Ostrůvek se skvěle hodí do kuchyní typu U či L, kdy je možné spojení v jeden celek s pracovní plochou. Zdroj: Kuprynenko Andrii, Shutterstock

Vybíráme kuchyňský ostrůvek

Bez kuchyňského ostrůvku si dnes spousta lidí neumí představit život, a není se čemu divit. Tento nestárnoucí interiérový trend je vysoce praktický, a navíc designově atraktivní. Rozšiřuje pracovní, ale i úložný prostor, který je v kuchyni vždy vítán. Jaké typy tedy dnes seženeme na trhu?

Okoření prostor

Kuchyně je jednou z nejdůležitějších místností v domě, a tak by ji měl ostrůvek vhodně doplňovat. Tato vychytávka může sloužit jako pracovní, varná a zároveň i stolovací plocha.

Pohyblivý ostrůvek

Za základní variantu jsou považovány servírovací a kuchyňské vozíky. I ty mohou svým způsobem alternovat klasický ostrůvek. Jejich výhodou je snadná manipulace z místa na místo dle potřeby a samozřejmě i příjemná pořizovací cena.

Skříň s pultovou deskou

Kuchyňský ostrůvek může fungovat pouze jako pracovní plocha s přídavným úložným prostorem. Toto řešení je vhodné do prostorově menších kuchyní.

I malé kuchyně lze doplnit ostrůvkem. Zdroj: Malysheva Liudmyla, Shutterstock

Se dřezem či varnou deskou

Jak jsme již zmiňovali v úvodu, kromě přídavné pracovní linky může ostrůvek nabídnout i varnou či umývací plochu. V případě zabudování dřezu, myčky na nádobí či varné části nezapomeňte na zajištění přívodu vody, energie a odvětrávání.

Multifunkční varianta

Existují i polyfunkční ostrůvky, kde najdeme vše výše zmíněné, a to včetně malé vestavěné lednice. Toto řešení si mohou dovolit především velmi prostorné kuchyně.

Multifunkční ostrůvky dnes nabízejí zabudování velkého množství spotřebičů. Zdroj: Krista Abel, Shutterstock

Místo k sezení

V podstatě všechny typy ostrůvků lze využívat zároveň k posezení. Z druhé strany je možné přisadit barové židle a vytvořit tak prostor pro rychlé stolování.

Tzv. dvouúrovňové snídaňové bary se vyrábějí ve dvou rovinách, kdy se vyšší část používá pro stolování a druhá efektivně supluje pracovní plochu. Zdroj: alabn, Shutterstock

Související články

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock