Jak na osvětlení obýváku spojeného s kuchyní? Řešením jsou zóny
Trend současných interiérů je jasný – mít obývací pokoj spojený s kuchyní. To s sebou ale nese problém, jak velký prostor dobře prosvětlit. Je jasné, že jen s jedním svítidlem si nevystačíte. Řešením je místnost rozdělit do světelných zón, v nichž budou umístěny různé typy svítidel.
Na otázku kolik svítidel do „obývákokuchyně“ pořídit nelze odpovědět jednoduše pouze číselnou hodnotou. Záleží na velikosti daného prostoru, na jeho tvaru, dispozici, výšce stropu a také na tom, jaké všechny činnosti zde plánujete dělat.
Jak uvádí odborník na osvětlení a majitel e-shopu E-light Ludvík Málek, nejlepší je plánovat osvětlení již ve fázi projektu stavby a přizvat k tomu specializovanou firmu. „Ta zajistí, aby vše bylo promyšlené a uživatelsky komfortní. Například pokud máte v obývacím pokoji rozsvíceno více svítidel, pak při požadavku vypnout všechna svítidla není nutné hledat, které okruhy vlastně byly zapnuty, ale odchodovým tlačítkem se vše vypne. Přičemž například jednomu svítidlu lze nastavit zpožděné zhasnutí, aby po centrálním vypnutí bylo možno prostor během nastaveného času bezpečně opustit,“ upozorňuje na šikovnou vychytávku Málek a dodává, že dodavatelská firma samozřejmě také doporučí, kolik světel bude potřeba.
Pokud ale řešíte finance a s osvětlením se musíte popasovat sami, doporučujeme velký pokoj rozdělit minimálně do pěti zón:
První zóna – pracovní linka
Základem bezpečného vaření je dostatek světla, takže je rozhodně nutno dostatečně osvětlit kuchyňskou linku. Ideální jsou k tomu LED pásky a trubicovitá podlinková svítidla. Zásada je, aby byla dostatečně dlouhá a rovnoměrně osvětlila celou pracovní linku.
Druhá zóna – prostor kuchyně
Kromě osvětlení linky do kuchyně instalujte i stropní svítidlo, nejlépe přisazené nebo zapuštěné, ať opticky nesnižujete výšku stropu. Velmi pěkně vypadají bodovky, u nichž se dá případně nastavit směr svícení.
Třetí zóna – jídelna
Nad jídelní stůl se nejvíce hodí závěsný lustr. Dá se volit v různých provedeních, a sladit tak se stylem interiéru. Výhodné je, když jde stmívat a lze u něj nastavit výška. Pozor právě na správné nastavení výšky, ať vám nepřekáží, ale zase není příliš vysoko. Obecně se doporučuje, aby spodní hrana lustru byla kolem 70 centimetrů nad stolem.
Čtvrtá zóna – prostor obývacího pokoje
Stejně jako v kuchyni i v obývacím pokoji nezapomeňte na stropní svítidlo. Máte-li vysoký strop, můžete zvolit lustr. Vypadá skvěle například v bungalovech, které disponují otevřeným stropem do střechy. Pro nižší strop (cca 2,5 metrů) zvolte přisazené nebo zapuštěné svítidlo. Nízké stropy především v novostavbách bývají vytvořené ze sádrokartonových podhledů (v nichž je vedena elektroinstalace a rozvody rekuperace) a ty jsou skvělou příležitostí k efektnímu nepřímému osvětlení – po obvodu místnosti se do podhledu zabudují LED pásky.
Pátá zóna – u gauče nebo u knihovny
Obývací pokoj je často využíván k relaxaci. Dokupte tedy stolní či stojací lampu a využijte ji v prostoru u gauče, nebo v rámci čtecího koutku u knihovny.
Rozhodně uvedených pět zón neberte jako definitivní počet. Můžete vytvořit také zónu pracovní, pokud v obýváku plánujete pracovat, stejně tak může být samostatná zóna pro osvětlení barového pultu a velmi pěkně vypadá i nasvícení stěny za televizí.
Nezapomeňte na vhodný světelný zdroj
Výběrem vhodného typu svítidla to samozřejmě nekončí. Pohlídejte si, ať má žárovka nebo integrovaný světelný zdroj dobře zvoleny níže uvedené parametry.
- Index podání barev (CRI) by měl mít hodnotu Ra alespoň 80. Díky tomu budete při osvětlení dobře rozlišovat spektrum barev.
- Zvolte vhodnou barevnou teplotu – teplotu chromatičnosti. Do kuchyně je vhodnější bílá barva (kolem 4000 až 5000 kelvinů), do obývacího pokoje může být více relaxační do žluta (cca 3000 kelvinů). Ideální je, když lze u svítidla barevná teplota měnit, a vy tak můžete regulovat osvětlení dle toho, zda je aktuálně potřebné k práci či odpočinku.
- Důležité je, aby světlo bylo dostatečně intenzivní. Do kuchyní a obývacích pokojů počítejte se zhruba 250 luxy na metr čtvereční. Záleží ale také, jakou máte použitou barvu nábytku, podlahy a výmalby. U tmavších interiérů je lepší zvolit silnější světlo.