolovitého typu. Zvolíme je tehdy, pokud chceme rozvádět teplo rovnoměrně po celém domě a přebytečnou energii uložit do akumulační nádrže. Oproti první jmenované variantě jsou krbové vložky s teplovodním výměníkem náročnější na instalaci.

Dále máme akumulační krb – ten se používá pro případ, když chceme mít výkon nadřazený vůči plamenu. Když tedy ráno po probuzení vložíme do krbu jednu dávku dřeva, ta nám sice shoří například za 1,5 hodiny, ale energie, která se uvnitř vytvoří, se nám bude uvolňovat do prostoru ještě několik hodin. Takový krb tedy „pracuje za nás”. Sálavé teplo je navíc zdraví prospěšné, protože nezpůsobuje víření vzduchu a tím pádem nezvyšuje prašnost.

Existují také plynové krby. Ty doporučuji pro komerční prostory (restaurace, kavárny, hotelové lobby). Jejich obsluha je nenáročná – člověk jen přijde ke krbu a zmáčkne tlačítko jako na televizi.

Jaký druh topidla doporučujete do nízkoenergetického nebo pasivního domu?

(KS) Z hlediska přetopení nejsou konvekční krby v pasivních domech sice zakázané, ale ani ne vhodné. Nízkoenergetické a pasivní domy jsou totiž projektovány tak, aby teplotní ztráty objektu byly co možná nejmenší. Pokud si přesto budete krb v takovém domě přát, jako nejvhodnější zdroj tepla doporučuji akumulační, sálavé zdroje. Je tu možnost mít i variantu horkovzdušného krbu, který ale bude vykoupen vyšším přetopením místností.

Hoxter je předním evropským výrobcem krbových vložek. Nekompromisní kvalita, čistý a jednoduchý design, funkční a sofistikovaná technologie – to je Hoxter. Spolupracujeme výhradně s odborníky v oboru, tj. kamnáři, kteří mají k našim výrobkům skutečně odborný přístup a jsou důkladně proškoleni. Mezi výrobcem a profesionálním kamnářem je osobní, rovnocenný vztah založený na důvěře a respektu. To jsou základní kameny naší filozofie a stylu práce.

Nejlepší technologie začínají u detailů. Nesouhlasíme se současným trendem spotřebního zboží. Naše výrobky jsou navrženy pro dlouhodobý a náročný provoz a jsou připraveny vydržet dlouhé roky. Neděláme kompromisy v použitých materiálech, komponentech a výrobních postupech. Při výrobě krbových vložek Hoxter máme celý proces doslova před očima ve vlastním komplexu hal.

Všechny modely Hoxter splňují nejpřísnější emisní normy a předpisy, včetně certifikátu ECODESIGN 2022. Proces spalování je vysoce účinný a produkuje pouze minimální množství emisí. Při použití elektronického řízení spalování HOS je celý proces elektronicky řízen a energetický potenciál každého polena je maximálně využit. Varianta HOS U je navíc vybavena certifikovaným hlídačem podtlaku. (zdroj: www.hoxter.cz)

Jak dlouho trvá realizace krbu ve Vaší společnosti?

(KS) Záleží na vybraném typu a okolních podmínkách, ale obecně lze říci, že na stavbě trávíme Jeden až čtyři týdny.

Jaký máte názor na stavbu krbu svépomocí?

(KS) Při realizaci krbu svépomocí je třeba si uvědomit, že oheň je energie, kterou nelze tlačítkem vypnout a která může být jak dobrým sluhou, tak zlým pánem. Pokud se chcete pustit do stavby krbu sami, vězte, že za ni přebíráte plnou zodpovědnost.

Jak správně v krbech topit? Jsou nějaká obecná doporučení?

(KS) Vždy, když předávám hotový krb, ukazuji novým majitelům, jak v něm topit, aby to bylo ekonomické, ekologické a bezpečné zároveň. Pro spalování potřebujeme dřevo s maximální vlhkostí 20 %. Já vždy lidem dávám radu, ať topí jen tím, na čem by si opekli buřt a následně ho i snědli. (smích) Dřevo by se mělo skladovat tak, aby na něj nepršelo. Poté už nezáleží na tom, zda zvolíme měkké, středně tvrdé nebo tvrdé dřevo, jelikož budeme topit vždy na váhu, ale ne na objem.

Pro spalování v krbové vložce je vhodné dřevo s vlhkostí do 20 %. Nezáleží na tom, zda-li je měkké, středně tvrdé nebo tvrdé. Topí se vždy na váhu. Na snímku krbová vložka Hoxter HAKA 63/51.

Jak je to s vysycháním dřeva?

(KS) Neplatí vždy, že musíme mít 2 roky vyschlé dřevo, aby se s ním mohlo topit. Například v lese dřevo kvůli okolní vlhkosti nevyschne na požadovaných 20 % ani za 10 let, pokud ale vezmeme surové dřevo kácené v zimě, které dáme na hůrku a přikryjeme jej střechou, máme ho za určitých pravidel za 3 měsíce vysušené. Důležité je v tomto ohledu i dřevní hospodářství. Pokud tedy víte, že potřebujete na sezonu 1 kubík dřeva, mějte v zásobě připravené vysušené 2 kubíky – až první kubík spotřebujete, budete mít druhou dávku na další sezonu připravenou (tzv. metoda FIFO – first in first out, poznámka redakce).

Děkuji za rozhovor.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: HOXTER