Současná tribuna na Bazalech

Fotbalová akademie aneb Ostravské Bazaly v novém hávu

Před časem jsme psali o demolici letitého stánku FC Baník Ostrava na Bazalech a výhledu stavby zbrusu nového zařízení Fotbalové akademie. Sportovní areál je nyní dokončen.

K tomuto faktu přikládáme doplňující údaje: na tomto hřišti se první utkání hrálo 19. dubna 1959, poslední dne 30. května 2015. Prvoligový Baník poté začal hrát a ještě hraje ligová i mezinárodní střetnutí na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích.

Je hotovo

Nyní je celý nový sportovní areál dokončen a bude sloužit sportovcům – dorostu, juniorům a ženám ve věku od šesti do devatenácti let. Připraveno je několik hřišť s přírodní i umělou trávou, prostory pro posilování, nácvik obratnosti a vytrvalosti. Nová krytá tribuna pojme 450 sedících diváků. Uvnitř je deset šaten, posilovna, zázemí pro lékaře, fyzioterapeuta a trenéry, dále místnosti ke stravování, pro volný čas i tělocvična s hřištěm na sálový fotbal. Pod tribunou je šedesátimetrová běžecká dráha.

Pohled na nové hřiště z tribuny

Dražba původních sedaček

Ze stavebních materiálů byly použity: ocel na konstrukci střechy, beton, dřevo, sklo, cihly a další. Pro zpestření a ilustraci přidáváme dvě zajímavé informace: v říjnu bylo draženo devadesát původních sedaček – kovových a plastových – s podpisy minulých i současných hráčů, které si jako originální suvenýry koupili skalní fanoušci Baníku. Výtěžek akce byl rozdělen mezi čtyři dětské domovy, které z utržených peněz zakoupí sportovní potřeby.

Fotografie zachycuje průběžný stav rekonstrukce stadionu v březnu 2019. Autor: Gleti, Shutterstock

Bazaly pojmenovány po čediči

Druhá zajímavost se týká čediče neboli bazaltu, černé vyvřelé výlevné horniny, která se v místě dříve těžila. Po něm je pojmenován zdejší kopec Bazaly. K čediči jako takovému můžeme ještě dodat, že je například hlavní surovinou při výrobě minerální izolační vlny Rockwool. Sloupcovitá odlučnost čediče je u nás skvěle viditelná na Panské skále u Kamenického Šenova. Čedič z jiných lokalit je po vytěžení ve formě trámů využit jako vlnolam a zábrana proti vnikání moře do pevniny, např. v Holandsku.

Vstup na stadion

Co je ovšem nejdůležitější? Že Ostrava a celý Moravskoslezský kraj získaly moderní sportoviště pro výchovu mladých fotbalistů, kteří se opět po letech přestávky stanou vlastními odchovanci fotbalového klubu FC Baník Ostrava. Navážou tak na tradice a výborné výsledky předchozích generací.

Detail tribuny

Související články

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: archiv autora, Shutterstock