Střešní okna Roto – kvalitní a úsporné prosvětlení

Nejen odborníci vědí, že střešním oknem dostanete dovnitř nejvíce světla, nejsnáze s ním vyvětráte a také z něho máte hezký výhled do krajiny. Je značně namáhanou konstrukcí z hlediska povětrnostních vlivů. Dlouhodobé používání střešních oken posunulo jejich vývoj do současné podoby, kdy můžeme říci, že z hlediska přínosu světla, výměny vzduchu, výhledu, možnosti zatečení i tepelných ztrát se jedná o jednodušší a lepší řešení, než např. použití vikýře. Platí to i pro pořizovací cenu, která vyjde mnohem zajímavěji pro střešní okno.

Okno Roto Designo R7

Jen pozor na porovnání s fasádním oknem, zde je řada věcí jinak. Střešní okno je třeba brát jako předsazenou konstrukci před střešní plášť. Je tedy v zásadně jiné pozici oproti fasádním oknům (co se týká odvodu vody, namáhání větrem, sněhem a ledem). V dnešní době nejde o nic nestandardního, používají se osvědčená řešení. Hlavním problémem je nesprávný výběr typu střešního okna s nevhodnými parametry, který může následně způsobit nemalé komplikace při užívání. Důležitá je také bezchybná montáž i odpovídající tvar ostění. Při správné volbě se však není čeho bát, rádi vám pomůžeme.

Nová dimenze pro výsuvně-kyvné střešní okno Designo R7

Uživatelsky nejoblíbenější výrobek firmy Roto, výsuvně-kyvné střešní okno Designo R7, je specifické zejména způsobem otevírání. Ve zjednodušeném principu funguje tak, že se osa otáčení dostane pomocí pístů do horní čtvrtiny rámu, otevřené křídlo se vysouvá nad rovinu střechy a ovládáno je klikou na spodní hraně křídla. Najednou máte k dispozici větší prostor, lepší přístup k oknu i lepší výhled ven. Jednoduché. Osvědčené. Fungující. Kvalitně provedený rám vybavený zateplovacím blokem a límcem parozábrany, doplněný vhodným zasklením s trojsklem, představuje luxusní výrobek se skvělým poměrem cena/výkon. Toto střešní okno najde uplatnění v mnoha nízkoenergetických stavbách, nejen těch nových, ale rovněž ve stávajících. Výměna starého okna za okno s lepšími parametry a současně komfortnějším způsobem otevírání nadchne nejednoho uživatele. Vybírat můžete z dřevěných nebo plastových profilů, z vnější strany je střešní okno vždy oplechováno a odvod vody na krytinu zajistí správné lemování. Několik technických parametrů na závěr: určeno pro sklony střech 20-65⁰, Uw = 1,1 W/(m2K), Ug = 0,7 W/(m2K), Rw = 32 dB. Bezpečí, klid a pohodlí s Roto zárukou 15 let, to vše lze mít se střešním oknem Designo R7.

Způsob otevírání okna Designo R7

RotoQ zvedá laťku střešních oken

Střešní okno RotoQ svým vstupem na trh odkrylo možnosti technického posunu v oblasti vývoje těchto produktů. Nabízí skvělé tepelně-technické parametry ve spojení s promyšlenou konstrukcí, nezbytnou návazností všech komponentů a dlouhou životností. Řada RotoQ, s ovládacím madlem na horní hraně křídla, se nabízí v historicky nejčastěji používaném způsobu otevírání – kyvném provedení, tedy s osou otevírání ve středu rámu. K dispozici jsou dřevěné nebo plastové profily a s možností výběru zasklení a celkových parametrů této řady oken se vám tak může zatočit hlava. Samozřejmostí je také Roto záruka 15 let. Pokud by to přesto nestačilo, přidáme elektrické ovládání. Firma Roto patří dlouhodobě ke špičce výrobců a ve vývoji konstrukcí střešních oken myslí také na minimalizaci chyb při provádění montáže, proto i zde najdete přímo z výroby na okně namontované vnitřní a vnější zateplovací bloky, límec parozábrany a montážní úhelníky. Vnější oplechování a lemování bez jediného šroubku představuje „Klik“ systém. Správnou polohu křídla vůči rámu je možno kdykoliv upravit díky patentovanému seřiditelnému kování.

Výsledkem celkového technického řešení jsou výborné tepelně-technické hodnoty celého prvku, zejména díky vynikajícím parametrům rámu střešního okna. Minimální rozdíl mezi součinitelem tepelného prostupu tepla samotného zasklení Ug a součinitelem tepelného prostupu tepla celého okna Uw ukazuje na mimořádnou vyváženost celého produktu. Střešní okno RotoQ lze použít v nízkoenergetických i pasivních stavbách a je také maximálně připraveno na výměnu stávajících střešních oken v rámci renovačního programu. Technické parametry na závěr: určeno pro sklony střech 15-90⁰, hodnoty dalších veličin jsou závislé na použitém provedení, materiálu a zasklení (Uw = 1,1 až 0,77 W/(m2K), Ug = 1,0 až 0,5 W/(m2K), Rw = 31 až 44 dB).

Okno RotoQ v elektrickém provedení

Zdá se Vám to málo? Podrobnosti a kompletní sortiment Roto střešních oken s různými způsoby otevírání a parametry, případně nezbytné stínící doplňky hledejte na www.roto-frank.cz (www.roto-frank.sk).

Autor: Ing. arch. Zdeněk Dvořák
Foto: ROTO Střešní okna s.r.o.