Internorm – vedoucí evropská značka oken

Okna a domovní dveře, ztělesnění světla a života, jsou specializací rakouské skupiny Internorm se sídlem v Traunu v Horním Rakousku. Od svého založení v roce 1931 vyrobila tato rodinná firma téměř 18 miliónů okenních jednotek a v současné době je s 1 800 zaměstnanci největší značkou v oboru oken s mezinárodní působností v Evropě.

Jako evropská vedoucí značka oken nabízí firma Internorm průkopnická řešení oken i dveří pro náročné zákazníky. Tato pozice firmy je založena na nabídce vysoce tepelně izolačních oken pro nízkoenergetické a pasivní domy, která představují špičku v oboru.

Internorm je navíc čistě rakouská společnost: veškeré fáze výroby, od vlastní extruze profilů a zhotovování oken až po výrobu izolačního skla, probíhají ve třech rakouských výrobních závodech v Traunu, Sarleinsbachu a Lannachu.

Průkopník ve výrobě plastových oken

Internorm zaujímá ve výrobě oken již po mnoho let průkopnickou a výsadní pozici. V roce 1966 se společnost začala jako první v Rakousku plně specializovat na výrobu plastových oken. Podnikatelská prozíravost a technologické know-how spolu s vytříbeným citem pro design učinily z firmy Internorm v brzké době číslo jedna na trhu.

Již po desetiletí zaujímá společnost Internorm na rakouském trhu vedoucí postavení v segmentech plastových oken, dřevo-hliníkových oken, oken z dřevo-hliníku pro nízkoenergetické a pasivní domy, domovních dveří, okenic, izolačního skla a pozici vedoucí značky oken v rámci Evropy.

Celoevropská působnost

Společnost působí prostřednictvím vlastních prodejních poboček na odbytových trzích v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Itálii, Francii, Slovinsku, Chorvatsku, Maďarsku, Slovensku, České republice a Velké Británii. S využitím dvoustupňového systému prodeje se pak rakouské výrobky firmy Internorm prodávají po celé Evropě prostřednictvím více než 1 200 kompetentních prodejních partnerů na výše uvedených trzích a kromě toho i v Lucembursku, Lichtenštejnsku, Belgii, Řecku, Irsku, Nizozemsku, Rumunsku a Polsku.

Dokonalost plastových oken

Díky trvalému vývoji technologií a neustále novým a inovativním nápadům a myšlenkám se firma Internorm stala neporaženým vedoucím hráčem v tomto odvětví. Společnosti se během let dařilo stále zdokonalovat plastová okna pod heslem „spojení High-Tech a High-Design” a kombinovat tak trvale estetickou úroveň s nejnovějším stavem technického vývoje. Tato strategie se ukázala být nanejvýš úspěšnou: v obchodním roce 2009 zaznamenala firma navzdory hospodářské krizi rekordní odbyt a růst na všech odbytištích, čímž si i nadále zajistila a posílila svou vedoucí pozici v Evropě.

Okna pro nízkoenergetické a pasivní domy

Kromě svého výsadního postavení v oboru plastových oken je firma Internorm také evropskou značkou č. 1 pro oblast dřevo-hliníkových produktů pro nízkoenergetické a pasivní domy. Již přes deset let vyvíjí a vyrábí firma Internorm vysoce kvalitní dřevo-hliníková okna a domovní dveře, které určují měřítka v rámci celé Evropy a již ve standardním provedení splňují kritéria pro pasivní domy. Jako jediná společnost v Evropě se může Internorm prokázat osmi certifikáty systémů pro pasivní domy dle Passivhausinstitut Darmstadt.

Vynikajícím příkladem schopností firmy v oboru oken pro pasivní domy je nejvýše položený pasivní dům v Evropě – Schiestlhaus, nová alpská horská chata v nadmořské výšce 2 154 m na vrcholu Hochschwab ve Štýrsku, který obdržel první cenu „Energy Globe” na úrovni spolkové země. Se svými okny pro pasivní domy zn. EDITION přispěla firma Internorm podstatnou měrou k tomu, aby mohla vzniknout tato první horská chata s parametry pasivního domu, která jako energeticky soběstačná budova splňuje ty nejvyšší ekologické standardy.


Výrobky firmy Internorm se prodávají po celé Evropě
Δ – výrobní závody,     – firemní pobočky,• – prodejci

Výzkum a vývoj

Internorm však není jen vedoucí hráč na evropském trhu, ale zaujímá jednoznačně přední pozici i v oblasti inovací a vývoje. Ve vlastním oddělení pro výzkum a vývoj se trvale zabývá vývojem a řízením produktů přibližně 15 pracovníků. Výsledkem jsou stále nové a inovativní systémy pro okna a domovní dveře, jejichž výrobu rovněž ze 100 % zajišťuje firma Internorm: od výzkumu a vývoje, extruze, výroby izolačních skel až po logistiku – všechny fáze výroby probíhají v rámci společnosti Internorm na třech místech v Rakousku – v Traunu, Sarleinsbachu a Lannachu. Know-how firmy je rozhodující i v oblasti okenního kování. Vzhledem ke speciálním požadavkům výrobků Internorm vyvinul dlouholetý dodavatel, firma Winkhaus, ve spolupráci s vývojovými pracovníky společnosti Internorm speciální kování určené výlučně pro výrobky Internorm, které je svým provedením odlišné od běžného standardu.

Filozofie firmy

Jako výrobce oken s vedoucím postavením v Evropě vyrábí firma Internorm okna a dveře určené pro náročné zákazníky. Dále nabízí špičkovou kvalitu výrobků spolu s vysokou úrovní služeb, od poradenství přes montáž až po následnou péči. Ať již se jedná o novostavbu nebo o rekonstrukci – okna a dveře Internorm zaručují nejvyšší jistotu investice a zhodnocení celého objektu.

Autor: Ing. František Svoboda
Foto: Archiv firmy