Doplňkové cihly zpravidla řeší konstrukční detaily jako jsou rohy, ostění i parapety.

Doplňkové cihly jsou nenápadné, ale ohromně důležité

Málo se o nich ví, přitom tvoří cca desetinu objemu obvodové konstrukce domu a ušetří vám až třetinu práce. Mluvíme o doplňkových cihlách určených pro řešení konstrukčních detailů jako jsou rohy, ostění i parapety. Tento tichý, ale nezbytný souputník je ukazatelem všech kvalitních staveb.

Stavba domu z moderních cihel už dlouho vypadá zcela jinak, než jak nám utkvívá v paměti z našeho dětství. Nejde jen o to, jaké parametry má samotná základní cihla, elementární stavební kámen samotné konstrukce. Velmi zásadní vliv na kvalitu provedení stavby má cihelným systém jako celek. Často se mu přezdívá „lego pro dospělé”. Proč? Stejně jako lego, i cihly mají speciální tvarové díly, které dokáží velmi elegantně vyřešit složitější detaily v konstrukci. Říká se jim doplňkové cihly. Ty nám projekt i samotnou stavbu výrazně zjednoduší, zrychlí i zkvalitní a zároveň neprodraží.

Doplňkové cihly zpravidla řeší konstrukční detaily jako jsou rohy, ostění i parapety. Tyto speciální tvarovky tvoří až 10 % celkového objemu obvodové konstrukce, a to rozhodně není málo. Zároveň se díky nim snižuje pracnost provádění zdiva, stavíte rychleji, kvalitněji, bez tepelných mostů a samozřejmě šetříte i čas, energii a rozpočet. Doplňkové cihly totiž nejsou dražší, než ty základní. „Systémové zdění s doplňkovými cihlami HELUZ je dokonce o něco levnější. Při řezání dochází k poškození cihel a některé nemohou být při dodržení správné technologie použity, jindy lze využít jen část řezané cihly a zbytek jde do odpadu. Proto podíl systémového řešení realizace obvodového zdiva s doplňkovými cihlami neustále roste. Díky systémovému stavění se zlepšuje kvalita návrhu a provedení staveb. To ocení zejména investoři,” Ing. Zdeněk Kobza ze společnosti HELUZ.

Bez řezání a v modulu

Navrhovat a stavět v cihelném systému HELUZ je jednoduché a snadné. Projektant má veškeré materiály pro výstavbu od jednoho výrobce a má výbornou technickou podporu. Systémové stavění nejsou pouze základní cihly,” upozorňuje Ing. Zdeněk Kobza, produktový specialista společnosti HELUZ, a pokračuje: „Každý zkušený projektant ví, že projektovat ve výrobních modulech a používat na stavbě celý systém doplňkových cihel HELUZ je výhodné z hlediska rychlosti, kvality zdění a bezproblémového vyřešení detailů. Používání doplňkových cihel umožňuje využívat výhod modulové řady 25, jak co se týče výšky, tak i délky.

Rohová cihla efektivně zahajuje a zakončuje roh.

Začlenění doplňkových cihel při návrhu projektu a jejich používání při realizaci má zásadní vliv na kvalitu a rychlost výstavby. Realizační firma maximálně eliminuje dořezávání bloků a díky doplňkovým cihlám má hrubá stavba dokonalou převazbu a perfektně vyřešené tepelné mosty.

Nejde jen o to, že stavba vypadá na oko přívětivěji a uceleněji. Nejhlavnější efekt pocítíme v kvalitativní úrovni celé konstrukce. Ta s použitím doplňkových cihel prostě funguje lépe z hlediska statiky i tepelněizolačních vlastností a zachovává tyto kýžené vlastnosti po celou dobu životnosti stavby.

Každá řada cihel HELUZ má svůj systém doplňků. Vyberete si pro svůj dům konstrukci řešenou například řadou HELUZ Family 44, se kterou už v jedné vrstvě splníte podmínky pro stavbu domu s téměř nulovou spotřebou energie? Nebo toužíte po energeticky pasivním domě bez dodatečného zateplení a zvolíte cihlu nejvyšší kategorie HELUZ Family 50 2in1? Ve všech případech je k dispozici důmyslně dopracovaný systém základní cihly a navazujících doplňků. O nic se nestaráte, zkušený tým výpočtářů Vám v HELUZu na základě projektu spočítá tzv. výkaz výměr – počet všech potřebných cihel i doplňků. Vám stačí jen objednat a na základě kladečského plánu dát cihlu k cihle.

TIP jak správně začít se stavbou

Pro konkrétní postup efektivního zabudování doplňků v rámci zdění obvodové konstrukce zpracoval HELUZ prováděcí příručku. Ta slouží jako návod k celé „stavebici“ a je volně dostupná na webu www.heluz.cz v části „Ke stažení“.

A jaké doplňky existují a které přesně řeší?

„Káčko a Káčko půl”, značené v názvu jako K a K 1/2 efektivně zakončuje ostění, tedy okna a dveře. Stavební otvor je díky ní čistý, hladký a rovný. Cihla má též zásadní vliv na statiku otvoru a na zatížení celé konstrukce. Dále se díky „Káčkám” miminalizují tepelné vazby a cihla významně ovlivňuje vzduchotěsnost objektu. S použitím tohoto doplňku se minimalizují chyby a eliminují dořezy cihel. Varianta v poloviční délce existuje pro řešení potřebné převazby.

Do kapsy u doplňkových cihel pro ostění se vkládá extrudovaný polystyrén.

„Enko”, značené velkým písmenem N, se používá pokud potřebujeme pracovat s výškou – sladit výšku okna například s kuchyňskou linkou, nebo upravit výšku kvůli rozvodům nebo podhledům. Tato tvarovka čítá 2/3 výšky standartního rozměru cihly a můžeme jich va výšku poskládat kolik chceme. Zároveň drží stejné parametry. HELUZ je mimo jiné jediný výrobce na trhu, který tímto doplňkem disponuje.

„Rohovka”, kterou poznáme podle písmena R v názvu, efektivně zahajuje a zakončuje roh. To je důležité pro udržení převazby zdiva, která má zásadní vliv na statiku konstrukce i tepelnou techniku.

Autor: Mgr. Eliška Smolová 1)
Foto: HELUZ

1) Xproduction