Okenní klika před opatřením povrchovou úpravou s ionty stříbra

Ionty stříbra na povrchu kliky účinně bojují s mikroby

Ruce jsou v současné pandemické době považovány za prostředek přenosu nežádoucích mikrobů. Nedoporučuje se podání ruky, na každém rohu jsou ve veřejném prostoru k dispozici dezinfekční gely. Nelze však úplně zamezit kupříkladu kontaktu s klikou, které se dotknou během dne i stovky lidí. Aby na povrchu klik či madel neulpívaly bakterie či plísně, jsou aktuálně opatřovány povrchovou úpravou s obsahem iontů stříbra.

Antibakteriální účinky stříbra (Ag) jsou lidstvu známy již od starověku. Obyvatelé antických říší například považovali stříbrné nádobí za ochranný prostředek konzumenta. Ještě na počátku 20. století bylo mleté stříbro užíváno jako součást léčby rozmanitých virových, bakteriálních či houbových chorob. V současnosti se antiseptické účinky iontů stříbra znovu dostávají do popředí zájmu veřejné i laické veřejnosti, současné výzkumy potvrzují, že dojde-li ke kontaktu stříbra s některými mikroorganismy, dochází k jejich zničení. [1]

Just Clean

Také známý německý výrobce střešních oken, společnost Roto, si je antimikrobiálního efektu stříbra vědoma, a proto jej nově zahrnula i do svého sortimentu. Kliky střešních oken Designo řad R7, R6, R8 a R3 jsou nyní v rámci inovativní technologie Just Clean potaženy ionty stříbra, které snižují počet potenciálních mikrobů, jako jsou bakterie či plísně, o 99,9 %1) , a to do 24 hodin. Ionty stříbra se uvolňují z materiálu konstantně a jejich účinek je na rozdíl od čisticích či dezinfekčních prostředků trvalý. Povrchová úprava je odolná i vůči vnějším vlivům jako je UV záření, nepodléhá opotřebení, a vzhled klik či madel zůstává beze změny. Čištění je snadné, probíhá standardně jako v případě jiných klik. Ohroženo není při kontaktu povrchu s kůží ani lidské zdraví.

Okenní klika s povrchovou úpravou ionty stříbra

Střešní okna RotoQ lze antimikrobiálními madly vybavit dodatečně, stejně tak je možné nové kliky a madla s inovativní technologií Just Clean dodatečně osadit i na již nainstalovaná střešní okna Roto.

Protisluneční roleta Roto na solární pohon

Easy Charge

Další novinkou společnosti Roto je vyjímatelná dobíjecí baterie u lamelové a protisluneční rolety na solární pohon. Dojde-li k situaci, kdy je několik dní po sobě zataženo a nelze baterie dobít slunečním zářením, je pro zachování funkčnosti rolety možné ji dobít pomocí USB kabelu. Baterii lze přitom velmi snadno vyjmout.

Baterii rolety na solární pohon lze dobít externě i pomocí USB kabelu

Venkovní lamelová a protisluneční roleta Roto se navíc může pochlubit vítězstvím ve srovnávacím testu prováděném v roce 2020 společností TÜV Rheinland. V porovnání s konkurenčními výrobky nabízí o poznání kratší dobu nutnou k montáži rolety (trvá pouhých devět minut). Rolety také zaujmou svým nadstandardním vzhledem, materiálem a stabilitou. Významnou výhodou je tichý provoz stínicího prvku a možnost okno obsluhovat i se zavřenou roletou. [2]

Vyjmutí baterie z protisluneční rolety je velmi snadné

Zdroje:

[1] http://stretech.fs.cvut.cz/2017/sbornik_2017/pdf/128.pdf
[2] https://www.rotostresniokna.cz/novinky.html

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv firmy ROTO

1) Účinnost antimikrobiálního povrchu testována a prokázána podle ISO 22196:2011 (měření antimikrobiální aktivity na plastových a jiných neporézních površích).