Hradec Králové

Hradec Králové začne v červnu měnit veřejné osvětlení za úspornější

Hradec Králové 15. května (ČTK) - Město Hradec Králové začne v červnu s první etapou výměny veřejného osvětlení za úspornější. Týkat se bude výměny svítidel na hlavním silničním Gočárově okruhu a včetně projektové dokumentace přijde na 3,7 milionu korun. Původně radnice odhadovala, že výměna bude stát násobně více. Nyní město chystá vypsání výběrového řízení na druhou etapu výměny svítidel v další části města. ČTK to dnes řekl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09).

Na Gočárově okruhu se výměna veřejného osvětlení za úsporné LED osvětlení bude týkat téměř celého silničního okruhu v délce 5,5 kilometru. Radnice počítá s výměnou 411 starých svítidel za 381 nových a také 21 ramen držících světla. Na stavbu má dotaci z Národního plánu obnovy téměř 3,5 milionu korun. Výměna by měl být hotová do konce února 2025 a přinést úspory v řádu statisíců korun.

Dodavatele výměny v první etapě radnice vybrala v opakovaném výběrovém řízení. Před prvním tendrem, v němž byli tři účastníci, radnice odhadovala cenu 11,5 milionu korun. Vybraný a později ze soutěže vyloučený dodavatel nabídl cenu 8,95 milionu korun. V opakovaném tendru bylo devět účastníků. Zakázku získala s nabídkou 3,36 milionu korun firma Bares Elestav z Číhoště na Havlíčkobrodsku.

Druhá etapa výměny osvětlení bude rozsáhlejší a její hodnota by měla být do deseti milionů korun. Týkat se bude takzvaného malého silničního okruhu, tedy ulic Komenského a Československé armády, a dále Gočárovy třídy a jejích postranních ulic, Koutníkovy ulice, ulice Bratří Štefanů a části Rašínovy třídy. Projekt zahrnuje dodání 764 nových svítidel a 142 světelných ramen. Dodavatel by mohl být znám na konci letošního roku, vlastní montáž by se měla odehrát v roce 2025.

V dalších etapách radnice počítá s obměnou osvětlení v Pospíšilově, Brněnské, Štefánikově a Hradecké ulici. Později by měly dostat úspornější osvětlení i okrajové čtvrtě, například Piletice a Rusek.

Roční provoz veřejného osvětlení v Hradci Králové včetně energií, oprav, údržby, pravidelné výměny stožárů a kabeláže stojí přes 55 milionů korun. Ve správě mají osvětlení městské Technické služby.

Autor: ČTK
Foto: Milan68, zdroj: Shutterstock