Až na hranu minimalismu nás přenese titanová klika Aphrodite. Puristicky přímé tvary a pečlivé zpracování hran zajistí, že klika bude poutat pozornost po dlouhá léta.

Dveřní kování COBRA: Jaké jsou současné designové trendy?

Ať už budujete moderní komerční projekt, veřejnou budovu, nebo tradiční rodinný dům, nepochybně usilujete o to, aby všechny prvky – stavební, technické i vizuální – byly v souladu, a to jak z pohledu funkce, tak i designu. Jaké dveřní kování vybrat, chcete-li se držet aktuálních trendů?

Nejvýraznějším designovým trendem dneška je minimalismus. Jeho typické znaky jako čisté linie a minimum zdobných prvků se odrážejí i v nových podobách dveřních kování. COBRA exceluje se svojí vlajkovou lodí – kolekcí COBRA Q – oceněnou nejprestižnějšími světovými designovými cenami včetně Red Dot Design Award.

Estetika střídmosti a jednoduchosti se odráží i v řadě dalších kování, například v kolekci COBRA DESIGN LINE a pozornost si zaslouží i cenově atraktivní modely Vera, Zoe či Esme.

Na pohled čistota a jednoduchost, na dotek jedinečnost a řemeslo. To vše je ukryto v kovaných klikách z kolekce Black Smith.

Tmavá a černá kování dodají eleganci

Skutečnou módou posledních let jsou černá dveřní kování. Matný povrch titanových klik působí nesmírně elegantně, černé kliky jsou pak vyloženě luxusní a nadčasové. Ať je interiér moderní, nebo tradiční, šíře nabídky kolekce BLACK LINE umožní zvolit optimální tvar v módní tmavé barvě. Mezi titanovými klikami zaujmou novinky Athena a Aphrodité, matným černým povrchem okouzlí třeba také modely Vera, Cobra 1535 a 2165. Maximálního souladu dveřních prvků je možné dosáhnout i díky tomu, že v nabídce jsou černá vstupní ochranná kování Apollo, Mars a Tower, dveřní madla, a dokonce okenní kování.

Kované kliky – řemeslo na dotek

Rozmach dřevostaveb s sebou přináší velký zájem o dveřní kování, která kombinují moderní tvary s tradičními prvky, ať už jde o materiál, nebo provedení. Poctivé kovářské řemeslo odrážející se v moderních i rustikálních tvarech kolekce BLACK SMITH skvěle podtrhne charakter moderní dřevostavby i rustikálních venkovských stavení.

Titanový povrch a skvělá ergonomie – to jsou poznávací znaky novinky Athena z kolekce Black Line.

Dveřní kování podle způsobu používání

V konstrukcích dveřních kování pochopitelně existují velké rozdíly, základní orientace podle druhu použití je ale jednoduchá:

  • Bezpečnostní a ochranná kování aplikovaná na vstupní dveře volíme podle bezpečnostních tříd (RC 1–4 dle ČSN P ENV 1627).
  • Interiérová kování COBRA – zde prakticky nemůžeme udělat chybu, i základní kování splňují běžné nároky kladené na kliky ve standardních interiérech. Rozhodování se proto týká primárně designu a druhu zámku (PZ, BB nebo WC).
  • Speciální kování – veřejné stavby kladou na dveřní kování zcela jiné nároky. Počty otevíracích cyklů jsou řádově vyšší než v domácnostech, což by se mělo promítnout do výběru kování s ložiskem COBRA Pullbloc. To bez problémů vydrží přes milion otevíracích cyklů, a investor se tak vyhne předčasnému opotřebení.
  • Zvýšenou potřebu ochrany lidí ve školách, na pracovištích, ale také třeba v hotelech částečně řeší antibakteriální dveřní kování COBRA CU+, která likvidují 99 % bakterií, jež ulpí na povrchu kliky.
  • Každý projekt si zaslouží své vlastní ideální řešení – správný výběr kliky ocení uživatelé po dlouhá léta. Šíře sortimentu COBRA z pohledu designů, materiálů i cenových úrovní poskytuje jistotu, že není nutné dělat kompromisy a lze vždy učinit tu nejlepší volbu.o

    Autor: kolektiv autorů
    Foto: archiv COBRA