Jedna z realizací dodatečného hliníkového opláštění. Z různých typů profilů lze poskládat opláštění na všechny běžné konstrukce oken, typy otevírání a tvary oken. Foto: TTK CZ

Hliníkové opláštění posune dřevěná okna na novou úroveň

Dřevěná okna vyrobená z vícevrstvých lepených dřevěných profilů, známá jako eurookna, mají díky výborným izolačním a mechanickým vlastnostem podpořeným dlouhou životností potenciál sloužit desítky let. Mimo běžnou údržbu je však jednou za čas nutné obnovit jejich nátěr, který se, z exteriérové strany, začne vlivem UV záření a dalších povětrnostních podmínek dříve či později loupat. Zajímavé řešení z tohoto pohledu představuje realizace dodatečného opláštění hliníkem; to jednak zlepší tepelněizolační vlastnosti, a hlavně je téměř bezúdržbové.

Oloupaná barva z vnější strany rámů a křídel představuje jednu z nejčastějších „vad” jinak bez problému sloužících oken. Běžnou praxí je nátěr vždy po nějakém čase zrenovovat. Výrobci se smyslem pro funkční i pohledovou trvanlivost oken, chcete-li životnost, však přicházejí i s jinými vylepšeními. Naše redakce proto ráda využila možnost navštívit jednu z realizací dodatečného hliníkového opláštění oken pro účely fotodokumentace a seznámení se s věcí v praxi. To se podařilo a nás navíc potěšila i spontánní spokojenost zákazníka s tímto řešením.

Co je to dodatečné opláštění

Dodatečné opláštění tvoří nízkoúdržbové hliníkové profily, přičemž systém je navržen tak, aby pasoval na širokou škálu variant rámů. Z různých typů profilů lze poskládat opláštění na všechny běžné konstrukce oken, typy otevírání a tvary oken, včetně šikmých oken, kulatých oken, segmentových a špičatých oblouků.

Oloupaná barva z vnější strany rámů a křídel představuje jednu z nejčastějších „vad“ jinak bez problému sloužících oken. Běžnou praxí je nátěr po čase zrenovovat. Foto: Helena Hejhálková

Samotná instalace nevyžaduje speciální frézovací nástroje. Hliníkové profily jsou ke dřevu připevněny odolnými sponami a díky vzniklým vzduchovým mezerám mezi dřevem a hliníkem dojde k výraznému zlepšení tepelné izolace rámu. Sklo zůstává, na rozdíl od dřevo-hliníkových oken, zcela zabudované do dřevěného profilu a jeho případná výměna probíhá vyjmutím na vnitřní straně.

Opláštěním vylepšené dřevěné okno získá kromě zmíněné dodatečné tepelněizolační vrstvy i řadu jiných výhod. Ve stručnosti: Hliník účinně chrání původní okenní rámy před nepříznivými povětrnostními vlivy, jako jsou déšť, sníh a sluneční záření. Zlepšena je též ochrana proti hmyzu. Dojde k celkovému vylepšení vzhledu budovy a opláštění modernizuje vzhled starších oken směrem k aktuálním designovým trendům. V oblastech, kde jsou omezeny úpravy venkovního vzezření budovy požadavky památkářů, představuje dodatečné opláštění způsob, jak zlepšit izolaci a ochranu oken bez porušení předpisů.

Opláštěním získají okna dodatečnou tepelněizolační vrstvu. Foto: TTK CZ

Kdy má smysl okna modernizovat opláštěním

Při rozhodování, zda se pustit do modernizace formou instalace dodatečného hliníkového opláštění, je důležité zohlednit několik faktorů. Pokud jsou stávající okna ve špatném stavu, s prasklinami, hnilobou nebo jinými závažnými problémy, je nutné počítat nejprve s jejich renovací a, bude-li rozsáhlého charakteru, často vyjde levněji kompletní výměna. Funkční samozřejmě musí být i kování, kliky a další součásti.

Ve věci požadavků na zachování určitého historického nebo estetického vzhledu nepředstavuje dodatečné opláštění problém, protože zachovává původní vzhled oken. K dispozici je celá řada barevných variant vycházejících z vzorníků RAL.

Detailní pohled na otevřené okno vybavené dodatečným hliníkovým opláštěním. K dispozici je celá řada barevných variant vycházejících z vzorníků RAL. Foto: Helena Hejhálková

Mnoho odborníků dále zmiňuje tepelněizolační parametry renovovaného okna, respektive naráží na „po letech již nevyhovující zasklení”. V tomto ohledu zastáváme v redakci názor, že díky slunečním ziskům nemusí být ani dvojsklo s Uw na úrovni 1 W/(m²K) vůbec problém. Zájemce o detailnější rozbor odkážeme na článek Okna a jejich energetická bilance v ČR a na Slovensku zveřejněný v jednom ze starších vydání tohoto časopisu a on-line dostupný na našem webu www.stavebnictvi3000.cz. Ve stručnosti jde o to, že přímé i nepřímé (tzn. rozptýlené v denním světle) sluneční záření v pozemských podmínkách podstatně zlepšují energetickou bilanci domu stanovenou na základě teplovzdušného výpočtu, který nejlépe funguje v noci a nejhůře za slunného dne.

Na závěr ekonomický aspekt. Výměna oken za nová je většinou nákladnější než dodatečné opláštění a to je dražší, než oprava nátěru. Je nutné zvážit svůj rozpočet a finanční možnosti. Dodatečné opláštění v případě kvalitních materiálů dosahuje (včetně odborné instalace) cca 70 % ceny nového okna. Důležité však je, že odpadají náklady a čas spojený s demontáží, likvidací, montáží a zednickým zapravením nových oken.

Několik tipů k péči o dřevěná okna

Dřevěná okna, známá také jako eurookna slouží jako okenní konstrukce. Jejich životnost závisí na několika faktorech, včetně typu dřeva, kvality výroby, provozního prostředí a péče o okna. Obecně platí, že dobře udržovaná a kvalitně vyrobená dřevěná okna mohou vydržet mnoho desetiletí.

Správné ošetřování oken a jejich ochrana proti vlhkosti, hmyzu a povětrnostním vlivům, značně prodlužuje životnost. Pravidelná údržba zahrnuje především:

  • Pravidelné nátěry pomáhající chránit dřevo před vlhkostí a slunečním zářením. Frekvence nátěrů závisí na kvalitě nátěrového systému a provozním prostředí.
  • Odstraňování nečistot a prachu z oken.
  • Zajištění správného uzavírání, tedy seřizování a mazání kování tak, aby okna těsně a správně uzavírala.
  • Pro zajištění vodotěsnosti a těsnosti oken je nezbytné kvalitní a funkční těsnění. To by mělo být odolné vůči povětrnostním vlivům a mělo by udržovat okna suchá.

(zdroj: TTK CZ)

Opláštění od TTK CZ s.r.o.

Dobrou zprávou z pohledu spotřebitelů je fakt, že dodatečné hliníkové opláštění se dostává přímo do nabídek výrobců dřevěných oken [1]. Jako u celé řady jiných stavebních činností je i u tohoto vylepšení potřeba dbát na správnou instalaci a volbu kvalitních materiálů. Společnost TTK CZ je z pozice předního českého výrobce dřevěných oken a vchodových dveří dostatečným garantem toho, že řešení je dostatečně odzkoušené a spolehlivé.

TTK CZ v rámci montáže opláštění zajišťuje nejenom samotnou instalaci, ale i odborné zhodnocení stavu stávajících dřevěných oken a případné opravy. Foto: TTK CZ

TTK CZ přitom zajišťuje nejenom samotnou montáž opláštění, ale i odborné zhodnocení stavu stávajících dřevěných oken a případné opravy. Jako profíci samozřejmě na závěr též uklidí veškerý nepořádek, který vznikl při montáži. Vzhledem k tomu, že se hliníkové profily instalují pouze zvenčí, není nepořádek uvnitř nikterak radikální. Samotné profily si lze nechat instalovat nejen na starší okna značky TTK CZ, ale i na většinu eurooken různých jiných značek. Více na webu TTK CZ v části Hliníkové opláštění oken a dveří.

Zdroje:

[1] Dodatečné opláštění dřevěných eurooken a dveří. Online. Dostupné z www.eurooknattk.cz.

Fotogalerie

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: viz popisky