Spojení obývacího pokoje s kuchyní je velmi populární. Lze tak naplno využít oba prostory, aniž by bylo zapotřebí cokoli oddělovat a zmenšovat. Zdroj: PinkyWinky, Shuterstock

Propojené prostory jsou v kurzu. Kuchyň už nerozeznáte od obývacího pokoje

Spojování kuchyně s obývacím pokojem je stále běžnějším postupem. Výsledný prostor je otevřený a vzdušný a rodina může být stále pohromadě. Současným trendem jsou kuchyně, které se designově nijak neliší od obývacích pokojů. Jak takové spojení vyřešit po funkční i estetické stránce?

Propojení kuchyně s obývacím pokojem je vhodným řešením (nejen) pro malé byty. Prostor se zvětší a uvolní se dosud nevyužitá zákoutí. Takové uspořádání interiérů je navíc společensky velmi prospěšné – můžete přivítat hosty v moderním obývacím pokoji a bez přerušení konverzace zároveň připravovat kávu v kuchyňské části.  Aby ale celé spojení působilo přirozeně, je důležité obě místnosti zařizovat jako jednotný prostor.

Kde se osvědčí?

Propojení obývací části s kuchyňskou je optimálním řešením zejména v bytech menších rozměrů (v garsonkách jde vlastně o běžný stav). Spojením získáte působivý otevřený prostor, jehož vzhled upoutá více než klasický obývací pokoj nebo kuchyně. Stále častěji si však moderní kuchyň propojenou s obývacím pokojem pořizují také majitelé prostorných domů.

Budete si blíže s rodinou

Sjednocení dvou hlavních společenských místností v domě s sebou přináší nejen otevřenější a větší prostor, ale i přísun denního světla. Navíc usnadňuje pohyb po bytě či domě. V momentě, kdy něco přesouváte nebo přenášíte, je praktické nemuset při tom otevírat několikery dveře. Důležitým argumentem pro propojení může být také životní styl: Je určitě příjemnější, když ten, kdo vaří, není izolovaný od zbytku rodiny a může si s ostatními během přípravy jídla povíd. Propojení obývací a kuchyňské zóny je také praktické pro lidi s malými dětmi. Díky polyfunkčnímu prostoru má rodič v kuchyni dohled nad ratolestmi, které tráví čas v obývacím pokoji.

Pokud si nejste otevřenými prostory jisti, zvolte příčku, která umí jednotlivé zóny oddělit. V garsonkách k tomuto účelu skvěle poslouží například barový stůl, může však jít i o posuvnou stěnu či dokonce velké akvárium. Zdroj: KUPRYNENKO ANDRII, Shutterstock

Stinné stránky vyřeší posuvné dveře nebo zděná příčka

Kuchyň s obývacím pokojem má ale i zjevné nevýhody. Mezi ty hlavní patří pachy, které se mohou z kuchyně nekontrolovatelně šířit do obývací části. Kvalitní výkonná digestoř je tedy základ. V některých případech je třeba vypomoci si i oknem. Stejně tak je počítat se šířením hluku mezi těmito zónami. Problémem může být také viditelný pracovní nepořádek v kuchyni, na který se z obývacího pokoje nejspíš nebudete chtít dívat. Není tedy na škodu při plánování otevřeného prostoru na to vše myslet a navrhnout ho tak, aby šla kuchyň od obývacího pokoje v případě potřeby oddělit pomocí posuvných skleněných dveří. „Nasimulovat“ rozdělení místností lze také pomocí úzkého designového panelu. Místo příček je možné použít k oddělení prostor nábytek nebo středový ostrůvek.

Promyslete rozložení jednotlivých zón

Pokud jste se rozhodli pro propojené zóny, je nutné se zamyslet nad jejich vhodným rozložením. Obecně platí, že by kuchyňská linka měla být co nejblíže k oknu. Rovněž není praktické chodit do kuchyně s nákupními taškami přes celý obývací pokoj, ale ani vodit si návštěvy nejprve kolem sporáku, než je usadíte do pohovky. Většinou je v jednom koutu místnosti projektována kuchyň, zatímco na druhém konci se nachází obývací zóna. Tam, kde vznikne volný prostor, se hodí umístit jídelní kout. Vchod do místnosti by pak měl být někde uprostřed.

Kuchyně s jídelnou i obývací pokoj musejí harmonovat jak stylem, tak i barvou. Nemusí se striktně prolínat všechny použité materiály, ale aspoň jeden hlavní by měl prostor sjednocovat. Zdroj: JR-stock, Shutterstock

Jednota vychází z opakující se kombinace materiálů

Polyfunkční prostor je nutné zařizovat jako jeden celek. Jako první plánujte kuchyňskou linku a až podle jejího tvaru a vybavení zařizujte zbytek obývacího pokoje.  Současným trendem jsou kuchyně, které se designově nijak neliší od obývacích pokojů. Vyhněte se tedy například kombinování ultra moderního stylu s rustikálním nebo retro stylem. Kombinaci barev volte ideálně tón v tónu, tím nic nezkazíte. Výraznější barvy lze přitom do prostoru zakomponovat pomocí doplňků, příslušenství, nebo výmalby zdech. Co se týče nábytku, doporučujeme zvolit kousky v neutrálních barvách, které se jen tak neokoukají.

Na trhu dnes najdete jednotlivé kolekce nábytku vhodné jak do obývacího pokoje, tak do kuchyně, které díky svému sladěnému designu příjemně propojí celý prostor. Zóny lze skvěle sladit také instalací totožné podlahové krytiny, která místnost opticky zvětší a navíc nebude zapotřebí použít přechodové lišty. Nutné je promyslet také vhodné osvětlení. Svítidel přijde do spojeného prostoru kuchyně a obývacího pokoje hned několik; kromě centrálního světla nezapomeňte na osvětlení pracovní desky, lampu pro intimní atmosféru v obývací části a závěsné svítidlo nad jídelní stůl či ostrůvek.

Fotogalerie

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock