Kuchyně ve tvaru L nezaberou příliš prostoru. Další výhodou je jejich rychlé čištění a údržba. Zdroj: Fusionstudio,Shutterstock

Jaký tvar kuchyně je ideální?

Čeká Vás zařizování nové kuchyně nebo plánujete rekonstrukci té dosavadní? Jednou z nejtěžších úloh je vybrat správný tvar, do kterého bude uspořádána. Vhodné rozmístění dokáže ušetřit spoustu času i práce při vaření.

Na výběru záleží

Kuchyň je středobodem celého domova. Setkává se zde celá rodina a často se zde přijímají návštěvy. Při výběru vhodného vzhledu byste si měli umět odpovědět na otázku „Co bude hlavním cílem tohoto místa“? Jiné rozestavění budete volit, pokud jste bezdětný pár a v kuchyni se příliš nezdržíte a jiné pro velkou rodinu, kde je každodenní vaření nezbytností. Nezáleží jen na počtu členů domácnosti, ale hlavně na velikosti místnosti. V tomto článku vám představíme čtyři hlavní varianty rozložení. Popíšeme jejich klady, ale i stinné stránky. Výběr pak už záleží pouze na vás.

Tato varianta kuchyně využívá každého kousku dostupného místa. Zdroj: alabn, Shutterstock

Jen pro jednoho kuchaře

Základním a zároveň nejpopulárnějším typem je kuchyň rovná, kdy jsou spotřebiče a pracovní deska umístěny podél jedné stěny. Jedná se o provedení typické pro menší městské byty, kde se nacházejí nevelké místnosti. Skvěle se hodí i do podkroví. Pokud ale chcete při vaření komunikovat se svými hosty, tento typ nedoporučujeme, budete k nim většinu času otočeni zády.

V podstatě všechny zmíněné typy lze doplnit praktickým ostrůvkem, díky kterému vzniká polyfunkční prostor. Mezi jakými typy ostrůvků lze vybírat, se podíváme příště. Zdroj: David Pappazian, Shutterstock

Kuchyň ve tvaru L

Velmi efektivní je uspořádání podél dvou zdí. Jedná se o tvar kopírující písmeno L. Většinou je jedna noha delší než druhá, ale není to podmínkou. Rohové rozvržení nabízí dokonalé oddělení pracovního prostoru od spotřebičů. Toto ergonomické řešení ocení hospodyňky a velké rodiny. Vzhledem k náročnosti na prostor se rozložení hodí spíše do větších kuchyní. Pokud ale seženete šikovného bytového architekta, určitě vám poskytne návrh i pro menší prostor.

Kuchyň ve tvaru L lze doplnit snídaňovým barem, pak by kopírovala písmeno G. Zdroj: pics721, Shutterstock

Kuchyň ve tvaru U

Pokud jste majiteli prostorné kuchyně, gratulujeme! Bez obav si můžete dovolit uspořádání ve tvaru písmene U. Jedná se o vysoce praktické, a navíc zajímavé designové řešení. Kuchyně této podoby jsou populární mezi profesionálními kuchaři i amatérskými milovníky vaření. Je zde dostatek prostoru na vaření, přípravu jídla, o spoustě úložného prostoru nemluvě. Takže vás zde může vařit hned několik najednou a nemusíte mít strach, že byste si navzájem překáželi.

Rozmístění plochy ve tvaru U vyhovuje kritériím feng shuei. Zdroj:Breadmaker, Shutterstock

Protilehlá varianta

Dalším typem je linka umístěna na dvou protilehlých stranách. Tento typ není příliš obvyklý a můžeme ho najít především ve starších domech. Ideálně se hodí do menších bytů a domů. Vyhnout bychom se mu naopak měli v otevřených půdorysech.

Souběžné kuchyně většinou nabízejí pracovní plochu na jedné straně a prostor pro skladování potravin na straně druhé. Zdroj: Artazum, Shutterstock

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock