Nová podoba hotelu Endemit Boutique Hotel & Spa vznikala ve spolupráci s Ing. arch. Jindřichem Novým.

Endemické souznění v Beskydech

Tatranské dřevo staré 100 let pro stavbu a 300leté na nábytek, beton s otiskem nehoblovaného dřeva, sněhobílé skleněné rámečky vypínačů a zásuvek... to vše zdobí nově zrekonstruovaný wellness hotel Endemit Boutique Hotel & Spa v nedotčeném prostředí beskydských vrchů.

Sofistikovaný název Endemit symbolizuje organismus vyskytující se pouze na jediném místě na světě a tato filozofie se prolíná celým objektem. Nová podoba hotelu, který se před rekonstrukcí skládal ze dvou samostatných budov, vznikala ve spolupráci s Ing. arch. Jindřichem Novým. „Architektura komplexu měla být dle přání investora soudobá, ale zároveň měl objekt působit dojmem, že zde stojí odjakživa. Proto byl kladen obrovský důraz na přírodní materiály, které přirozeně stárnou a postupně propojují objekt s okolní přírodou,” vysvětluje autor projektu. Ačkoliv stavbě vévodí vesměs standardní materiály, záměrně byly použity v zajímavých souvislostech. Za zmínku stojí například pohledový beton ve vstupní části budovy, na nějž byly v průběhu tuhnutí přiloženy nehoblované dřevěné desky, které zanechaly v betonových plochách realistickou kresbu dřeva. Dřevěné zástěny či obklady stěn jsou vyrobené z více než 100 let starého dřeva z Tater. Na vybraný nábytek bylo použito téměř 300leté masivní dřevo pocházející z roubených objektů, které zde stávaly dříve.

Skleněný rámeček řady DECENTE nabízí mnohé barevné provedení a to jak v lesklém, tak i matném provedení.

Elektroinstalace v souznění s interiérem

V objektu se vzhledem k rozsáhlým rekonstrukcím nově řešila kompletní elektroinstalace. Co se týče pohledových vypínačů a zásuvek, volba padla na společnost OBZOR Zlín. „Pokud existuje česká firma, jejíž produkty jsou jak designově, tak i funkčně konkurenceschopné se zahraničím, tak je to pro mě zcela jednoznačná volba. Původně jsme se poohlíželi po zahraničních dodavatelích, ale poté jsem se dozvěděl o OBZORU a prohlédl si jejich produkty. Jejich sortiment mě okamžitě oslovil,” říká majitel a Ing. arch. Jindřich Nový ho doplňuje: „S volbou investora jsem souhlasil rád, protože jsem již produkty OBZORU dříve využil pro jiné projekty. Navíc produktová řada DECENTE plně odpovídala mé designové představě interiéru.” Pro objekt byly zvoleny vypínače a zásuvky DECENTE v provedení se skleněnými rámečky ve sněhobílé barvě. „Stálobarevnost rámečků zajišťuje kvalitní barevný lak nanesený ze spodní strany, který je rezistentní proti oděru. Barva na spodní části dává rámečku jemný barevný tón, který ničím neruší nadčasovou tvář skla,” vysvětluje Ing. Martina Obadalová, vedoucí marketingu společnosti OBZOR Zlín, českého výrobce domovní elektroinstalace, a dodává: „Z hlediska praktičnosti byly použity i vícenásobné rámečky, které sdružují jednotlivé vypínače a zásuvky do jediného rámečku.” Kombinace skleněných rámečků a přírodních materiálů, jakými jsou kámen a dřevo, perfektně koresponduje s designovou čistotou a filozofií celé stavby.

V objektu se vzhledem k rozsáhlým rekonstrukcím nově řešila kompletní elektroinstalace. Investora oslovil sortiment tuzemské společnosti OBZOR Zlín

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv společnosti OBZOR, výrobní družstvo Zlín