Výhodou tvrdých dřevin je dlouhověkost a odolnost. Zdroj: stockfour,Shutterstock

Jak vybrat stůl do kuchyně?

Vybrat ten správný jídelní stůl se židlemi není tak snadný úkol, jako tomu bylo dříve, kdy byla nabídka značně omezená. Na trhu je dnes nespočet typů jídelních sestav, z nichž je možné do našich interiérů čerpat. Jak se tedy v nabídce neztratit a na co brát ohled při samotném vybírání?

Kulatý nebo čtvercový?

Při koupi stolu jsme nejvíce limitováni prostorem. Jiný stůl budeme vybírat do malého bytu a jiný do samostatné jídelny. Každopádně pamatujte, že pro jednu osobu je třeba počítat s plochou 40x60 cm. Dále platí, že výška stolu by měla být přibližně 75 cm. Do malé kuchyně volte čtvercové stoly. Skvělým řešením jsou také stoly rozkládací, kam může najednou usednout až osm lidí. Záleží tedy pochopitelně i na počtu osob v domácnosti. Pokud žijete sami, nebo ve dvou v menším bytě a návštěvy hostíte málokdy, lze sehnat speciální jídelní sety pro dvě osoby.

Pokud vaše kuchyň či jídelna oplývá naopak dostatkem volného místa, můžete si dovolit kulatý stůl, který je skvělý obzvláště pro vzájemnou konverzaci. Do užší kuchyně je poté vhodný stůl oválný.

Kulatý stůl nelze přisunout ke stěně či nábytku, vyžaduje více prostoru. Zdroj: Photographee.eu, Shutterstock

Na materiálu záleží

Za zmínku stojí i materiály. Zajímat by nás měly nejen jejich vlastnosti, ale i vzhled, který by měl ladit s celkovým stylem kuchyně či jídelny. Mezi nejpopulárnější patří bezesporu dřevo – jmenovitě dub, javor či ořech. Odolností vynikají taktéž kovové stolové desky, které dobře zapadnou zejména v industriálních kuchyních.

Do malých prostor se hodí stůl čtvercového tvaru. Zdroj: Anna Anderson Fotografi, Shutterstock

Elegantním řešením je sklo. I když jsou dnes stoly ze skla vysoce odolné, nedoporučujeme je do rodin s malými dětmi. Jejich další nevýhodou je nutnost častého čištění a leštění. Mezi luxusní varianty pak řadíme mramor, ten je extrémně nenáročný z pohledu údržby. Levnější a méně vhodnou variantou jsou stoly z PVC.

Mramor se nemusí objevit pouze v luxusních hotelech, ale i u vás doma. Zdroj: foamfoto, Shuttestock
Ke stolu patří pochopitelně židle, které by měly být ideálně ve stejném stylu, aby působila jídelní souprava celistvě. Mezi židlemi a stolem je ideální zachovat zhruba 30cm rozdíl.
Zdroj: JR - stock, Shutterstock

Související články

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock